Milas Çizgi Gazetesi

İYİ PARTİLİ ERGUN: ÜRETİCİLER TARIMSAL DESTEKLERDEN FAYDALANAMIYOR

İYİ PARTİLİ ERGUN: ÜRETİCİLER TARIMSAL DESTEKLERDEN FAYDALANAMIYOR
Süt Birliği
68 okundu Okundu
28 Kasım 2023 - 11:54
Süt Birliği

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, tapu kayıtlarına zeytinlik olarak arazilerdeki üreticilerin sıkıntısını TBMM gündemine taşıdı.

 

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle verdiği önergede, tapu kayıtlarında “zeytinlik ve zeytinli tarla” vasfında olan tarımsal arazilerin zeytin ağacı dikili olmayan kısımlarında arpa, buğday, yulaf, yonca veya sebze gibi tarımsal ürünlerin üretiminin yapıldığını belirten Ergun, söz konusu arazilerin tapu kayıtlarına “zeytinlik veya zeytinli tarla” olarak tescillenmesi sebebiyle üreticilerin bu ürünlere yönelik verilen tarımsal desteklemelerden istifade edemediğini vurguladı.

Bu problemin Muğla gibi zeytinciliğin ve zeytin ağaçlarının yaygın olduğu kıyı illerimizde oldukça yaygın bir durum olduğunu belirten Ergun, üreticilerin tarımsal desteklerden faydalanabilmesi için Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri tarafından bu arazilerde yerinde ürün tespitinin yapılması ve elde edilen bilgiler doğrultusunda da üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil edilmesi gerektiğini ifade etti.

İYİ Partili Ergun, verdiği önergede Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya şu soruları sordu:

1- “Zeytinlik veya zeytinli tarla” olarak tapuya tescillenmesine rağmen, bu arazilerin, zeytin ağacı bulunmayan kısımlarında yapılan tarımsal üretimi destekleme konusunda Bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır?

2- Arazilerinin tapu kayıtlarındaki niteliğinden dolayı tarımsal desteklemelerden istifade edemeyen çiftçilerimizin desteklenmesi konusunda Bakanlığınızın önümüzdeki dönemde atacağı adımlar nelerdir?

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla