Milas Çizgi Gazetesi

DEMİRCİ: “ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ GASP EDİLMEK İSTENİYOR”

DEMİRCİ: “ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ GASP EDİLMEK İSTENİYOR”
Süt Birliği
102 okundu Okundu
03 Haziran 2023 - 18:13
Süt Birliği

Tüm Emekliler Sendikası, 8 Haziran’da yapılacak kapatma davası duruşması öncesinde basın kuruluşlarına yazılı bir açıklama gönderdi. Milas Temsilcisi Mustafa Ali Demirci tarafından basın kuruluşlarına ulaştırılan açıklamada; “Tek amacı emeklilerin insanca yaşaması olan sendikamıza, Ankara valiliğince açılan kapatma davasının 2. Duruşması 8 Haziran’da Ankara 4.iş mahkemesinde görülecektir. Demokratik toplumların olmazsa olmazı olan örgütlenme özgürlüğümüz gasp edilmek isteniyor” denildi.

 

Tüm Emekliler Sendikası Milas Temsilcisi Mustafa Ali Demirci tarafından basın kuruluşlarına ulaştırılan açıklama şöyle: “Tek amacı emeklilerin insanca yaşaması olan sendikamıza, Ankara valiliğince açılan kapatma davasının 2. Duruşması 8 Haziran’da Ankara 4.iş mahkemesinde görülecektir. Demokratik toplumların olmazsa olmazı olan örgütlenme özgürlüğümüz gasp edilmek isteniyor.

Emeklilerin sendika kurması; Biriktirdiğimiz emeğin geri dönüşünün bizlerin insana yakışır yaşam sürdürmesini sağlaması içindir. Oysa bugün emeklileri bırakalım insanca yaşamı, çok büyük bir kısmı açlık sınırının altında, ölüm ile yaşam arasında hayata tutunmaya çalışıyor. Geriye kalanların tamamı(istisnalar hariç)yoksulluk sınırının yarısı kadar bile maaş alamıyor.

Yani emeklilerin sendika çatısı altında örgütlenmesi zorunlu ihtiyaçtan kaynaklıdır. Özetle bedelini peşin ödediğimiz emeklilik hakkımızın, insanca yaşamımızın güvencesi olması gerekir.

Türkiye’nin imzacısı olduğu uluslararası sözleşmeler; herkesin sendika kurabileceğine hükmetmektedir. Yine anayasamızın 90. Maddesinde iç hukukun uluslararası sözleşmelerle çelişmesi durumunda, uluslararası sözleşmeler esas alınır denmektedir.

İç hukukta bir düzenleme yapılmamışsa, sorun bizim değil, sorun yasa koyucularındır. Haklar yasadan önce geleceği bütün hukuk çevrelerinin üzerinde mutabık kaldığı bir gerçektir.

Bu nedenle; ilgili iş mahkemesinin Tüm Emeklilerin Sendikası’nı kapatması bize göre hukukla bağdaşmayacaktır. Zaten idarenin kapatma davası siyasi bir tercih olup, demokrasiyle ve hukukla ilgisi yoktur.

Hatırlatmak istiyoruz: Emeklilerin sendikal örgütlenmesi engellenemez. İdare bu sevdadan vaz geçmelidir. Mahkemenin de uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınmış sendika hakkımızı gözeteceğini umuyor, demokratik ve vicdani bir kararla sendikamızın kapatılması davasını red etmesini bekliyoruz.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla