Milas Çizgi Gazetesi

DERS ALINMALI

DERS ALINMALI
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
Okundu
13 Haziran 2023 - 12:44
Süt Birliği

İnsanoğlunun, zaman zaman yaşadığı olayların incelemesini yapıp nerelerde yanlışı, nerelerde ise önce kendisine, sonra ailesine faydalı işler yaptığını irdelemesi gerekir.

Ailesinden ne ve ne şekilde neler gördüğünü, eğitiminde ne kadar başarılı olabildiğini ve toplumun içerisinde ki yerinin nasıl ve ne şartlarla sağlayabildiğinin muhasebesini yapmak, o insanın yarınının daha garantili olacağına yol açacaktır.

Bunlar bireylerin kendilerini yetiştirebilmeleri, yarınlarına daha düzgün bakabilmelerini sağlayacaktır.

Ya toplumlarda bu nasıl olmalıdır?

Toplumlarda da aynı sistem ders alınma işlemleri yapılmalıdır. Toplum olarak ne gibi faydalı işlerin yapılıp yapılmadığına bakılmalı, geleceğimiz olan nesillere neleri miras bırakabildiğimizi görmeliyiz. Toplumların tek ortak malı olan vatanlarıdır. Bayraklarıdır. Vatanlarının geleceklerinin korunmakta olunduğundan emin olarak, huzur ve mutluluk içinde yaşamak o toplumun en büyük kazancıdır.

Toplum, sosyolojinin en temel kavramıdır ve belirli bir kültürü ve birtakım toplumsal kurumları paylaşan insanlar arasındaki ilişkilerden meydana gelir. Başka bir deyişle toplumu oluşturan şey bireylerden çok bireylerin arasındaki ilişkiler, paylaştıkları değerler ve davranış kalıplarıdır. Dolayısıyla toplum, bireylerin toplamı demek değil, birbiriyle bağları bulunan bireylerin biraradalığıdır.

Toplumu oluşturan unsurlar toplumsal yapı içerisinde varlığını sürdüren ve bireylerin etkileşimi sonucu oluşan ya da bu etkileşimin devamını sağlayan bütün oluşumlardır. Örneğin aile, ekonomi, siyaset, din, eğitim, hukuk gibi kendi içinde bir bütünlüğü olan yapılar, toplumu oluşturan ve toplumsal varlığı devam ettiren yapılardır.

Her toplumda iletişimi sağlayan bir dil, bu iletişimin sağlıklı olabilmesi için görgü, ahlak ve hukuk kuralları ile bilgi ve meslek edinmeyi sağlayan eğitim sistemi vardır. Tüm bu ögeler bir araya gelerek toplumu oluşturur. Sosyologlar bu ögeleri toplumun daha iyi anlaşılabilmesi için birtakım kavramlarla ifade ederler. Bunlar toplumsal kurum, kuruluş ve gruplardır.

Toplum ve ulus kavramları, günlük kullanımda neredeyse aynı anlama sahipmiş gibi anlaşılsa da toplumun ulus kavramıyla aynı anlama gelmediğine dikkat etmek gerekir. Ulus, resmî olarak tanınmayı içeren ve varsayılan bir birliktir; siyasal bir kategoridir. Toplum ise karşılıklı olarak birbirine bağlı olan toplumsal ilişkiler tarafından kurulan bir pratiktir. Siyasal bir birlik olarak bir ulus kendi kendinin varlığını sürdüremez, uluslar varlıklarını çoğunlukla devletleri aracılığıyla sürdürürler. Toplumlar ise siyasal birimler değildirler, siyasal otoriteler tarafından değil, toplumun kendisi tarafından yönetilirler ve toplumu meydana getiren kalıplaşmış ilişkiler yapısını, yani kendi varlıklarını kendileri sürdürebilirler

En küçük toplum ailedir. Toplumun çekirdeğini teşkil eder. Ailelerin örf ve adetleri geleceklerinin ilk garantisidir. Aileler birleşerek köylerini, mahallelerini ve şehirlerini, derken vatanlarını oluştururlar.

Değişik örf ve adet içerisinde değişik yapılarda ki insanlar, kendi isteklerine göre kendi yöneticilerini seçerler. İşte bu noktada “siyaset” başlar.

Kendi çıkarlarını gözetmeden toplumun yararına işler yapanlar, toplumların gurur kaynaklarıdır. Ya yapmayanlar, devamlı kendinin ve yakınlarının maddi çıkarları için hareket edenler ise her zaman ve her şartta toplum tarafından cezalandırılmaya mahkumdurlar.

En düzgün ve en doğru kararlar vatan toprakları üzerinde sadece bayrakları ve vatanları için gözlerini kırpmadan can verenler tarafından verilir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla