Milas Çizgi Gazetesi

DOĞU ANADOLUM VE ÇEKTİKLERİ

DOĞU ANADOLUM VE ÇEKTİKLERİ
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
101 okundu Okundu
12 Mayıs 2023 - 1:11
Süt Birliği

Doğu Anadolu’muzda OHAL var. Hangi saatte olursa olsun, herkes evinde huzursuzluk içerisinde yaşamaktalar. Evleri her an emniyet kuvvetlerimiz tarafından aranabilirler. Hayvanlarını otlatabilmek için mahalli emniyet güçlerinden izin almak zorundadırlar. Koyunlarının yünlerini toplayarak, yakın illere götürüp satabilmek ise nerede ise imkânsız. Çünkü köy girişinde ve çıkışında ki aramalarda yün çuvalları arama sırasında delik deşik edilmekte.

Bütün bu olumsuzlukların yanı sıra, PKK terör örgütü baskı ve korkusu ailelerin en büyük sorunu olmuş. Bir ailenin İstemeyerek anlattıkları karşısında duyulan utanç inanılmazdır. Anlatılanların özeti şöyle idi:

Bir gece yarısı evlerine PKK terör örgütünden bazı kişiler geliyor. . Gelenlere çay ikram edildiğinde, evin tek kızını gören PKK’lı, ev sahibine dönüp; “aşağıda ki arabamıza 20 kadar koyun veya keçi yükleyin. Bu gördüğüm kızın da bizle gelsin.” diyor. Bunun üzerine kızın ağabeyi, kardeşi ile birlikte olmak, onu koruyup, yanında olabilmek için kendisinin de gelmek istediğini söylüyor. Ailenin en büyük oğulları Türk silahlı Kuvvetlerinde görevli, terhisini bekleyen bir askerimiz. Bütün bunlar karşısında bu ailenin nasıl yaşadıklarını artık sizler hayal edin.
Bugün, yurdumuzun nüfusu 85 milyonu geçmiş durumdadır. Bu nüfusun içinde esasta aynı kökten gelmemize rağmen bizleri birbirimizden ayrı olarak kabul edenlere rağmen, bu nüfusun tam yüzde 20 si Kürt vatandaşımızdır. Diğer bir değişle her 10 kişiden 2 si Kürt’tür.

Tüm siyasi partilerimiz, seçimlerde oy toplayabilmek amacı ile toplumumuzun bu güne kadar itildiği Kürt kardeşlerimize karşı inanılmaz bir yakınlık göstermeye başlamışlardır. Öyle ki nerede ise otuz yıldır devam eden PKK terör örgütüne dahi bakış açıları değişmiştir.

Kürt toplumumuz tarafından kurulmuş olan HDP siyasi partisini önce PKK yanlısı ilan eden, hatta PKK militanları ile birlikte resim çektiren HDP milletvekillerinin vekilliklerine son vermeye kalkan iktidar partisi, başta olmak üzere seçime katılan siyasi partiler de HDP siyasi partisini ziyaret etmektedirler.

Tüm bu davranışların tek hedefi Kürt vatandaşlarımızın oylarını alabilmektir. Ama bu oyları isterken öncelikle Kürt toplumumuzun yaşam tarzını, çektikleri eziyetlerin bilinmesi gerekmektedir.

Öncelikle Kürt vatandaşlarımızın doğu ve güney Anadolu da yaşadıkları yerlerdeki yaşam şartlarının incelenmesi gerekir. İş ve çalışma şartlarının olmadığı bu bölgelerimizde, vatandaşlarımız ekmeklerini kazanabilmek için ya batı Anadolu şehirlerine gidiyor, ya da çay , fındık ve pamuk ekilen yerlere düşük ücretlerle çalışmaya gitmektedirler. Doğu ve güney Anadolu’muz inanılmaz derecede yer altı zenginliklerinden de nasibini almıştır. Özellikle güney doğu Anadolu’muz petrol yatakları ile doludur. Bu zenginlik ise senelerdir bilinmekte iken şimdi seçim arifesinde sadece vatandaşımızın oylarını alabilmek için gündeme getirilmiştir.

Bu bölgelerimizde ki petrol yataklarının bu kadar yıl çıkarılmamasının tek nedeni ise ülkemizin emperyalist dış devletlerin etkisinde olmasıdır. Emperyalist güçler petrol yataklarımızın açılarak işletilmesini, yurdumuzun petrol zengini bir ülke olmasını istememelerinden kaynaklanmaktadır.

Gençlerimizin tahsillerini tamamlamaları ise çok büyük sıkıntılar içinde yapılmaktadır. Meslek okullarının kapatılarak, imam hatip okullarına ağırlık verilmesi gençlerimizin eğitim seviyesinin düşmesine yol açmıştır.

HDP siyasi partisinin yürüyüş yapıp, HDP bayrakları ile yürüyüş yapmak nerede ise imkansızdır. Emniyet kuvvetleri yürüyüş yapan vatandaşlarımızı PKK’lı imiş gibi, gözlem altına alarak gece yarıları evlerine baskın ve arama yapabilirler.

PKK terör örgütlerinin militanlarının ana , babaları ve yakınları devamlı acı ve korku içerisindedirler. Evlatlarının çoğu isteyerek PKK’lı olmamış, ya PKK tarafından ya kaçırılmış, ya da aldatılmışlardır. Bütün bu olumsuzlukların yanı sıra bu bölgelerde yaşamlarını sürdürmekte olan insanlarımızın bağımlı olmaya mecbur oldukları bir diğer durum ise aşiretlerin reisleri olan “ağalar” dır. Bu bölgelerde feodal bir yaşam vardır. Ve devam etmektedir.

Bütün bu olumsuzluklarla birlikte yaşam mücadelesi veren bu vatandaşlarımızın geçimlerini sağlamak için “korucu” olmaları gerekmektedir.
Devamlı göz altında olmaları hem kendileri için hem de emniyet kuvvetlerimiz için huzursuzluk yaratmaktadır.

Tüm bu şartlar içerisinde bu vatandaşlarımızdan oy istemek ise tamamen ayıptır. Utandırıcıdır. Çünkü, ne yazıktır ki, PKK terör örgütü başımızda bulunan iktidarlar ve hükümetleri tarafından oluşturulmuştur.

Bu kadar senedir bu uğurda kayıp ettiklerimiz evlatlarımızın da veballeri de bu siyasilerimize aittir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla