Milas Çizgi Gazetesi

CHP’Lİ ALBAN KOMİSYON TOPLANTISINDA AFAD BAŞKANINI İSTİFAYA ÇAĞIRDI

CHP’Lİ ALBAN KOMİSYON TOPLANTISINDA AFAD BAŞKANINI İSTİFAYA ÇAĞIRDI
Süt Birliği
Okundu
24 Mart 2023 - 14:56
Süt Birliği

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda, CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın AFAD yönetimini istifaya çağırması damga vurdu. Alban, “AFAD yönetimini buradan çıkmadan istifaya davet ediyorum. İstifa etsin, bu işi bilen, siyasetin emrine girmeyen, insanların canını, malını kurtarmaya yönelik planlama yapan doğru yönetimlerin gelmesini ben şu an öneriyorum” dedi. AKP’li milletvekilleri Alban’a tepki gösterirken; AFAD Başkanı Yunus Sezer, “Burada her kurumun alması gereken dersler var, bizlerin de kendi adımıza aldığımız çok büyük dersler var” diye konuştu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin sonuçlarının tüm yönleriyle araştırılması, depreme dirençli yapı stokunun oluşturulması ve kentsel dönüşüm uygulamalarının etkinliğinin artırılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu çalışmalarına devam ediyor.

İLK ÜÇ GÜN NEREDEYDİNİZ?

Komisyonun dün yapılan toplantısında söz alan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, AFAD yönetimini istifaya çağırdı. Alban, şunları söyledi:

“Ben hepinizin huzurunda, bütün illerimizde malını kaybetmişlere geçmiş olsun, canını kaybetmişlere rahmet diliyorum ama onların canını kurtaramayan, gerekli ekibi, ekipmanı kuramayan, bugün bizim sağ tarafımızda oturan AFAD yönetimini buradan çıkmadan istifaya davet ediyorum. İstifa etsin, bu işi bilen, siyasetin emrine girmeyen, insanların canını, malını kurtarmaya yönelik planlama yapan doğru yönetimlerin gelmesini ben şu an öneriyorum. Eğer AFAD yönetiminin, başkanının vicdanı rahatsa bir şey demiyorum, eğer vicdanı rahat değilse buradan çıkarken istifa eder, öyle çıkar.

AFAD birçok arama kurtarma faaliyetini bünyesinde bulunduruyor, yeterli ekibi var mı? AFAD’ın elinde kaç tane ekip var şu an? Verileri verdiniz ama deprem anında kaç kişi vardı, müdahale ediyordu? Depremin ilk üç günü Adıyaman’da neden yoktunuz, neredeydiniz, gerçekten merak ediyorum. Adıyaman Valisi sizi mi yanılttı, siz mi Adıyaman Valisi’ne ‘Böyle bir açıklama yapın’ dediniz.”

Komisyon Başkanı Veysel Eroğlu, CHP’li Alban’ın sözlerine “İyi ki AFAD var yani” diye yanıt verirken; AKP’li milletvekilleri “AFAD görevini yaptı” diyerek tepki gösterdi.

BÜYÜK BİR DERS ALDIK”

Komisyonda sunum yapan AFAD Başkanı Yunus Sezer, depremden etkilenen 11 ilde 248 planlanan konteyner kent alanı olduğunu belirterek, toplam 501 bin 69 çadır kurulumun yapıldığını, 316 çadır kentte 33 bin 919 çadır kurulduğunu, deprem bölgesinde 2 milyon 4 bin 276 kişinin çadırlarda yaşadığını söyledi. Eleştirilere yanıt veren Sezer, “Burada her kurumun alması gereken dersler var, bizlerin de kendi adımıza aldığımız çok büyük dersler var. Bunlarla ilgili olarak, yeniden Allah bizleri bu tür afetlerle karşılaştırmasın ama her kurumun, bu Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamındaki her kurumun, Risk Azaltma Kurumu kapsamında görev alan bütün kurumların üstlenmesi gereken bütün kurum derken buna fert fert de bakmak lazım, millet olarak da bakmak lazım; hepimizin üstlenmesi gereken sorumluluklar var ve yeni bir anlayışın ortaya konması gerekiyor” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla