Milas Çizgi Gazetesi

ÇÖLLÜOĞLU HANI KAPILARINI YENİDEN AÇIYOR

ÇÖLLÜOĞLU HANI KAPILARINI YENİDEN AÇIYOR
Süt Birliği
92 okundu Okundu
10 Ekim 2023 - 11:07
Süt Birliği

Milas Belediyesi, “Tarihe Saygı, Kültüre Saygı” diyerek başlattığı Çöllüoğlu Hanı Restorasyon Projesi’ni tamamladı. Milas Ayanı Abdülaziz Ağa tarafından 1719 – 1720 yılları arasında yaptırılan, 18. yüzyıl Osmanlı şehir içi hanlarının tüm özelliklerini korumuş nadir yapılar arasında yer alan Çöllüoğlu Hanı, tamamlanan yenileme çalışmalarının ardından yeni zamanını yaşamaya hazırlanıyor.

 

Kent merkezinde, şehrin kalbi denilecek bir alanda inşa edilen Çöllüoğlu Hanı’nın restorasyon sürecinde geçen 16 yılın ardından mutlu ve gurur verici sona ulaşıldı. 13. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması Ödül Töreni programına ev sahipliği de yapacak olan Çöllüoğlu Hanı’nın açılışı 14 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’te yapılacak.

AÇILIŞ PROGRAMI…

14 Ekim Cumartesi günü düzenlenecek program kapsamında ilk olarak saat 13.00’te Çöllüoğlu Hanı’nın açılışı yapılacak. Program saat 15.00’te 13. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması Ödül Töreni ve saat 16.00’da Çöllüoğlu Hanı Milas Kent Belleği Turhan Selçuk Sergisi’nin açılışının ardından sona erecek.

RESTORASYON UYGULAMASI ÖDÜL ALMIŞTI…

Milas Belediyesi tarafından yürütülen Çöllüoğlu Hanı restorasyon çalışmaları, gerek anıtsal bir yapı olarak kendi başına, gerekse yakın çevresindeki camii, arasta gibi korunması gerekli sivil mimarlık örnekleriyle bir bütün oluşturması açısından da büyük önem taşımaktadır.

Milas tarihi kent merkezinin kalbinde yer alan, 18. yüzyıla ait Çöllüoğlu Hanı’nın restorasyonu 2012 yılında tamamlandı. Çöllüoğlu Hanı Restorasyon Uygulaması, Tarihi Kentler Birliği “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda 2011 yılında Proje Ödülü,  2014 yılında ise Uygulama Ödülü kazandı. Hana yeniden işlev kazandırılması amacıyla gerçekleştirilen tadilat çalışmalarının da sonlanmasıyla birlikte Çöllüoğlu Hanı ile ilgili Milas halkının beklediği büyük gün de gelmiş oldu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla