Milas Çizgi Gazetesi

ERGUN: “İZMİR VE MUĞLA MERKEZLİ HAVA ÜSLERİNİN AKIBETİ NEDİR?”

Süt Birliği
23 Haziran 2023 - 18:40
ERGUN: “İZMİR VE MUĞLA MERKEZLİ HAVA ÜSLERİNİN AKIBETİ NEDİR?”
Süt Birliği

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, 2021 yılında Türkiye’yi ve Muğla’yı etkisi altına alan tarihin en büyük orman yangınları olarak adlandırılarak büyük orman kayıplarına sebep olan orman yangınları sebebi ile yangınla mücadele konusunda Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun’un, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

“1 Mayıs ile 31 Ekim tarihleri arasındaki dönem ülkemizde “yangın mevsimi” olarak bilinmektedir. Temmuz ve Ağustos ayları ise orman yangınları açısından bu dönemin en riskli aylarıdır. 2021 yılında Türkiye’yi ve Muğla’yı etkisi altına alan tarihimizin en büyük orman yangınları da bu aylarda ortaya çıkmış ve büyük orman kayıplarına yol açmıştır. Temmuz ve Ağustos aylarına yaklaştığımız bu süreçte, Bakanlığınız tarafından orman yangınları ile mücadele konusunda bazı hususların açıklığa kavuşturulması önem arz etmektedir.

Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Bakanlığınız bünyesinde 2023 yılı Haziran ayı itibariyle toplam kaç adet yangın söndürme uçağı ve helikopteri vardır. Bu uçak ve helikopterlerin özellikleri nelerdir?

2- 2021 yılındaki yangın felaketinden sonra Bakanlığınız envanterine kaç adet yangın söndürme uçağı ve helikopteri eklenmiştir?

3- Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün envanterinde, Muğla’da çıkabilecek orman yangınlarına etkin müdahale edilebilmesi için kaç adet yangın söndürme uçağı ve helikopteri vardır.

4- Muğla’da ve Türkiye genelinde orman yangınları ile mücadele amacıyla istihdam edilen toplam personel sayısı 2021 yılında kaçtı ve 2023 yılı itibariyle bu sayı kaç olmuştur?

5- Orman yangınları ile mücadele amacıyla Bakanlığınız tarafından geçtiğimiz aylarda İzmir ve Muğla merkezli olarak, hava üssü kurulacağı açıklanmıştı. Söz konusu hava üslerinin akıbeti nedir?”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla