Milas Çizgi Gazetesi

ESENTEPE PARKI AÇILDI

ESENTEPE PARKI AÇILDI
Süt Birliği
Okundu
23 Haziran 2023 - 16:45
Süt Birliği

Milas Belediyesi Kültürel Mirası Koruma ve Kültür Turizm Altyapı Programı kapsamında hayata geçirilen Esentepe Parkı’nın açılışı yapıldı. Açılış geniş bir katılımla, oldukça keyifli bir ortamda gerçekleşti.

 

Milas’ın simge alanlarından, birçok güzel anıya tanıklık eden Esentepe Parkı’nın açılış töreni yapıldı. CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gökan Zeybek ve çok sayıda konuğun katıldığı açılış programı Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi ile renklendi.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü KUDEB Birim Sorumlusu Dr. İ. Ernur ÖZTEKİN’in sunumuyla Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, konuşmasının ilk bölümünde Milas Belediyesi Kültür Yayınları arasında yer alan ve Hüseyin Avni Kunduracıoğlu tarafından kaleme alınan Milas’ın Mekânsal ve Yaşamsal Tarihi adlı kitabın Çocukluğumun Gezinti ve Mesire Yerleri bölümünde Esentepe ile ilgili yer alan ifadelerden kesitler verdi.

“Çok değerli dostumuz, hemşehrimiz Halim Şafak’ın ‘Esentepe parkındayız, Arkadaş anılarıyla dolu akşam / Masalar da kaçardı tutmasam / Yalnızlıktan korkan tahta masalar’ şiiriyle başlayan kitapta çocukluğumuzun Esentepe’si şöyle anlatılmış” sözleriyle konuşmasına başlayan Başkan Tokat, şunları söyledi:

“… isminden de anlaşılacağı gibi, kasabanın en serin bölgesiydi. Tepe olması her daim esintiyle karşılamanızı sağlardı.

Şimdilerde pek kullanılmasa da bu bölgeye “gazino, “topbaşı” ya da “top tepesi” de denilirdi.

Merdivenlerden Esentepe’ye ulaşmadan önce, biz çocukların ve hatta büyüklerin uğrayacağı mekânlar vardır. … Boşluğun sağ tarafında, altı-yedi bölmeden oluşan küçük hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Bu kafes bölmelerde tavşanlar, keklikler, domuzlar, sülünler, güvercinler ve tilki gibi hayvanları görmek olasıydı. Ama en ilgi çeken bölüm hiç kuşkusuz tavuskuşlarının bulunduğu bölümdür.

Şimdilerde müze bahçesine alınan büyük bir aslan heykeli ve lahitler çocukların oyun alanları arasında yer alıyordu.

O yıllarda Esentepe’yi farklı kılan, sadece akşamları renklendirmesi değildir. Esentepe akşamki canlılığını gündüzleri de sürdürmektedir… Ama gündüzleri akşamdan farklı kılan bir özellik vardır. O yıllardaki Esentepe’nin gündüz kuşağını, bir nevi kadınlar matinesine benzetebiliriz.  O yıllarda akşam baloların da yapıldığına tanık olunan Esentepe Parkı’nda seyyar fotoğrafçıları günün her saatinde görmeniz olasıydı.”

“SON DERECE MUTLU VE GURURLUYUM…”

“Topbaşı Tepe ve çevresi; 2 bin 400 yıl öncesine tarihlenen anıt mezarı, antik tiyatrosu, su kemerleri ve 2. Dünya Savaşı’nda hazin bir saldırıya maruz kalmış tarihsel ve kültürel değere sahiptir.” sözleriyle konuşmasını sürdüren Başkan Tokat, “Tepenin hemen yanı başında yer alan askeri yapılar, 1942 yılının 15 Mart gecesi müttefik güçlerince bir bombardıman sonrası tahrip olmuştur. İki şehit verdiğimiz bu saldırıya ait kalıntılar hala korunmaktadır. Bu alanın tescillenmesi ve restore edilmesi ile kültür varlıklarına bir yenisinin eklenmesi hedeflenmektedir. Yaklaşık 7.300.000 TL’ye mal olmuş bir yatırımla karşı karşıyayız. Milaslılar’ın ve misafirlerimizin önemli bir buluşma noktası olan bu eseri yeniden sizlerle buluşturmaktan son derece mutlu ve gururluyum. Esentepe Parkımız hepimize hayırlı olsun.” dedi.

“GURUR DUYDUM…”

Açılış töreninde konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Gökan Zeybek ise “Değerli Belediye Başkanımız ve O’nun çalışma arkadaşlarının bugün burada tam da Bayram öncesinde böyle değerli bir parkı Milas halkının hizmetine sunuyor olmasından dolayı kendisiyle gurur duydum. Hepinizin Kurban Bayramı’nı şimdiden kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Esentepe Parkı açılış programı, açılış kurdelesinin kesilmesi ve ikramlarda bulunulmasının ardından sona erdi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla