Milas Çizgi Gazetesi

CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun’dan Akbelen Direnişine Destek

Süt Birliği
16 Temmuz 2023 - 23:32
CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun’dan Akbelen Direnişine Destek
Süt Birliği

“Ölen insanların enerjiye ihtiyacı olmaz.”

 

Akbelen Ormanına yapılmak istenen kömür madenine karşı yaşamı ve doğayı savunmak için iki yıldır direnen Akbelenlilerin eylemine destek veren Uzun “Bu mücadelenin iki ayağı var bir hukuki ayağı, ikincisi ise fiili ve siyasi ayağı.  Bugün hala burada bu meydanda toplanabiliyor ve hala ormanlarımız yok olmasın  Akbelen öldürülmesin diyebiliyorsak bu buradaki fiili mücadelenin ve direnişin sonucudur.

Öte yandan elbette bu direnişin siyasi ayağı da çok önemli. Keşke sizin, bizim düşünceleriniz iktidarda olabilseydi ve bu talana bu düzene son verebilseydik de bugün burada bu mücadelemizin taçlandırıldığı günlerin halayını çekiyor olsaydık. Fakat bizden yana yürümeyen bir siyasi iktidarla birlikte; direnişi sürdürmemiz, kutsal değerlerimiz uğruna mücadele etmemiz gereken günlerden geçiyoruz. Burada ülkemizin enerji ihtiyacına bağlı olarak sürdürülmek istenen ama özü itibariyle buradaki yaşam hakkının ortadan kaldırılmasına sebep olan bir durum var. Sizi bir dakikalık bir şeyi düşünmeye davet ediyorum.

Enerji bizim de günlük ihtiyaçlarımızda birey olarak bir gereklilik ve fakat biz ölmüşsek enerjiye ihtiyacımız var mı? Ben ölmüşsem enerjiye ihtiyacım olur mu? Meseleye böyle bakılmalı. O nedenle insanın yaşadığı ortamda ihtiyacı olan enerji kadar enerjiyi sağlıklı olarak üretebilmenin yollarının aranması gerekiyor. Ülkemizin süratle yapması gereken hatta uluslararası anlaşmaların gereği olarak yapması gereken şey bir an önce insanımıza ihtiyaç olacak kadar enerjiyi temiz enerji kaynaklarından elde etmek. Bu nedenle artık fosil yakıttan bir gün bile gecikmeksizin vazgeçilmelidir. İktidar bunu yapmak mecburiyetindedir. Bu direnişin sadece bölgesel anlamlarının ötesinde ülkemizin enerji politikasına yönelik değerli katkıları da olacaktır. Şu bulunduğumuz meydan alelade bir meydan değildir. Direnişin başladığı ve fakat bu direniş sırasında orman yangınlarıyla birlikte buralarda ormanda bulunamama mecburiyetinin getirildiği sırada bile devam etmiştir. Bu meydanda sabahlayan herkesin emeğine yüreğine sağlık. Bu mücadele sürüyorsa sizlerin emeklerinin sayesinde. Bu sürece katkılarınızdan dolayı minnettarım.” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla