Milas Çizgi Gazetesi

GÜNEYDOĞU ANADOLU’MUZUN DURUMU (!)

GÜNEYDOĞU ANADOLU’MUZUN DURUMU (!)
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
Okundu
29 Eylül 2023 - 10:46
Süt Birliği

Suriye’ye, Irak’a ve İran’a komşu olan güneydoğu Anadolu’muzun insanlarının bu gün içinde bulundukları durum içler acısıdır.

Sanki sıkı yönetim varmış gibi, bir saçmalığın başka bir şekli olan OLAGAN ÜSTÜ HAL uygulaması güneydoğu insanımızın çok büyük bir sıkıntı kaynağıdır. İşsizliğin büyük sıkıntıları içerisinde olan bu bölge halkımızın, gelirlerinin yokluğunun yanı sıra eğitim sistemimizden de büyük sıkıntıları bulunmaktadır. Anadolu liselerinin bazılarının İmam hatip liselerine dönmesi ile, yüksek okullara gitmeye hak kazanmış olan gençlerimizin gerek maddi gerekse idari yönden birtakım sıkıntıları bulunmaktadır.

Bölgede bugün yaşanmakta olan sorun ise, yıllardır yaşanan göçten önemli ölçüde ayrılmaktadır. İnsanlar cebri-zorunlu bir göçle karşı karşıya bulunmaktadırlar. Halk, isteği dışında köyünden, evinden, toprağından zorla koparılmakta ya da hayatta kalabilmek umuduyla tüm olumsuzluklarını bile bile göçü tercih eder hala getirilmektedir. Ne mekânın mahremiyeti ne yerleşim özgürlüğü ve ne de can, mal ve namus güvenliği sağlanamamaktadır. Üstelik geri dönüşün engellenmesi amacıyla, göçe zorlanan ailelerin tüm varlıkları yok edilmektedir.

Bölgede gıda sıkıntısı baş göstermiş durumdadır. Özellikle köylerin boşaltılması yüzünden birçok ürün yetiştirilememekte, bu nedenle de bazı malların fiyatları özellikle kış aylarında fahiş oranlarda artış göstermektedir. Hakkâri, Van ve Ağrı’da İran’la serbest ticaretin yapıldığı bölgelerin kapatılması ve Habur Sınır Kapısı’ndaki giriş çıkışların bir türlü istikrara kavuşamaması ekonomik sıkıntıları pekiştirmektedir. Bölge halkının sosyal ve ekonomik hakları ağır bir şekilde ihlal edilmektedir.

Bölgenin en önemli iki gelir kaynağını, hayvancılık ve tarım oluşturulmaktadır. Özellikle hayvancılık bölgenin en önemli gelir kaynağını teşkil etmektedir. Uzun yıllar, Doğu ve Güneydoğu bölgesi Türkiye’nin canlı hayvan ve et ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamıştır. Yine hayvancılık kadar yaygın olmasa da kuru tahıl tarımcılığı önemli gelir kaynaklarının başında gelmektedir. Fakat köylerin boşaltılması, yaylaların terör nedeniyle güvensiz hale gelmesi hayvancılığı da, tarımı da durma noktasına getirmiştir. Çalışma güvenliği sağlanamayan bölge halkı için ise göçten başka yol kalmamaktadır

Bölge tam anlamıyla bir eğitim faciası yaşamaktadır. Yetişmekte olan nesil okul ve öğretmen açığına yoksulluk da eklenince bırakın fırsat eşitliğini eğitim ve öğrenim hakkını asgari limitlerde bile yaşayamamaktadır. Bazı köylerde en azından ilkokul bulunurken, bölge halkı şimdi bunlardan da yoksun kalmıştır. Bütün olumsuzluklara rağmen üniversite sınavlarını kazanmayı başarmış gençlerin önemli bir bölümünün de ekonomik yetersizlik nedeniyle yüksek tahsilini sürdüremediği tespit edilmiştir.

Gerçekte bölgede yaşanan sorunun temel kaynaklarından birinin cehalet olduğu dikkate alındığında durumun vahameti kendini ele vermektedir.

Yurdumuzun yer altı zenginlikleri bakımından, özellikle petrol ve kömür madenleri olarak büyük bir zenginliğe sahip olan bölge halkına devletimiz tarafından verilen sözlerin gerçek olmamasından ve bölgede fabrikaların kurulmaması ile işsizliğin önüne geçilmemesi de bölge halkımızın sorunlarını teşkil etmektedir.

İşsizliğin, eğitimsizliğin ve PKK terör örgütleri gibi terör örgütlerinin mevcudiyetleri ile bu örgütlerin getirdiği mal ve can güvensizliği bölge halkının en büyük sorunu olmaktadır.

İşsizliğin, eğitimsizliğin son bulunması ile Batı’ya göçler ortadan kalkacaktır.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla