Milas Çizgi Gazetesi

EĞİTİMSİZ ÜLKE; TÜRKİYE…

EĞİTİMSİZ ÜLKE; TÜRKİYE…
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
Okundu
26 Haziran 2023 - 18:25
Süt Birliği

Türk eğitim sistemimizin birçok sorunu vardır: Öğretmen yetiştiren fakültelerin puanlarının düşük olmasından, üniversitede verilen eğitimin yetersizliğine; atamadan, özlük haklarına; adaylık sürecinin yanlışlığından, mesleki gelişmeye; sınav sisteminden, müfredata; ders kitaplarından içeriğine kadar bir dizi hata yapılmakta ve yapılmaya da devam edilmektedir.

Bütün bunların yanı sıra eğitimin önce aileden başlaması gerekmektedir. Maalesef aile içinde ki görgü ve eğitim düzeyinin zayıflığı neticesinde bu eğitim şekli yurdumuz için geçerli olmamaktadır.

Türkiye’de bitirilen eğitim durumu yıllara ve cinsiyete göre incelendiğinde; 1970 yılında erkeklerde yüzde 36,5, kadınlarda yüzde 20,9 ile ilkokul mezunlarının oranı daha fazla olurken; 2021 yılında erkeklerde yüzde 27,4 ile ilköğretim, ortaokul veya dengi okul mezunlarının oranının daha yüksek olduğu görülürken kadınlarda ise yüzde 25,6 ile ilkokul mezunlarının oranının daha fazla olduğu görüldü. Yıllara ve cinsiyete göre yükseköğretim mezunlarının dağılımına bakıldığında, 1970 yılında erkeklerde yüzde 1,3 olan yükseköğretim mezunları oranının kadınlarda yüzde 0,6 olduğu görüldü. 2021 yılında yükseköğretim mezunlarının oranı her iki cinsiyette de artış göstererek erkeklerde yüzde 18,5, kadınlarda ise yüzde 16,7 oldu.

Eğitimin en önemli basamaklarından biri temel eğitimdir. Temel eğitimin sorunları irdelendiğinde eğitim politikasından, eğitim programından, eğitim felsefesinden, öğretmen ve öğrenci niteliklerinden, eğitim yönetiminden ve finansmanından kaynaklanan pek çok sorun gündeme gelmektedir.

Eğitimin en önemli işlevlerinden biri kültürün aktarımı yoluyla bireylerin toplumsallaşmasını sağlamaktır. Dolayısıyla eğitimin bu işlevinin göz ardı edilmesi, eğitim yoluyla gelecek nesillerin yetiştirildiğinin farkında olunmaması, bugünün çocuklarının ve gençlerinin toplumun bir parçası ve geleceğe yönelik bir yatırım olarak görülmemesi önemli problemleri de beraberinde getirmektedir.

Birinci kademede çocuklar okuma yazma, ana dilini doğru ve etkin kullanma, okuduğunu anlama, temel matematiksel işlemler, önemli toplumsal ve doğal olaylar hakkında temel bilgiler edinmektedirler.

Eğitim olanaklarının sınırlı ve ilköğretimden sonra örgün eğitimi terk etme oranın yüksek olduğu az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde, bireylerin en azından temel bilgi ve becerilerle donatılması için temel eğitim oldukça önemlidir.

İlköğretimin yani temel eğitimin asıl işlevi çocuğu hayata hazırlamak olduğu için, öncelik öğrencilere temel bilgi ve beceriler kazandırılması olmalıdır. Türkiye’de eğitimin istenen nitelikte olmadığı uzun yıllardır tartışılmaktadır. Hatta ülkede yaşanan sorunların temel kaynağının nitelikli eğitim eksikliği ile ilişkilendirildiği görülmektedir. Bu yüzden de gençlerimiz yurtdışında eğitim almak istemektedirler.

Bütün bunların yanı sıra eğitim düzeyimizin yükselmemesinin en önemli nedeni ise dış emperyalist devletlerin yurdumuzda ki eğitim sistemine olan etkileridir. Dış ülkeler yurdumuzun eğitim düzeyinin yükselmesini asla istememektedirler.

Eğitim sistemini zayıflatmak ve gelişmeyi önlemek için dış devletlerin Türkiye de kullandıkları en etkili yol olan dinimizi bu yolla kullanmaktır. İslamiyet’in kurallarını kendilerine göre yorumlayarak dini eğitime ağırlık verilmesi, eğitim sistemimizi düşürebilmenin en kesin ve basit yolu olarak görülmektedir.

Bir an evvel din ağırlıklı eğitimden vaz geçilerek, meslek lise ve yüksek okullarına önem verilmesine başlanılmalıdır.

Yurdumuzda ki eğitimin gelişmesi, kuvvetlenmesi ve eğitim düzeyimizin artması, dış ülkeler arasında ki yerimizin alınması gerekmektedir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla