Milas Çizgi Gazetesi

HERKES İÇİN ADALET, ADALET İÇİN AVUKAT

HERKES İÇİN ADALET, ADALET İÇİN AVUKAT
Süt Birliği
95 okundu Okundu
05 Nisan 2023 - 11:55
Süt Birliği

5 Nisan Avukatlar Günü, Milas’ta görev yapan avukatlar tarafından Atapark meydanında yapılan törenle kutlandı.

Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan törende, Kahramanmaraş merkezli depremlerde kaybedilen meslektaşlarını da unutmayan avukatlar onların anısına Atatürk anıtına karanfil bıraktılar.

Çelenk sunumunun akabinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine dair konuşmayı, Muğla Barosu Milas İlçe Temsilcisi Avukat Ozan Güngör yaptı.

Güngör konuşmasında; “Bizlere onurlu mesleğimizi yapabileceğimiz bir vatan ve cumhuriyet bırakan başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, vatanı için canını feda etmeyi göze alan aziz şehitlerimize, yaşadığımız deprem felaketi sebebiyle hayatlarını kaybeden meslektaşlarımıza ve yurttaşlarımıza, ülkemizin hukuk devleti olması yolunda ömrünü adayan ve bu uğurda yaşamını yitiren hukukçularımıza; bir kez daha minnet, rahmet ve saygılarımızı sunuyoruz.

6 Şubat sabahına maalesef büyük bir felaket haberiyle ve derin bir üzüntü ile uyandık. Deprem felaketinde kaybettiğimiz on binlerce yurttaşımızın ve 121 meslektaşlarımızın acısını bir kez daha yüreklerimizde hissediyoruz.

Yaşanan deprem felaketinin yaralarını sarma uğraşı içinde olduğumuz bu dönemde; mesleğimizin, hepimizin yakından bildiği ve her gün artan sorunlarını tek tek saymak istemiyorum.

Ancak, savunma mesleğinin en kutsal mesleklerden biri olduğunun bilinciyle, sadece bizim değil hakim ve savcı meslektaşlarımız ile adliye personelimiz ve adaletin tecellisi için elini taşın altına koyan her bireyin bitmek bilmeyen ve çözüme ulaşmayan sorunlarının farkındayız. Bu sorunların ivedi olarak giderilmesini temenni ediyoruz.

Savunmayı savunmak konusundaki ısrarlı tutumumuz ile mesleğimizin onurunu ve kurallarını her zaman koruyacağımıza dair verdiğimiz sözümüzü, asla unutmayacağız.

Savunma makamı, dün olduğu gibi bugün de yurttaşlarımızın yanında yer alarak hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını koruma, yargılamanın adil bir şekilde gerçekleşmesini sağlama görevlerini yerine getirmeye devam edecektir.

Onlarca kez yıkıma uğramış bu coğrafyada; derinlere kök salmış umudun, dirayetin ve dayanışma ruhunun, ulusumuza her seferinde düştüğü yerden kalkma kudreti verdiğinin bilinciyle; acılarımızı unutarak değil, kaybettiklerimizin hatıralarından güç alarak; her bir meslektaşımızın avukatlık mesleğini layıkıyla icra edebilmelerini sağlayana kadar kararlılıkla hareket etmeye devam edeceğiz.

Bizler, kamunun vicdanı, demokrasinin teminatı olan; avukatız. Ve bizler, Hiç tanımadığımız insanların hakkına ulaşması için ve hakkı yenilenler için çalıştık, demokrasi için, güçler ayrılığı için, bağımsız, tarafsız yargı için dün olduğu gibi bugün de, yarın da çalışmaya devam edeceğiz.

Avukatlık Kanunu’nun Barolara verdiği görev çok net ve açıktır.

“Hukukun üstünlüğünü, insan hak ve özgürlüklerini savunmak ve korumakbaroların görevidir.

Bu sebeple 14 Mayısta yapılacak seçimde adil ve bağımsız şekilde, seçmenin iradesinin tam olarak yansıtılması için tüm baroların yoğun olarak çalışması ve meslektaşlarımızın da bu noktada görev almaları gerekmektedir.

Farabi’nin dediği gibi; ‘toplum sevgi ile kaynaşır, adaletle yaşar, dürüst çalışmakla hayatta kalır.’

Ve Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Herhalde dünyada bir hak vardır ve hak kuvvetin üstündedir.”

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemize, hak ettiğimiz hukuk devleti ve demokrasi anlayışının yerleşmesi umuduyla, HERKES İÇİN ADALET ADALET İÇİN AVUKAT diyerek güven duygusunu ve adalet inancını umutla yeniden büyütecek olan meslektaşlarımızın Avukatlar Günü kutlu olsun. Saygılarımlar” dedi.

Tören günün anısına çekilen fotoğrafların ardından sona erdi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla