Milas Çizgi Gazetesi

CHP’DE BAYRAMLAŞMA

CHP’DE BAYRAMLAŞMA
Süt Birliği
Okundu
23 Nisan 2023 - 14:30
Süt Birliği

Ramazan Bayramı’nın birinci günü parti binasının bulunduğu Arasta Park’ta, geçmiş dönem milletvekilleri, milletvekili adayları, ilçe yöneticileri ve partililerin katıldığı bayramlaşmada Cumhuriyet Halk Partililer bu bayramı, muhalefette kutladıkları son bayram olarak nitelendirerek önce 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, ardından da 15 Mayıs’ta daha büyük bir coşku ile milletçe bayram coşkusunu yaşayacaklarına vurgu yaptılar.

Başta CHP Milas İlçe Başkanı Av. Tüze Çetinkaya ve ilçe yöneticilerinin ev sahipliğinde gerçekleşen bayramlaşmaya; CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, geçmiş dönem milletvekilleri Av. Akın Üstündağ, Av. Zeki Çakıroğlu, Fevzi Topuz, Fahrettin Üstün, belediye Başkan Yardımcısı Harun Reşit Çavuşoğlu, Belediye Meclis Üyesi Halil Mutlu, Hüseyin Çöllüoğlu, Mehmet Ateş, Milletvekili Adayları; Cumhur Uzun, Fatma Gebeş Çimen ve Süreyya Öneş Derici’nin yanı sıra Milas Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Çoban ve bazı mahalle muhtarlarıyla partililer katıldı.

“ESKİ BAYRAMLARI ÇOK ÖZLEDİK.”

İlçe Başkanı Av. Tüze Çetinkaya; “Bildiğiniz gibi bu sene buruk bir bayram geçiriyoruz. Ülkemizde yaşanan felaketler, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum, esnafımızdan çiftçisine tüm sektörlerde yaşanan sıkıntılar bu dönem kat be kat arttı. İnşallah bu bayram, muhalefetteki son bayramımız olur. Biraz olsun bunun sevincini ve gururunu biraz da olsa yaşıyoruz. 15 Mayıs’tan itibaren ülkemize huzuru, mutluluğu ve bereketi getireceğiz.

Takip ettiğimiz kadarıyla deprem bölgesinde hala daha sıkıntılar geçmiş değil. Son olarak Maraş’ta fırtına ve sel felaketi nedeniyle iki vatandaşımız daha hayatını kaybetti. Gerçekten haberleri izlediğimiz zaman oradaki durum içler acısı. İktidarın acizliği devam ediyor. Depremin ardından fırına ve sel felaketine rağmen herhangi bir adım atılmış değil. Şu anda sadece Cumhuriyet Halk Partili belediyeler vatandaşın yanında yer almaya devam ediyor. İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere diğer belediyelerimiz yaraları sarmaya çalışıyor.

Eski bayramları çok özledik. Önceden bayramlaşırken hepimizin yüzü gülerdi ama bugün hem deprem dolayısıyla hem de ekonomik olarak vatandaşın zor durumda olması nedeniyle artık gülmeyi unuttuk. Ancak içimizde çok büyük bir umut var. 14 Mayıs’a kadar tüm işimizi-gücümüzü bırakıp, gece-gündüz demeden çalışıp, 15 Mayıs’tan itibaren bu meydanda başarmanın gururunu yaşayacağız. Bugün hepinizin gözünde o umudu görüyorum. Geçen bayramlardan farklı apayrı bir heyecan içerisindeyiz. Çünkü 14 Mayıs’ta iktidarı kucaklayacağız. Burada bulunan dostlarımız başta olmak üzere tüm hemşehrilerimizin ve tüm yurttaşlarımızın bayramını kutluyorum” dedi.

“15 MAYIS’TA BÜTÜN MEYDANLAR BİZİM OLACAK”

İlçe Başkanı Çetinkaya’nın ardından Milletvekili Adayı Fatma Gebeş Çimen de kısa bir süre önce seçim ofisi açılışı nedeniyle Milas’ta olduğunu belirterek; “İl başkanlığının bizlere vermiş olduğu program çerçevesinde her yere giderek bu seçim sürecini en iyi şekilde tamamlamak istiyorum.

Bu ülkede yaşananları hepiniz benden daha iyi biliyorsunuz. Tüm televizyon kanalları kendi bakış açılarıyla yaşananları aktarırken vatandaş kendi gerçeğini biliyor. Dolayısıyla ben televizyonlara kapılarak vatandaşın karar vereceğini düşünmüyorum. Çünkü herkes önce kendi cebine bakıyor. Geçmişte nasıl yaşadığını, bugün nasıl yaşadığını görüyor ve herkes endişe içinde. Bu endişelerden kurtulmanın, özellikle cumhuriyetimizin geleceğiyle ilgili büyük endişelerden kurtulmanın tek yolu bu seçimi kazanmamızdır. Bu seçim sıradan bir seçim değil, bu seçim aslında bir referandum niteliğindedir. Ya Türkiye Cumhuriyeti devam edecek veya bundan sonra bambaşka yerlere savrulacağız. Ancak biz Atatürk Türkiye’sini gördükten sonra bambaşka yerlere savrulmak niyetinde değiliz. Bize Atamızın verdiği bütün hakları korumak, kollamak ve hatta demokrasimizin özlediğiniz noktaya ulaşması için çalışmak düşüyor. Özellikle bu seçim kadınlarımızın ve gençlerimizin geleceğinin çok net olarak ortaya çıkacağı seçimlerdir. Ya evlerimize kapanacağız, ya da yeniden özgürce sokakları dolaşacağız. Düşüncelerimizi özgürce ifade etmeye devam edeceğiz. Bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmasın. Hiç kimse bizi geriye döndüremez. Bu güç, bu enerji ile çalışmaya devam ediyoruz. Sayın genel başkanımızın öncülüğünde oluşan 6’lı masanın ülkedeki barış ortamını hazırlayacağı biliyor, umut ediyoruz. Eğer meclise de yeterli sayıda milletvekili gönderirsek gerekli yasal düzenlemeleri de yapabiliriz. Belediye başkanlarımızdan da söz aldık. 15 Mayıs’ta bütün meydanlar bizim olacak” diyerek herkesin bayramını kutladı.

Milletvekili adayı Çimen’in ardından bayramlaşmaya katılan Süreyya Öneş Derici de konuşmasına herkesin bayramını kutlayarak başladı ve şöyle devam etti:

“EGEMENLİĞİ SARAYDAN ALIP MİLLETE VERECEĞİZ”

“15 Mayıs sabahı kurucu değerlerimizi yükselttiğimiz, yepyeni bir hikaye yazdığımız Türkiye’mizde, birlikte ve farklılıklarımızla güçlü bir şekilde yaralarımızı birlikte saracağımız; özgür, demokratik, laik, güçlü ekonomisi, güçlü dış politikadaki bir ülkede buluşacağımız yepyeni bir gelecek hayal ediyoruz. Bizler hepimiz bu gelecek için hazırız. Çok uzun zamandır bunu bekliyoruz. Bizler milletvekili adayları olarak sizlere layık olmak için, sizlerin sesi olmak için karşınızda size söz veriyoruz. Bizimle birlikte orada oturduğunuzu hissedeceksiniz ve bu yolda birlikte ilerleyeceğiz. Ülkemizi yeniden çağdaş medeniyetler seviyesine çıkaracak, hep birlikte güzel günlere yeniden kavuşacağız. Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin değerlerine bağlı bir şekilde egemenliği saraydan alıp millete vereceğiz.”

“BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ, BİRLİKTE GÜZEL BAYRAMLARA KUCAK AÇACAĞIZ.”

Derici’nin ardından söz alan bir diğer milletvekili adayı Av. Cumhur Uzun da tüm Muğla halkının bayramını kutlayarak söze başladı ve şunları söyledi: “Öncelikle kutlamakta olduğumuz Ramazan Bayramı’nın mutluluk getirmesini diliyorum. Diliyorum ama bizim kültürümüzde sevinç olan, paylaşma olan, mutluluk olan bayramlar ne yazık ki buruk oldu, kırık oldu, eksik oldu. Bunun bir kısmı tabi afetlerden oldu. Ancak bu afetlere rağmen biz aradan geçen zamanda o yaraları doğru düzgün saramayan bir yönetimin etkisiyle, kırıklığımızı, burukluğumuzu derinleştiren günler yaşadık. Hala da yaraları içimizde… Bölgesel olarak bunun yanında ülkemizde de buruk oldu. Çünkü bayram tadında günler yaşayamadık. Bayram ihtiyaçlarımızı bir türlü karşılayamadık. Öyle bir yönetim anlayışının 21 yıldır ülkeyi getirdiği halden bugüne kadar biriktirdiği olumsuzluklardan nasibimizi aldık ki bugün ülkede yaşanan olumsuzluktan ben etkilenmedim diyen hiç kimse kalmadı. Dolayısıyla belki de ‘Bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime’ sözü tam da bugünler için söylenmiş. Elbette bireysel olarak acılar yaşamıyor olabiliriz ama ülkenin içinde bulunduğu durumdan acıyı yaşamamak neredeyse imkansız. Biz bugün, eskiden kollarını açıp gelsin torunum diyen dedelerin, harçlık veremeyeceği torundan saklandığı günlere geldik. Biz bugün, bayramda çocuklarına giysi alamamamın ıstırabını yaşayan, pantolon alamadığı için intihar eden babaların olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bir bayram sofrası çeşitliliğini sofrasına koyamayan ev kadınının ıstırabını yaşıyoruz. Bu kötü günler bu bayramla birlikte son bulsun diye diliyor, sadece dilemiyor buna gerçekten inanıyoruz. Çünkü 14 Mayıs günü geldiğinde bayramları bile bayram coşkusuyla yaşatamadığı bu iktidardan hep birlikte kurtulacağız. Bu nedenle sabredeceğimiz çok az günler kaldı. Ancak o az günde de yapacağımız çok iş var. Birlikte başaracağız, birlikte güzel bayramlara kucak açacağız.”

“TEK YÜREK OLMAK ZORUNDAYIZ”

CHP Milas İlçe Örgütü tarafından düzenlenen bayramlaşma programında son olarak partililere seslenen CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ise şunları söyledi: “Biz bir siyasi partiyiz. Ülkenin genel ve yerel gündemi olan sosyal, siyasal, kültürel, ekonomik, sportif konularla ilgili görüşlerimizi ifade etmek durumundayız. Biraz önce ifade edildiği gibi bu bayramın özelliği, seçime giden bir süreçte yaşanıyor olmasıdır. Bu nedenle bu bayramın herkes tarafından bir fırsat olarak görülmesi düşüncesindeyim. Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, ülkemizdeki farklı düşünceleri benimseyen siyasi partileri bir araya getirerek, son 21 yılda kimlik, kutuplaşma, ayrışma, kavga ve tartışma ortamının ülkemize çok büyük zararlar getirdiği bir süreçte seçime gittiğimiz ve bu bayramı kutlamamız, bizim bu ittifak düşüncesini daha da geliştirmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Bazen kırılabilir, üzülebilir, gücenebilir ve hatta kızabiliriz. İktidar yıllarca hayal eden, isteyen, partimize emek veren ancak vefatı nedeniyle bugün aramızda olmayan büyüklerimizden ‘acaba ölmeden iktidar olduğumuzu görür müyüm’ dediklerini hatırlıyorum. İşte şimdi bunu hayata geçirecek noktadayız. Hepimiz farklı düşünceler içinde olabiliriz. Bunun somut ve üzücü deneyimlerini son yerel seçimlerde gördük. Çeşitli nedenlerden dolayı oy vermek istemiyorum anlayışı içinde olundu. Önümüze gelen bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız. İktidar olmak, ülkede öncelikle olarak; hoşgörü, saygı, sevgi, barış ortamı, güven ve huzurla başlayacak. Öncelikle devlet kurumlarına güvenme duygusu, sonrasında topluma barış ve huzur ortamı dalga dalga yayılacaktır. Ayrışmalar azalacaktır. Birileri bu süreçte bunun tersini yapmaya çalışacaktır ama hepsinin üstesinden gelip huzur ve güven ortamını sağlayacağız. Bunun üzerine demokrasi, ekonomi, adaletli paylaşım, hak-hukuk, tarım ve diğer kazanımları bunun üzerine kuracağız. Farklı görüşlerden dolayı birbirimize asla sırtımızı dönmemeliyiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak tarihi bir sorumluluk aldık. 5 diğer partinin sorumluluğunu da biz aldık. Bu nedenle hem kendi partililerimize, hem diğer partililer, hem de bütün ülkeye örnek olmak zorundayız.”

Yapılan konuşmaların ardından bayramlaş maya katılanlar günün anısına toplu fotoğraf çektirdiler.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla