Milas Çizgi Gazetesi

GÜVENSİZLİK…

GÜVENSİZLİK…
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
Okundu
22 Ağustos 2023 - 9:33
Süt Birliği

İnsanlar arasındaki ilişkilerde en temel duygu güvendir. Güvendiğimiz insanları severiz, saygı duyarız. Güven varsa en gizli sırlarımızı açabiliriz. Güven duygusuyla her tür iş birliğine açık oluruz. Bu açıdan insanların yemek, içmek gibi fizyolojik ihtiyaçlarıyla beraber hayati önem taşıyan en önemli gereksiniminin güven duygusu olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak böylesine önemli bir ihtiyaç olan bu duyguyla ilgili hep sorunlar yaşarız. Ya çok kolay güven duyarız ya da yoğun güvensizlikler yaşarız.

Kendine güven sorunu yaşayan insanlarda belirgin iki tip davranış göze çarpar. Ya pasif ve içe dönüktürler ya da baskıcı ve saldırgandırlar. Pasif ve içe dönük olanlar özellikle toplum içinde mümkün olduğunca geri planda kalmaya çalışır ve karşılarındaki insanların kolaylıkla etkisi altında kalabilirler. Bu yönleriyle bağımlı kişilik özellikleri gösterdikleri söylenebilir. Sosyal hayatlarında hayran oldukları bir idolleri vardır. Göz önünde bulunmaktan çekinirler ama kendine güveni olan insanlara da tutkuyla bağlanırlar.

Baskıcı ve saldırgan yapıdaki kişiler ise özellikle yakın çevrelerindeki insanlara karşı oldukça katı, hoşgörüsüz ve kıskançlık duygularıyla hareket ederler.

Kendilerine olan güven eksikliğinden kaynaklanan birtakım endişelerden dolayı herkesi ve her şeyi denetleme, kontrol etme ihtiyacı duyarlar. Saldırgan davranışlarıyla da korku oluşturarak diğer bireyler üzerinde üstünlük kurmaya, etkili olmaya çalışırlar.

Siyasetçilerimizin, özellikle başımızda bulunan önderlerimizin güven ve güvensizlik ile ilgili davranışlarının ne şekilde olması gerekir. Güven duygusu, liderin kendisini değerli hissetmesi ve başkalarına da değer vermesiyle başlar. Bir liderin kendine güven duyması, yeteneklerini bilmesinin, davranışlarını anlamasının ve onları yönetme becerisine sahip olmasının bir sonucudur. Lider, duygularını ve davranışlarını yönetebileceğinden emindir. Bilgi ve uzmanlığının sınırlarını bilir. Gerektiğinde başkalarından yardım, bilgi ya da öneri istemekten çekinmez, herhangi bir rahatsızlık duymaz. Liderin kendisine ve karşısındakine duyduğu güvenden kaynaklanan sıcak ve güçlü coşku, tüm organizasyon çapında işleri ve ilişkileri herkes için kolaylaştıracaktır.

Bir siyasetçi öncelikle kendine, arkasından da kendisine yardımcı olan kişilere güvenmesi gerekir. Kendi şahsiyetine uygun yoldaşları aramasında da çok seçici olup, güveneceği kimselerin yanlışlarının, daha önceden yapmış oldukları hataların neler olduğunu iyice inceleyerek, önlemlerin alınmasını sağlamalıdır. Hataları bulduktan sonra bu yapılmış hataları, kendi hataları ile birlikte çoğaltmak, o siyasetçinin ve yandaşlarının sonu olabilir.

Memleket ve millet hizmetlerinde baş olmak isteyenlerin ilham kaynağı, milletin gerçek duygulan ve emelleri olmalıdır. Her türlü başarı sırrının, her çeşit kuvvetin, gücün gerçek kaynağının, milletin kendisi olduğuna inanması şarttır.

Liderler güven vermediklerinde organizasyonun düşük performans göstermesi ve değişimde geri kalması riski oldukça yüksektir. İnsanların liderlerine duydukları güvenin derecesi, isteyerek kabul edecekleri etkinin miktarına doğrudan bağlıdır. Liderlerle diğer insanlar arasında güven olduğunda bir enerji ortaya çıkar. İnsanlar kendilerini güvende hissedinceye kadar öne çıkmazlar ve riskler almazlar. Güven düzeyi yükselmeye başladığında da o ölçüde kendilerini gösterirler ve risk almaya başlarlar. Bir kişinin öne çıkmasıyla ve onu diğerlerinin izlemesiyle güven duygusu yaygınlaşır, yerleşir ve güven ortamı oluşur. Liderler, bu süreçte ilk adımı atan ve güven döngüsünü başlatan kişiler olmalıdırlar. Onlar, insanların kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için gerekli yetkinliklere sahip olduklarını, gerekli sistemleri kurabileceklerini ve süreçleri işletebileceklerini göstermelidirler.

Milletin güvenini kazanmak, o liderin davranışlarının milletine göre uygun olduğunda gerçekleşir. Özellikle baştaki liderin milletinden gizlemiş olduğu davranışları, o liderin millet karşısında, o liderin sonu olur.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla