Milas Çizgi Gazetesi

EGEMENLERİNLERİN SON HAMLELERİ

EGEMENLERİNLERİN SON HAMLELERİ
Süt Birliği
Kazım KocaTÜM YAZILARI
99 okundu Okundu
07 Nisan 2023 - 10:48
Süt Birliği

Dünya egemenleri her zaman olduğu gibi yine şaşırtmaya devam ediyor Sovyet sosyalist birliğin dağılması ardında Berlin duvarın yıkılması iki kutuplu dünyadan çok kutuplu dünyaya geçişin sinyalleri verilmiş  BM daimi üyelerin kapsamı genişletilmeli ve Türkiye Almanya Güney Afrika ve Hindistan gibi ülkeler daimi temsilci olarak alınmasından söz edilmiş idi ancak geçen süre içerisinde böyle  olmadı.  Anlaşılan dünyanın nimetlerini paylaşamadılar;  çok kutupluluktan söz edilirken yeniden iki kutuplu dünya inşa etmeye çalışıyorlar Son on yılda Çin Rusya alabildiğince aralarında çok sayıda protokol imzaladılar Çin ayrıca Almanya ile elli artı yüz yıllık teknoloji desteği verme antlaşması yaptı.  Almanya NATO üyesi olmasına rağmen sahra altı Afrika’da yüksek çözünürlüklü uzay incelemek için devasa çanak anten yirmi yıldan beri inşa ediyor. Çin bu projeye ortak oldu. Suriye savaşı ile beraber Rusya  Akdeniz’e  inmek için bin yıllık hayalini gerçekleştirdi.  Çin ve Rusya bir yandan İran ve Suudi Arabistan’ı barıştırmak için aynı masaya oturttular Basra Körfezi’ne hapis olan İran Atlas Okyanusunaa açılma hayalleri olduğu kadar aynı zamanda Pasifik Denizi’nde  üs elde etmeye çabalıyor  bunun için olmadık yollar deniyor.  AB ülkelerin hiç biri ABD aldığı İran Ambargosuna uymadılar.  Japonya yirmi yıldan beri Moğolistan’a askeri üs kurmuş ve asker çıkarmış  kimsenin gıgı çıkmıyor çünkü  Japonya artık Adaya sığmıyor. Rusya ve Çin liderler geçtiğimiz Mart ayın son haftasında bir ara geldiler ve Moskova da bildiri yayınladılar Dünya Egemenlerin paylaşım savaşları önümüzdeki yüz yılda daha çetin geçecek ifade ettiler. Diğer yandan  Çin, Rusya, İran  yanına  Mısır’ı da aldılar. Yazı hazırladığın anlarda  Mısır Dışişleri Bakanı  İran’ı ziyaret edeceğini  bildirildi. Ayrıca Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’de Şam’a gideceğini dünya basınına  bildirildi görülen  Asya kıtası  liderleri bir araya gelmek yolunda hayli çaba  harcıyorlar. Bu bir araya gelmeler önce barış ardında ticaretin yollarını aralıyor demektir.

NATO  Politik ve askeri vasıtalarla üye ülkelerin güvenliğini temin etmek için 04 04 1949 Tarihinde  Doğu blokuna karşı kurulmuştu ancak NATO’nun amacı  ABD’nin tek başına dünyaya hakim olmasına yardımcı olacak şekilde tasarlandı. Üye ülkeler NATO’da ABD’ye hizmet için vardılar. Bu çatı altında toplanan batı ağaları durur, mu yaptıkları konuşmalarda ve yayınladıkları ortak bildiride yeniden iki kutuplu Dünyayı ekonomik, siyasi askeri birliktelikler üzerinden sürdürdükleri örtülü çatışmalar aracılığıyla dünyayı kendilerine göre biçim verme çabası içinde ve çıkarlarını korumaya çabasındalar. Suriye, Libya, Ukrayna savaşları bu çabanın en kanlı acımasız sahneleri oldu kuzeyde NATO genişlemesi pek başarılı olamadı.  Çünkü ABD ve Batılı Ülkeler Ukrayna, da tam tamına yirmi altı NÜKLEER ve biyolojik Laboratuvar kurmuşlardı bu buralardan sistematik olarak Doğaya kirletiyor, İnsanlığa zarar veriyorlardı bu Laboratuvarları Rusya yerle bir etti bir daha kullanılmaz hale getirdi sebep yalnız bu değil daha birçok sebebi var mutlaka…

Kısacası Dünya Devletleri bu kadar çaba harcarken ülkemizde neler oluyor malumunuz. Saygılarımla

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla