Milas Çizgi Gazetesi

İYİ PARTİ İLÇE TEŞKİLATI ‘VATANDAŞ BULUŞMALARINA’ BAŞLADI

İYİ PARTİ İLÇE TEŞKİLATI ‘VATANDAŞ BULUŞMALARINA’ BAŞLADI
Süt Birliği
Okundu
14 Mart 2022 - 18:18
Süt Birliği

İYİ Parti Milas İlçe Teşkilatı, ilçemize bağlı; Avşar, Yaşyer ve Damlıboğaz Mahallelerinde vatandaş buluşmasını gerçekleştirdi. İlçe Başkanı Kasım Özkan ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen çalışmada, özellikle üretici köylünün tarımsal sorunları, hayvancılık ve hayat pahalılığı ile ilgili sıkıntılar konuşuldu.

İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Kasım Özkan, kurucu ilçe başkanı, Belediye Meclis Üyesi ve Teşkilatlardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Çayırlı, Belediye Meclis ve Encümen Üyesi Ali Kurt, İl Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Tavaslı, İlçe Kadın Politikaları Başkanı Nazan Yakabaşı, Gençlik Politikaları Başkanı Nebil Uçarsu, bazı ilçe yönetim kurulu ve kadın politikaları yönetim kurulu üyelerinin katıldığı çalışma; Milas’a bağlı Avşar, Yaşyer ve Damlıboğaz mahallelerinde gerçekleşti.

VATANDAŞ ANLATTI, YÖNETİM DİNLEDİ…

Vatandaşı buluşmasının gerçekleştiği ziyaretlerde İYİ Parti Milas İl ve İlçe yöneticileri, konuşma önceliğini vatandaşa bıraktı. İlçe Başkanı Özkan; “Biz bugün buraya herhangi bir seçim propagandası için escort antalya gelmedik. Önceliğimiz sizleri dinlemek, anlatacaklarınızı bir rapor halinde il başkanlığımız aracılığıyla genel merkezimize iletmek” diyerek sözü vatandaşa bıraktı.

“BİZ BU MALİYETLERLE NASIL EKİP-BİÇECEĞİZ…”

Ziyaret edilen her üç mahallede de vatandaş, önceliklerinin üretmek olduğunu ancak tarımsal girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu belirterek, “Çiftçilik yapmak, üretmek eskisi gibi kolay değil. Mazota son 6 ayda yaklaşık yüzde 150 zam geldi. Gübre, ilaç tohumda ise bu oran yüzde 300’ün üzerinde… Buna bir de işçiliği ilave ettiğinizde yetiştirdiğiniz ürün için harcadığınız maliyetin yarısını bile çıkaramıyorsunuz.

2 yıldır önce salgın belası, şimdi de döviz kurundaki artış ve son olarak savaş, ne yazık ki ülkeyi ekonomik krizin eşiğine getirdi. Akşam yatıyoruz zam, sabah kalkıyoruz zam… Nereye kadar dayanacağız? Bu işin sonu nereye varacak bilmiyoruz. 3-4 yıl öncesine kadar köyde ekip-biçmeyen yoktu. Kimi buğday, kimi mısır, kimi arpa ama herkes birşeyler ekip biçiyordu. Buyurun gezip görelim! Tarlaların ne kadarı ekilmiş bir görelim. Nasıl ekeceğiz ki Hadi borç-harç ektik, biçtik. Kaça satacağız? Ortada büyük bir belirsizlik var. Kimse yarın ne olacağını bilmiyor.

İktidardan tarımsal destek bekliyoruz. Bir önceki yıla göre biraz destek oranları arttırıldı ancak verilen destek zamların karşısında hiçbir işe yaramıyor. Kaldı ki o destekler de zamanında verilmiyor.

Hayvancılık deseniz, onda da durum aynı! Her evde en az 5-6 büyükbaş hayvan vardı, şimdiler de sayı 2-3’e düştü. Çünkü hayvana yedirecek saman, yem fiyatları uçtu gitti. Elimizde bir tek zeytin kaldı. Köylü dört elle zeytinliklerine sarılıyor. En azından daha az maliyetle elde ettiği zeytini, zeytinyağını satarak, geçimini sağlamaya çalışıyor. Gerçi son günlerde duyduğumuza göre zeytinliklerimiz de maden yüzünden ciddi bir tehlike altındaymış. Umarız iktidar atılan bu adımdan geri döner. Eğer zeytin de elimizden giderse köyde yaşamanın hiçbir anlamı kalmaz” diyerek son 2 yılda yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

Hemen her mahalle de benzer sorunlar anlatılırken, köydeki gençlerin yaz aylarında turizm tesislerinde sezonluk çalıştıklarını, ancak 2 hafta başlayan Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bu sene otellerin, turizm tesislerinin de tam kapasite ile çalışmayacağını; Covid 19 salgını nedeniyle boş geçen 2 yılın ardından bu sezonda da savaş nedeniyle hayal kırıklığı yaşayacağını söylediler.

“UMUTSUZLUK, KARAMSARLIK YOK!..”

Vatandaşı dinleyen ve anlatılan sorunları not alan İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Kasım Özkan, partinin Milas kurucu ilçe başkanı, Belediye Meclis Üyesi ve Teşkilatlardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Çayırlı, hem salgına, hem de Rusya-Ukrayna savaşına Türkiye’nin hazırlıksız yakalandığını belirterek; “Aslında her ikisi de aylar öncesinde ortaya çıktı, bağıra bağıra geldi. Evet tüm dünya hem salgından etkilendi, şimdi de savaş nedeniyle bazı sorunlar yaşıyor. Ancak anlayamadığımız, bu süreçte sadece Rusya’nın parası, bir de bizim paramız değer kaybetti. Sadece bununla da kalmadı, daha savaşın ilk haftasında gıda da bazı sıkıntılar yaşamaya başladık. Eğer bu savaş biraz daha sürerse ülkemiz daha farklı sorunlarla karşılaşacak.

Başta Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener olmak üzere tüm siyasi partilerin genel başkanları, ekonomistler bu duruma dikkat çekiyor, iktidarı uyarıyor ancak ülkeyi yönetenler bu uyarılara aldırış etmiyor. Altyapısını hazırlamadan faizi indirmeye çalıştılar. Üstelik bunu bir inat uğruna yaptılar. Sonuç ortada! Döviz, altın aldı başını gitti… Olan bizim milli paramıza oldu. Olan bizim dar gelirli vatandaşımıza oldu. Birileri bir gecede daha zengin olurken, ne yazık ki 84 milyonun büyük bir çoğunluğu fakirleşmekle kalmadı adeta açlığa-yoksulluğa mahkum oldu.

Artık kimse yaptığı işten memnun değil. Ne esnaf, ne çiftçi, ne memur, ne asgari ücretle çalışan işçi… Emeklinin ali ise tam anlamıyla içler acısı! En düşük emekli maaşı 2500 lira dediler, hemen her gün birçok vatandaşımız 2200-2300 lira maaş aldığını söylüyor. Yani 2500’ü bile alamadıklarını söylüyorlar. Zaten alsalar da o maaşla geçinmek ne kadar mümkün? Oysa bugün emekli olan büyüklerimiz yıllarca bu ülke için çalışmış, üretmiş. Vergi vermiş… Tam rahata erdim diyecekken bugün geçim sıkıntısı yüzünden yeniden çalışmak isteyen, iş arayan duruma düştüler. Torunlarına üç kuruş harçlık veremez hale getirildiler. Kısaca herkes mutsuz ancak hiç birimizin umutsuz olmaya, karamsar olmaya hakkımız yok. Yaşadığımız müddetçe hepimiz umudumuzu korumalıyız. Kendimiz için değilse bile çocuklarımız için korumalıyız.

Merak etmeyin! Bu ülke sahipsiz değil. Demokratik yoldan geldiler, 20 yıldır ülkeyi yönettiler. Artık bu ülke için, bu büyük millet için yapacakları bir şey kalmadı. Gitmelerine çok az kaldı. Geldikleri gibi demokratik yoldan yani sandıkla geri gidecekler.

Bıraktıkları hasar ne kadar büyük olursa olsun, bu necip millet üreterek, çalışarak, elbirliğiyle yeniden ülkeyi ayağa kaldırır. Yeter ki kendini yönetenlere inansın, güvensin. O kadro hazır. Sayın Genel Başkanımız ve tüm parti kadroları bu ülkeyi yeniden mutlu ve refah, yaşanabilir bir hale getirmeye hazır.

4 yılda milletimizin bize olan güvenini asla boşa çıkarmayacağız” diyerek, her alanda soruna kalıcı çözüm üretecek projelerin olduğunu belirttiler.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla