Milas Çizgi Gazetesi

Demir’den alkış alan Meclis konuşması

Demir’den alkış alan Meclis konuşması
Süt Birliği
188 okundu Okundu
28 Haziran 2022 - 14:02
Süt Birliği

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, 21 Haziran’da Marmaris’te başlayan orman yangınıyla ilgili TBMM’de konuşma yaptı. Yangın süresince alandan ayrılmayan Demir, muhalefetin eleştirilerine cevap verdi. Demir’in herhangi bir metne bağlı kalmadan yaptığı konuşması Meclis’te alkış aldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, 21 Haziran’da Marmaris’te başlayan ve dört içinde kontrol altına alınan orman yangınıyla ilgili TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Demir, özellikle muhalefet partilerinin yanlış bilgilerle kamuoyunu yönlendirmeye çalışmasını eleştirerek; “Orada yanan ağaçlar AK PARTİ’nin veya MHP’nin ağaçları değildir, orada yanan orman bütün milletin ortak değeridir, ortak malıdır ve insanlığın değeridir hatta. Böyle afet günlerinde, tamam, hepimiz siyasetimizi yapıyoruz ama özellikle toplumu ilgilendiren afet günlerinde orada beklenen şuydu aslında: Muhalefet partileri de geleceklerdi, o merkezde bizlerle beraber “Biz de ne yapabiliriz?” deyip o yangına, o taşın altına onlar da ellerini sokacaktı.” diye konuştu.

MUHALEFET GÖNÜLLÜLERİN ŞEVKİNİ KIRDI

Demir konuşmasında yangına ilişkin teknik bilgileri de milletvekilleriyle paylaşarak; “O süreçte insanlar orman yangınıyla canhıraş bir şekilde mücadele ederken gerçek dışı bilgilerle o mücadele eden insanların ve toplumun moralini bozmak adına birtakım demeçler verilmiştir. Ben bir sözü çok önemsiyorum, o söz şöyle diyor: “Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz.” İşte, aynen bu örnek de yerini buluyor, gerçekten, bilgi sahibi olmadan fikir beyan eden birçok arkadaşımız oldu o süreçte ve bu, sadece, o insanların şevkini kırmaktan öteye gitmedi.” ifadelerini kullandı.

Yangının ilk gününden itibaren İçişleri ve Tarım Orman Bakanlarının bölgeye geldiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da denetimlerde bulunduğunu vurgulayan Demir, “Dünyanın hiçbir yerinde sekiz dakikada hazırlanıp müdahale söz konusu olamaz. İşte, Türkiye Cumhuriyeti devleti bu kadar güçlü bir devlettir. Ve üç gün zarfında, tüm olumsuz hava şartlarına rağmen, rüzgâra rağmen üç günün sonunda yangın büyük ölçüde kontrol altına alınmış ve üçüncü gün de Cumhurbaşkanımız bölgemizi ziyaret etmiş, gerekli denetimlerde bulunmuş, havadan denetlemiş ve basına da gerekli açıklamaları yapmıştır ve dördüncü günün sonunda da yangın tamamen kontrol altına alınmıştır. Bir kere bu kadar kısa sürede ve bu olumsuz hava şartlarına rağmen bu yangının tam anlamıyla kontrol altına alınmış olması başlı başına büyük bir başarıdır, bunu küçümsemek çok yanlıştır. Aynı zihniyet… Bakın, ayrıca sosyal medyada da yansıdı; nerede söndürme uçakları, nerede helikopterler derken yukarıdan da o sırada onlarca helikopterin geçtiğini herhâlde hepiniz sosyal medyadan takip etmişsinizdir. Gerçekten çok zor bir duruma düştüler. “ diye konuştu.

“BİZ DE NE YAPABİLİRİZ” DESEYDİNİZ!

Demir, muhalefetin süreci baltalamak adına her türlü girişimi yaptığını anlatarak, “Arkadaşlar, yangınla mücadele aynı zamanda bir vatan savunmasıdır. Yani orada yanan ağaçlar AK PARTİ’nin veya MHP’nin ağaçları değildir, orada yanan orman bütün milletin ortak değeridir, ortak malıdır ve insanlığın değeridir hatta. Onun için bu olayı böyle sanki başarısız gibi göstermek, insanların o süreçte bu mücadeleyi verirken moralini bozmak hiçbir şeye yaramaz. Böyle afet günlerinde, tamam, hepimiz siyasetimizi yapıyoruz ama özellikle toplumu ilgilendiren afet günlerinde orada beklenen şuydu aslında: Muhalefet partileri de geleceklerdi, o merkezde bizlerle beraber “Biz de ne yapabiliriz?” deyip o yangına, o taşın altına onlar da ellerini sokacaktı.

İşte, siyaseten eğer bir prim elde etmek istiyorsanız bunun şartı buydu, o zaman prim elde edebilirdiniz siyaseten. Yoksa böyle karalayarak, kötüleyerek bir yere varmak mümkün değil.” diye konuştu.

SINIR ÖTESİ HAREKAT EDENLER BUGÜN YANGINLA MÜCADELE BAŞARISINA KULAK KAPATIYOR

Demir, alkış alan konuşmasını, “Türkiye Cumhuriyeti çok güçlü ve büyük bir devlet ve bu güçlü yürüyüşüne devam edecek, bundan hiç kimsenin kaygısı olmasın, endişelenmesinler de… Dün sınır ötesi harekâta itiraz eden zihniyet bugün de bu yangınla mücadelenin başarısına kulak kapatmıştır. Aynı zihniyettir bu, aynı zihniyettir! Şunu çok net olarak ifade etmek istiyorum: Kim ne derse desin, bu ülke üzerine ne tuzaklar kurulursa kurulsun, hangi hain emellerle hangi devletler Türkiye’ye zarar vermeye çalışırlarsa çalışsınlar ve onların içimizdeki kirli elleri ne yapmaya uğraşırsa uğraşsın hepsi boş, hepsi hikâye. Bakın, çok net söylüyorum; hiçbir yere varmaları mümkün değil.” ifadeleriyle sonlandırdı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla