FİLİSTİN DİRENİŞİ ONURUMUZDUR!

FİLİSTİN DİRENİŞİ ONURUMUZDUR!

Milas Kardeşlik ve Birlik Platformu, Atapark’ta Filistin’e destek açıklaması yaptı. MİLİMDER Başkanı Oktay Aşıcı; “Filistin’de ne işimiz var diyorlar? Bizim zulme uğrayan Müslümanların olduğu her yerde işimiz var” dedi ve ekledi; “FİLİSTİN DİRENİŞİ ONURUMUZDUR!”

 

Milas İmam Hatip Lisesi Mezunları Mensupları ve Gönüllüleri Derneği (MİLİMDER) önderliğinde Milas Kardeşlik ve Birlik Platformu Atapark’ta basın açıklaması yaparak Filistin’e destek verdi. AK Parti Milas İlçe Başkanı Emin Çelik ve yönetim kurulu üyelerinin de katılım sağladığı Basın açıklaması Milas Müftülüğü görevli imamlarından Mustafa Kurtuluş tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Milas İmam Hatip Lisesi Mezunları Mensupları ve Gönüllüleri Derneği (MİLİMDER) Başkanı Oktay Aşıcı, Müslümanların zulme uğradığı her yerde işleri olduğunu ifade ederek; “Filistin’de ne işimiz var diye soruyorlar. Myanmar’da, Bosna Hersek’te Müslümanların mazlum olduğu her yerde işimiz olduğu gibi Filistin’de de işimiz var” dedi. Ortak bildiriyi Enes Aşıcı okudu.

Yapılan ortak açıklama şöyle:

FİLİSTİN DİRENİŞİ ONURUMUZDUR!

1917 yılında İngilizlerin saldırısı neticesinde Osmanlı Ordusu Filistin’den çekilmek zorunda kalmış; o andan itibaren önce İngilizler, ardından Siyonist terör örgütleri, 1948’den itibaren de İsrail, Filistinlilere yönelik sistematik soykırım uygulamışlardır. 100 yılı geçkin sürede yüzbinlerce Filistinli katledilmiş, milyonlarcası topraklarından sürülmüş, kalanlar ise Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da açık hava hapishanesine mahkûm edilmişlerdir.

Filistinlilerin maruz kaldığı insanlık dışı dramın tarihte örneği yoktur. Filistin halkı, her türlü hakları ellerinden alınmış, açlığa, susuzluğa, yokluğa terkedilmiş, bizzat kardeşleri tarafından yalnız bırakılmış, uluslararası hukuktan mahrum şekilde hayatta kalma mücadelesi vermektedir. İsrail’in sistematik kitlesel saldırılarında bebek, çocuk, kadın, hasta, yaşlı, hemşire, doktor, gazeteci, okul, hastane ayrımı yapılmamakta, her yıl binlerce masum hayatını kaybetmekte, buna rağmen dünya soykırıma sessiz kalmakta, hatta İsrail’e koşulsuz, karşılıksız destek vermektedir. Birleşmiş Milletler ve Batılı güçlü devletler, tarihe kara bir leke olarak kazınmakta olan Siyonist soykırımı görmezden gelmekte, tüm ilkelerini çöpe atmakta, “medeniyet” maskesini çıkararak “barbar” yüzünü sergilemektedir. Filistin halkının sessizce ölmek ya da savaşarak ölmek dışında hiçbir seçeneği bulunmamaktadır.

Altını çizmek isteriz ki, Filistin halkının, özellikle de Gazze Şeridi’nde yaşayan mazlumların, insanlık dışı saldırılara, katliamlara ve soykırıma karşı verdiği mücadele bir istiklal mücadelesidir, haklı bir mücadeledir, meşru bir mücadeledir.

Bizler, Milli İrade Platformu’nun üyeleri olarak, öncelikle Filistin halkının bir asrı geçen umut, heyecan, sabır, dinamizm ve kahramanlık dolu mücadelesini hürmetle selamlıyoruz. Bu kadar yokluğa, bu kadar terk edilmişliğe ve yalnızlığa rağmen, bir halkın, umudunu ve azmini hiç yitirmeden direniyor olması her türlü övgüyü ve takdiri hak etmektedir. Ayrıca belirtmeliyiz ki, Filistin halkının şanlı direnişi, sadece bir milletin var olma direnişi değil, aynı zamanda Kudüs savunmasıdır, yani İslam Ümmeti’nin onur mücadelesidir. Kararlılık ve direnişleriyle İslam dünyasına öncü olan Filistinlilere her şart altında yardım etmeye, hiçbir şey yapamadığımız zamanlarda gönülden dualarımızı göndermeye devam edeceğiz. İsrail, Gazze’ye yönelik terör saldırılarını derhal durdurmalıdır. Birleşmiş Milletler insanlığın gözü önünde insanlığın katledilmesini önlemelidir. İslam ülkeleri ve Arap devletleri İsrail’in kural tanımazlığı ve şımarıklığı karşısında net, kararlı, cesur adımlar atmalıdır.

Başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulmalıdır. Filistin yalnız değildir. Özellikle Türkiye her zaman tüm imkanlarıyla Filistin’in yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir. Milli İrade Platformu olarak Filistin davasını sarsılmaz şekilde savunmayı sürdüreceğiz.

Yaşanan katliam ve soykırıma sessiz kalmayacağız. Hakkın, adaletin, insani değerlerin safında yer alacak, mazlumun yanında, zalimin karşısında duracağız. “Ama”lara, “fakat”lara aldırmadan, stratejiler, planlar, kurgular, senaryolar karşısında Allah’ın da bir hesabı olduğunu aklımızdan çıkarmadan, “inanıyorsanız, üstünsünüz” düsturuyla var gücümüzle ve en gür sedamızla Filistin’in yanında olmayı sürdüreceğiz.

Filistin yalnız değildir. Filistin direnişi onurumuzdur.

Açıklamada sık sık tekbir getirilerek İsrail aleyhine sloganlar atıldı. Açıklama Milas Müftüsü Yusuf Yaşar’ın ettiği dua ile sona erdi.