Milas Çizgi Gazetesi

“GAZETECİLERE YEŞİL PASAPORT GÜNDEMDEN DÜŞTÜ MÜ?”

“GAZETECİLERE YEŞİL PASAPORT GÜNDEMDEN DÜŞTÜ MÜ?”
Süt Birliği
Okundu
04 Haziran 2024 - 11:12
Süt Birliği
Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Süleyman Akbulut, ülkede tasarruf tedbirlerinin uygulanması gereken pek çok alan olduğuna dikkat çekip, “Gazeteden tasarruf olamaz” derken, 15 yıl mesleki kıdemi bulunan basın mensuplarına yeşil pasaport verilmesine yönelik TBMM’ye sunulan kanun teklifinin akıbeti hakkında “Gazetecilere yeşil pasaport gündemden düştü mü?” diye sordu.

 

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, son dönemde gündeme gelen tasarruf tedbirlerinin yerel basın üzerinde oluşturacağı olumsuzluklara ve geçtiğimiz Ocak ayında gündeme getirilen basın mensuplarına yönelik yeşil pasaport verilmesine ilişkin kanun teklifinin hangi aşamada olduğuna ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.

Yüksek maliyetler nedeniyle sıkıntılı bir süreç geçiren yerel basının şimdi de tasarruf tedbirleriyle adeta yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna vurgu yapan Başkan Akbulut, “Resmi ilanlar azalmakta. Özel sektör zaten ekonomik süreçten kaynaklı ilan desteğinde bulunamıyor. Belediyeler reklam vermiyor. Verse de, hakkında hep övücü haberler beklentisi içine girip, yayınlara basın birimleri kanalıyla müdahale edebiliyor. Bunun yanında abonelikler gün be gün iptal ediliyor. Üzerine tasarruf önlemleri paketi geldi. Bunlara çözüm yolu olarak ise, gazetelerin birleşmesi yolu gösteriliyor. Oysaki gazetelerin birleşmesiyle istihdam olarak yarı yarıya düşmüş olacak. Sahada çalışacak basın mensubu neredeyse kalmadı. Nitelikten uzak, herkesin gazeteci olabilme kolaylığına sahip künyelerle dezenformasyonun da önü açılmakta. Her ne kadar internet siteleriyle istihdam sayısı artmış gibi gözükse de, aslında hiçbir kritere bağlı olmadan meydana çıkan basın mensubu sayısını arttıran bir uygulamaya dönüştü mesleğimiz. Gazetelerin birleşmesi çözüm yolu olarak görülüyorsa, bunun da altının doldurulup, bu uygulamayı avantajlı hale getirecek düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyor ve bu yönde talepte bulunuyoruz” dedi.

Ülkede tasarruf tedbirlerinin uygulanması gereken pek çok alan olduğuna işaret eden Başkan Akbulut, “Ülkemizde tasarruf denilince nedense o tasarruf, yerel basının yerel yönetimlerden ya da kamudan aldığı abone ve ilanlardan başlıyor. O tasarruf edilmesi beklenen oranlar, yaşadığımız şehrin hafızası durumundaki yerel basını yaşatan tek sebep. Bu sebebin de ortadan kaldırılması, yerel basının fişinin çekilmesi anlamına gelirken, gündeme getiricilerin konunun sosyal ve kültürel boyutundan ne kadar uzak bir hissiyat içinde olduklarını gözler önüne sermekte. Bunun içindir ki, söz konusu bu tasarruftan vazgeçilmesi için biz de Muğla’dan sesleniyoruz; halkın haber alma özgürlüğünden tasarruf olmaz. Hele ki geleneğimiz olan gazeteden hiç tasarruf olmaz.” ifadelerini kullandı.

“Yeşil Pasaport Gündemden Düştü Mü?”

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut ayrıca, geçtiğimiz 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gündeme getirilen 15 yıl mesleki kıdemi bulunan basın mensuplarına hususi damgalı (yeşil) pasaport verilmesine yönelik TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifinin akıbetini merak ettiklerini de dile getirdi.

Başkan Akbulut, “Kanun teklifinde bulunulduğu açıklanan 15 yıl mesleki kıdemi bulunan basın mensuplarına hususi damgalı (yeşil) pasaport verilmesi konusu hangi aşamada merak ediyoruz. Gazetecilere yeşil pasaport konusu gündemden düştü mü? Gazetecilikte fikri takibin önemli olduğunu özümsemiş gazeteciler olarak, bu konuyu tekrar gündeme taşımanın uygun olacağını düşünüyoruz. Bu merak içeren sürecin akıbetine erişim için Meclis’te grubu bulunan partilerin milletvekillerinden ve Muğla milletvekillerimizden katkı bekliyoruz. Bu konuda bir açıklamada bulunulmasının meslektaşlarımızın bilgilenmesi açısından yararlı olacağı düşüncesindeyiz.” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla