Milas Çizgi Gazetesi

ELLERİ ÖPÜLESİ ÖĞRETMENLERİMİZİN EN MUTLU GÜNÜ

ELLERİ ÖPÜLESİ ÖĞRETMENLERİMİZİN EN MUTLU GÜNÜ
Süt Birliği
Okundu
27 Kasım 2023 - 10:09
Süt Birliği

Tüm yurtta olduğu gibi Milas’ta da 24 Kasım Öğretmenler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

Birçok siyasi parti, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ilçe merkezindeki okullarda görevi başındaki öğretmenleri ziyaret ederek onların bu mutlu günlerinde yalnız bırakmazken, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen kutlama programı Atapark’ta başladı, Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda Selimiye Timuçin Biliktan Çok Programlı Anadolu Lisesinin hazırladığı sunumla devam etti.

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü Akın Aydın’ın Atapark Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın hep bir ağızdan okunmasıyla programın ilk bölümü sona ererken, ikinci bölüm Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonunda Selimiye Timuçin Biliktan Çok Programlı Anadolu Lisesinin hazırladığı program ile devam edildi.

Burada da saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından kürsüye gelen Milas İlçe Milli Müdürü Akın Aydın, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Aydın konuşmasında şunları söyledi:

“SEVGİ DOLU BİR ÖĞRETMEN IŞIK DEMEKTİR.”

“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verilişinin yıl dönümünü ve bu anlamlı günü “Öğretmenler Günü” olarak kutlamanın mutluluğu içindeyiz.

Öğretmenlik mesleği her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Bir öğretmenin en önemli özelliği, sevgi dolu yüreği ve adanmışlık ruhudur. Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. O, yeri doldurulamaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, öğretmene verdiği değeri ve öğretmeninin rolünü şu şekilde özetlemiştir; ‘Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en özverili ve en saygıdeğer öğeleridir.’

‘Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri milletlimizin geleceğini yoğuran irfan ordusudur.’

Hz. Ali ise; öğretmenliğin paha biçilemez değerini, ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyerek öğretmenlik mesleğinin kutsallığını ve önemini ifade etmiştir.

İdealini ve heyecanını taze tutan, kendini her zaman yenileyen siz değerli öğretmenlerimiz sayesinde ülkemiz, her alanda kalkınmış ve gelişmiş bir dünya devleti haline gelecektir. Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz çocuklarımızı, hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek şekilde bilgili, donanımlı, dinamik ve açık fikirli bireyler olarak yetiştirmek için canla başla çalışan siz kıymetli öğretmenlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bu anlamlı günü birlikte kutlamanın mutluluğuyla, ülkemize ve milli eğitime uzun yıllar hizmet etmiş emekli öğretmenlerimizin ve halen çalışan eğitimcilerimizin, öğretmenler gününü en içten duygularımla kutluyor, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenleri rahmetle ve minnetle anıyorum.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Akın Aydın tarafından yapılan konuşmanın ardından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgeleri Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke tarafından verildi.

Öğretmenler günü nedeniyle düzenlenen kompozisyon, şiir ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ve okullar arası voleybol turnuvasında dereceye giren okullara ödüllerini; Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Garnizon Komutan Vekili Binbaşı Yasin Bozkurt, Belediye Başkan Vekili Cemil Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Salih Kılıç ve Milli Eğitim Müdürü Akın Aydın takdim etti.

Kısa film gösteriminin ardından Selimiye Timuçin Biliktan Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri oratoryo gösterisiyle program sona erdi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla