Milas Çizgi

GÖRME ENGELLİLERDEN YENİ YASAYA TEPKİ

GÖRME ENGELLİLERDEN YENİ YASAYA TEPKİ
Süt Birliği
64 okundu Okundu
03 Temmuz 2023 - 10:20
Süt Birliği

Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şube Sekreteri Mehmet Özdemir, 26 Mayıs’ta yürürlüğe giren yasal düzenlemeye tepki gösteren bir açıklama yaptı.

 

Özdemir; “Evde bakım yardımı alan engelliye bakmak zorunda olup çalışamayan engellilerin hakları iyileştirilecekken, iyileştirilmesi gerekirken Evde Bakım Maaşı alanların sigortasını devletin yatıracağını beklenirken, 26 Mayıs 2023 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle şok yaşadık.

Adeta evde bakım yardımı alan herkesin maaşının kesilmesi için çıkarılmış bir yönetmelikle karşılaştık” diyerek yasanın tekrar gözden geçirilmesi talebinde bulundu. Kısa adı TURGED olan Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şube Sekreteri Mehmet Özdemir imzasıyla basın kuruluşlarına gönderilen açıklamada şöyle denildi:

“Bu yönetmeliğin gelir kriterlerini belirleyen 14. maddesinin (a) bendinde belirtilen gelir getirmeyen engelli için kullanılan araç, miras yoluyla kalmış gelir getirmeyen eski ev, bağ, bahçe ve tarlanın aylık gelire dahil edilmesi hakka hukuka aykırıdır ve evde bakım maaşı ile ihtiyaçlarını karşılayan hanelere büyük darbe vurmuştur. Engellilerin ve ailesinin zor yaşamları bu yönetmelikle daha da zorlaştırılmıştır. Özellikle engellinin fizik tedaviye, hastaneye, rehabilitasyona, özel eğitime götürebilmesi için zorunlu ve gelir getirmeyen hatta gelir kaybına neden olan hanede bir tane olan aracın gelir kriterinden sayılması büyük bir yanlıştır ve haksızlıktır.

Evde bir tane aracın olması lüks değil zorunlu bir ihtiyaçtır. 26 Mayıs 2023 tarihinde yayımlanan yönetmeliğin gözden geçirilerek denetimlerin artırılması yolu ile hak sahibi olmayanların ortaya çıkarılmasının sağlanarak hak sahiplerinin haklarını koruyacak ve geliştirecek şekilde değiştirilmesini, eskiden olduğu gibi gelir getirmeyen hanedeki tek aracın, miras yolu ile elde edilmiş gelir getirmeyen ev, tarla, bağ ve bahçenin gelir kriterinden çıkarılmasını engelli aileleri olarak talep ediyoruz.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla