Milas Çizgi Gazetesi

“DİYANET İŞLERİ”NİN YAŞAMIMIZDAKİ YERİ

“DİYANET İŞLERİ”NİN YAŞAMIMIZDAKİ YERİ
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
Okundu
26 Mayıs 2023 - 13:23
Süt Birliği

Diyanet İşleri Başkanlığı ya da kısa adıyla Diyanet, 3 Mart 1924 tarihinde Şeriyye ve Evkaf Vekaleti’nin yerine kurulan, İslâm dininin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli kurumdur. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün meclise teklifi ile kabul edilerek kurulmuştur.

İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere; Cumhurbaşkanlığına bağlı bir kuruluştur.

Bir sözünde dini “lüzumlu bir müessese” olarak gördüğünü ifade eden Atatürk, başka sözlerinde de İslam için “bizim dinimiz” ve “büyük dinimiz” gibi ifadeler kullanmıştır. Ayrıca Kur’an için “şanı büyük” ve “en eksiksiz kitap”, Muhammed için “peygamberimiz efendimiz hazretleri” ve “Allah’ın birinci ve en büyük kulu” demiştir.            1922 ve 1923’te yaptığı iki konuşmada “Allah birdir, büyüktür.” demiştir.1923 yılında kendisine armağan olarak Kur’an gönderilmesine “Bence kıymetini takdire imkân olmayan bu hediyeyi, en derin ve hürmetkâr din duygularımla muhafaza edeceğim.” sözüyle teşekkür etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk İslam dinimize bu denli kuvvetli bağlar ile bağlı idi. Kitabımız Kuran- ı Kerim’i ilk defa Türkçe diline çevirten de Atatürk idi. O, İslam dinimizin herkes tarafından okunarak anlaşılmasını istemiş olan dünya liderimizdir. Ruhu şad, rahmeti bol, mekânı cennet olsun.

Mustafa Kemal Atatürk;

“Türk milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum. Bilince aykırı, ilerlemeye mâni hiçbir şey içermiyor. Halbuki Türkiye’ye bağımsızlığını veren bu Asya milletinin içinde daha karışık, sun’i, bâtıl itikatlardan ibaret bir din daha vardır. Fakat bu konuda yeterli bilgisi olmayanlar, bu âcizler sırası gelince, aydınlanacaklardır. Onlar ışığa yaklaşamazlarsa, kendilerini yitirmiş ve mahkûm etmişler demektir; onları kurtaracağız.”

Diyanet işleri başkanlığının asıl görevi toplumumuzu din konusun da aydınlatmaktır. Öncelikle Arap dilinde yazılmış olan kutsal kitabımızın kendi öz dilimize çevrilerek okutulması ve anlaşılmasını sağlamak bu kurumun ilk ödevidir.

Tekke ve zaviyeler dinimizin öğretilmesi amacı ile kurulmuştur. Ama dinimizin daha bilgili ve bilinçli kurumlar tarafından gençlerimize öğretilmesi gerekmektedir. Ama ne yazıktır ki, dinimizin öğretilmesinin ana kaynağı olan diyanet işlerimizin etkisiz kaldığı veya etkisiz bırakıldığı gerçektir. Bu gerçek ise iktidarda bulunan ve diyanet işlerinin kanuni başkanı olan Cumhurbaşkanımıza aittir. Tekkelerin, zaviyelerin ve dini vakıfların kurulması onun bilgisi altındadır.

Milli eğitimimizde “imam hatip” ve “ilahiyat” ile ilgili kurumlarımız bulunmaktadır. İsteyenlerimiz bu kurumlarda eğitim alabilmelidirler. Bu kurumların dışında ki tüm kuruluşlar gerek dinimize gerekse Diyanet İşleri Müdürlüğü’müzün kuruluş amacına terstir. Ve asla kabul edilemez.

İslamiyet en son dindir. Muhammet Mustafa (S.A.S.) en son peygamberdir. Bu büyük dinimizin rehberimiz Kuran-ı Kerim’de de olduğu gibi açıklanarak, “OKU” emrine uyularak, öğrenmek ve öğretmek gerekir.

Bu görev, hakkı ile ve Allah’ın emirlerine uyularak, “Diyanet İşleri’ne” aittir. Ve denetlenmesi ise, toplumsal görevimizdir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla