Milas Çizgi Gazetesi

İYİ PARTİLİ TOSUN: DENİZ TURİZMİNE AĞIRLIK VERİLECEK

İYİ PARTİLİ TOSUN: DENİZ TURİZMİNE AĞIRLIK VERİLECEK
Süt Birliği
Okundu
27 Nisan 2023 - 10:01
Süt Birliği

TURİZMİ, YERİNDEN VE SEKTÖRLE BİRLİKTE YÖNETMEK ZORUNDAYIZ

 

Bodrum’dan Seydikemer’e kadar seçim çalışmalarını aralıksız sürdüren İYİ Parti Muğla Milletvekili Adayı Mehmet Tosun, Marmaris’teki ziyaretlerinde turizme yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Muğla’nın turizmde sürekli kan kaybettiğini söyleyen Tosun, “Yapılaşma baskısının azalması, var olan altyapının güçlenmesi ve deniz turizmine ağırlık verilmesi gerekiyor” dedi.

Marmaris’te iki gün boyunca devam eden seçim çalışmaları kapsamında turizm meslek örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelen İYİ Parti Muğla Milletvekili Mehmet Tosun, Muğla’nın turizm potansiyelinin doğru değerlendirilmediğini belirterek “Ucuz emek, ucuz ürün ve yetersiz turizm geliri sarmalından kurtulmamız gerekiyor. Muğla, Akdeniz çanağının en fazla tercih edilen turizm kenti olmalı. İYİ Parti’nin turizm stratejisi ile bugüne kadar konuşulan fakat hayata geçirilemeyen 12 ay turizm hedefine kısa zamanda ulaşacağız. Muğla bunu hak ediyor.” dedi.

TÜRSAB Marmaris Başkanı ve CHP Muğla Milletvekili Aday Adayı Suat Esin ile Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Mustafa Deliveli’yi ziyaret eden İYİ Partili Mehmet Tosun, tarım ve turizm kenti Muğla’da, bu iki değerin doğru bir şekilde entegre edilemediğini anlattı. Aynı zamanda partisinin Kalkınma Politikaları Turizmden Sorumlu Başkan Yardımcısı olan Mehmet Tosun, şöyle devam etti:

“Muğla, Ege Bölgesi’nin hem turizm hem de tarım anlamında en kıymetlisidir. Fakat hiçbir değeri dünyada hak ettiği şekilde tanıtılmıyor ve anlatılmıyor. Biz iktidara geldiğimizde turizmi yerinden ve sektörle birlikte yönetmeye kararlıyız. Muğla’da kırsal turizmi destekleyerek tarımla turizmi entegre edeceğiz. Bu hem eko-turizmi, hem tarım-turizmini hem de gastronomi turizmini kalkındırarak geliştirecek bir yol haritasının ilk adımı olacak. Turizm sektörüne teşviklerin kapsam ve çeşidini artırarak, 12 ay turizm hedefine ulaşacağız. Çünkü turizmcinin ve esnafın tek kurtuluşu bu. Muğla, 12 ay turizm geliri elde edebilecek tüm niteliklere sahip çok özel bir kent. Sadece sahilleri değil, kırsalıyla da dünyadaki turizm trendlerine hitap edebilecek bir potansiyeli var. Bunun yanında, hala yeterli gelir sağlayamadığımız bir kruvaziyer turizmi var. Bunu geliştirecek adımları derhal atacağız.”

Deniz turizmine öncelik verilmesi gerektiğini kaydeden Muğla Milletvekili Adayı Mehmet Tosun, “Deniz turizminin tüm sektör gelirleri içindeki payı yüzde 22. Fakat bugün sektör barınak, liman, altyapı ve personel problemleri yaşıyor. Bunların derhal çözüme kavuşturulması gerekiyor. İyi Parti iktidarında deniz turizmini geliştirmek amacıyla önce yat konaklamalarındaki KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e düşüreceğiz” dedi.

Turizmin en büyük eksikliklerinden birinin de nitelikli insan kaynağı olduğunu söyleyen Tosun, “Sadece mesleki eğitimlerle kalifiye eleman açığını kapatmamız yetmez. Turizm çalışanlarının ve profesyonellerinin, Muğla’da 12 ay kalabilmesini de sağlamamız gerekiyor. Dolayısıyla ilk hedeflerimizden biri de turizm sektöründe çalışanların barınma, ücret ve dönemsel çalışmaya ilişkin sorunlarını çözüme kavuşturmak olacak.” diye konuştu.

MUĞLA’DA BARINMA SORUNU VAR

Muğla’nın dar ve orta gelirli çalışanlar için bir sürgün yeri olduğunu hatırlatan İYİ Parti Muğla Milletvekili Adayı Mehmet Tosun, “Sadece kamu çalışanlarının değil, aynı zamanda turizm personelinin de konaklama ve barınma sorununu gidermemiz gerekiyor. Kontrol edilemez kira artışları, Muğla’da dar ve orta gelirli vatandaşın yaşamasını imkansız hale getirdi. Buna dur demenin vakti geldi. Ya sosyal konutlar üreteceğiz, ya da turizm bölgelerinde çalışanlara kira desteği vereceğiz. Başka çaresi yok” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla