Milas Çizgi Gazetesi

GELECEĞİN OLİMPİYAT ŞAMPİYONLARI KEŞFEDİLİYOR

GELECEĞİN OLİMPİYAT ŞAMPİYONLARI KEŞFEDİLİYOR
Süt Birliği
Okundu
12 Eylül 2023 - 0:02
Süt Birliği

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde hayata geçirilen ‘Türkiye sportif yetenek taraması ve spora yönlendirme programı’ ile geleceğin olimpiyat şampiyonları keşfediliyor.

 

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafında spor salonunda gerçekleştirilen ‘Türkiye sportif yetenek taraması ve spora yönlendirme programı’ ile genç yetenekler keşfediliyor. Yetenek taramasından geçerek ilgili branşlara yönlendirilen öğrencilerin ileride ülkeyi önemli turnuvalarda temsil etmeleri hedefleniyor. Yetenek taramasının sonunda sportif branşlara yönlendirilmesi sağlanan ve birinci aşamada başarılı olan ilkokul 3. sınıf öğrencileri, kurulan 10 aşamalı istasyondan geçiriliyor.

Yetenek taramasından başarıyla geçen çocukların çeviklik, sürat, kuvvet ve dayanıklılık gibi yetenekleri ölçülüyor.

Devlet yetenekli gençler arıyor:

İl il ilçe ilçe okullarda tarama yapılıyor Devlet sportif yeteneği olan gençleri tespit etmeye dönük önemli bir çalışma başlattı. Bu kapsamda il il ilçe ilçe okullarda tarama ve ölçümler yapılıyor. Sürecin sonunda yetenekli gençler milli takımlara tavsiye ediliyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı sportif yeteneği olan gençleri tespit etmeye dönük önemli bir çalışma yürütüyor. Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı ile il il ilçe ilçe okullarda tarama ve ölçümler yapılıyor. Sürecin sonunda yetenekli gençler milli takımlara tavsiye ediliyor.

Yetenekli gençlere yönelik tespit, eğitim ve yönlendirme aşamalarını içeren Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı’nın detayları şöyle:

TEST VE ÖLÇÜMLERLE BAŞLIYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hazırladığı program, her yıl Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okullarda bulunan 3. sınıf öğrencilerine eğitim öğretim döneminin ikinci yarıyılında uygulanan test ve ölçümler ile başlıyor.

SPORCU KİMLİĞİ GELİŞTİRME EĞİTİMİ

Öğrencilerin test ve ölçüm parametreleri bilim kurulunun belirlediği formüller ile değerlendirilerek, spora olan yatkınlıkları belirleniyor. Test ve ölçümlere katılan öğrencilerin belli bir bölümü Sporcu Kimliği Geliştirme Eğitim Programına davet ediliyor. GSB’den edinilen bilgilere göre, Sporcu Kimliği Geliştirme Eğitim Programı, bağlı bulunulan İl Müdürlüklerinin koordinasyonunda belirlenen spor salonlarında, gruplar halinde yaklaşık 1 yıl boyunca devam ediyor. Bu sürede öğrencilere geniş ve kapsamlı bir spor eğitimi veriliyor. Eğitimlerin arasında ve sonunda test ve ölçümler uygulanarak spor branşlarına yönlendirmeye esas bilgiler toplanıyor.

YÜZDE 20’YE KATILIM ZORUNLU

Öğrenciler eğitim programının yüzde 20’lik kısmına devam etmez veya test ve ölçümlere katılmaz ise Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı ile ilişiği kesiliyor. Eğitimler tamamlandıktan sonra öğrencilere, e-devlet üzerinden tüm olimpik branşların dikkate alındığı ve öğrencinin en yatkın olduğu branşlardan daha az yatkın olduğu branşa doğru sıralama yapılan spor karnesi ilan ediliyor. Bu aşamada öğrenciler ve veliler bağlı bulundukları il müdürlüklerine müracaat ederek Sporcu Eğitim Merkezlerine başvurabiliyorlar, eğer yatkın oldukları branşlar SEM bünyesinde yoksa il müdürlüğünde bulunan sorumlu personeller ile spor hayatlarına devam edecekleri branşları en doğru şekilde belirleyebiliyorlar.

YATKIN OLDUKLARI BRANŞLARDA ÖZELLEŞİYORLAR

Yaklaşık 2 ila 4 yıl arasında sürecek olan branş eğitimleri bağlı bulunulan il özelinde spor kulüpleri bünyesinde devam ediyor. Öğrenciler bu süre zarfı içerisinde yatkın oldukları branşlarda özelleşiyorlar. Bu arada performansa dayalı müsabakalara ve yarışmalara katılıyorlar. Bu aşamada öne çıkan ve başarılı olan öğrenciler milli takımlara ve Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerine tavsiye ediliyor, yeterli görülmeleri halinde spor hayatlarına bu seviyede devam etmeleri sağlanıyor.

Milas’ta bu yıl 4’cü sınıfa geçen öğrencilerin eğitimleri Eylül ayı itibariyle Milas Gençlik ve İlçe Spor Müdürlüğü Antrenörleri koordinesinde eğitimlerine başlanacak. Sportif Yetenek taraması Milas İlçe Koordinatörü Tuğçe Handan Demirel nezaretinde yapılıyor…

Sercan Ergin

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla