Milas Çizgi Gazetesi

CHP GRUBUNDAN ‘AKBELEN’ TEPKİSİ!

Süt Birliği
26 Temmuz 2023 - 18:12
CHP GRUBUNDAN ‘AKBELEN’ TEPKİSİ!
Süt Birliği

Milas’a bağlı İkizköy Akbelen Ormanı’nda iki gün önce başlayan ağaç kesim işlemi sürerken, 2 yılı aşkın bir süredir devam eden direniş de sürüyor. Bölgeye Pazartesi sabahın erken saatlerinde sevk edilen jandarmaya ilaveten sevk edilen çok sayıda polis, bölgede geniş güvenlik önlemi almış durumda. Çevre ilçelerden bölgeye gelmek isteyen gönüllüler için de birçok noktada kontrol noktaları oluşturularak kimlik kontrolleri yapılıyor. Devam eden direnişe destek olmak, en azından hukuki süreç tamamlanıncaya kadar ağaç kesimi yapılmamasını isten yöre halkı ve çevre gönüllülerine destek amaçlı bölgeye gelen CHP üst düzey yöneticileri, partinin Muğla Milletvekilleri, Bodrum ve Milas Belediye Başkanlarıyla birçok çevre ilçenin CHP’li ilçe başkanları bugün CP Milas İlçe Binası’nda düzenlenen basın açıklamasına katılarak tepkilerini dile getirdiler. Yapılan açıklamaların ortak noktası ise yapılan uygulamanın hukuk dışı olduğu ve acilen ağaç kesimi işlemine son verilmesi oldu.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer, PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, Muğla İl Başkanı Hüseyin Erol, Muğla Milletvekilleri; Cumhur Uzun, Gizem Özcan ve Süreyya Öneş Derici, eski dönem milletvekilleri; Suat Özcan, Burak Erbay, Fevzi Topuz, CHP Milas İlçe Başkanı Tüze Çetinkaya, Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı, Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, CHP Milas Belediye Meclis Üyeleri, Harun Reşit Çavuşoğlu, Halil Mutlu, ilçe kadın ve gençlik kolları yöneticileriyle bazı ilçe yönetim kurulu üyelerinin katıldığı basın açıklamasının açılış konuşması, İlçe Başkanı Av. Tüze Çetinkaya tarafından yapıldı.

“DESTEĞİMİZ VE MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

İlçe Başkanı Çetinkaya; “Bilindiği gibi geçtiğimiz Pazartesi günü Akbelen ormanlarında usulsüz bir şekilde başlatılan ağaç kesimlerine karşı tepkimizi gösterip, aynı gün sabahın erken saatlerinde orada hukukun işlemesi adına mücadelemize başladık ve devam ediyoruz.

Gözaltına alınan veya alınmaya çalışılan arkadaşlarımızın yasal haklarını koruduk ve korumaya devam edeceğiz. Aslında sürecin başından beri Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü olarak takipçisi olmayı sürdürüyoruz. Öncelikle bizlerin isteği, hukukun işlemesini, hukukun sağlanmasını ve aynı zamanda da doğamızın korunması yönündedir. Çünkü ormanlarımız, yeraltı su kaynaklarımız ve doğamız bizim için çok önemlidir. Hatırlayın geçen senelerde 15 günü aşan bir orman yangınlarını yaşadık. Dolayısıyla bulunduğumuz bölgede nefes alabileceğimiz yerimiz azaldı. Daha da azalmaması için mücadelemiz sürecek” diyerek sözü CHP Muğla İl Başkanı Hüseyin Erol’a bıraktı.

“UMARIZ BU YANLIŞTAN BİR AN ÖNCE DÖNÜLÜR”

İl Başkanı Erol ise hukukun çiğnendiğini, usulsüz bir şekilde Akbelen’deki asırlık ağaçların kesildiğini, hem de bu işlemin ormanları koruma görevi olan devletin gözetiminde yapıldığına dikkat çekerek; “CHP örgütleri olarak, başından beri Akbelen ormanları için verilen mücadelenin içindeyiz ve ikinci kere hukuksuz bir şekilde başlayan uygulamaya karşı tüm örgütlerimiz, bölge milletvekillerimiz ve partimizin üst düzey yöneticileriyle sahadayız ve orada 2 yılı aşkın bir süredir direniş gösteren vatandaşlarımızın yanındayız.

Maalesef anayasamız ormanlarımızı koruyor ancak hukuki süreç neticelenmemiş olmasına rağmen ivedi bir şekilde apar topar orman ağaçları kesilmeye başlandı. 2 gündür de devam ediyor. Tüm Muğla halkının da canı maalesef acıyor, acımaya devam ediyor. Yeniden yürütmenin durdurulması istemiyle bir dava açıldı, ayrıca Muğla Barosu da ağaç kesimi ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Fakat valilik kolluk kuvvetleri vasıtasıyla şu an çok sıkı tedbirler almış durumda ve alana milletvekilleri dahi giremiyor. Bizler bugün oradaki vatandaşlarımıza su ve yiyecek gıda maddesi götürmek için araçlarımıza bindik, o araçla dahi vekillerimizi maalesef alana almadılar. Su ve gıda maddelerini kucaklarımızda taşıyarak götürdük. Bu kadar sıkı tedbirleri keşke 2 sene önce bölgede meydana gelen orman yangınlarından önce almış olsalardı. Keşke o zaman ormanları koruyabilseydik. Bugün ormanları korumak için orada bulunan vatandaşlarımızı o alanlara sokmuyorlar. Umarız bu yanlıştan bir an önce dönülür. Biz bunun için mücadelemizi sürdüreceğiz ve mücadele veren herkese de teşekkür ediyorum” dedi.

İl Başkanı Erol’un ardından bu kez CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer söz aldı ve şöyle konuştu:

“4 YILDA ELDE EDECEKLERİ RANT İÇİN 400 YILLIK AĞAÇLARI YOK SAYIYORLAR”

“Bugün Akbelen’de yaşanan doğa katliamına dur demek için buradayız. İlk gün, ilk saatlerde tüm il ve ilçe örgütlerimiz, milletvekillerimiz alandaydı ve bugün de bizler bölgeye gelerek vatandaşımıza desteğimizi sürdürüyoruz. Vekillerimiz 3 gündür ciddi bir katkı veriyor. Biber gazına maruz kaldılar ancak vatandaşın önüne geçerek mücadelelerini sürdürdüler.

Bodrum’dan gelen vatandaşlarımızı çevirmeler sonucu alana sokmadılar. Büyük mücadeleler vererek Bodrum Belediye Başkanımız ve beraberindekiler, güçlükle alana ulaşabildi. Vali Bey’in izni ile 3 milletvekili ve Milas Belediye Başkanımızla kesim yapılan alana gittiğimizde gördüğümüz manzara içler acısıydı. Gerçekten hiç acımadan o ağaçlar katlediliyordu. Birbiri ardına ağaçlar devriliyor ve alan tamamen traşlanmak üzere.

Bir yanda katliam sürerken bir yandan da 2 yıldır süren onurlu bir direniş var. Biz bu direnişin yanında olduğumuzu göstermek ve o insanlarla birlikte bu doğa katliamına karşı çıkmak için buradayız.

Burada 740 dönüm ormanlık alan katlediliyor. Bu 740 dönüm araziden elde edecekleri kömür rezervi ise sadece 4 yıl. 4 yılda elde edecekleri para, elde edecekleri rant için 400 yıllık ağaçları yok sayıyorlar. Bugün dünya iklim krizi nedeniyle kömürden vazgeçmişken bunlar, kömür için ağaç katlediyorlar. Bugün iklim krizi nedeniyle birçok ülke, sel felaketi, orman yangını veya erozyon nedeniyle ormanları çoğaltmak için çabalarken ne kadar acıdır ki ormanları korumakla yükümlü olan devlet, Anayasa’nın 169’ncu maddesini yerine getirmeyerek ormanı katlediyor. Ormanı korumakla görevli iktidar bugün ormanları katlediyor. Bu bir anayasal suçtur. Bu nedenle ülke genelinde bir hafta sel felaketi, bir hafta orman yangınları veya toprak kaymalarıyla mücadele ediliyor. Yani toprak bize cevabını veriyor ve yeter benimle uğraştığınız diyor ama rant uğruna, gözü doymaz birilerinin cepleri dolsun diye ormanlarımız peşkeş çekiliyor. Aslında çocuklarımızın yarınları, hepimizin geleceği çalınıyor. Kısaca ülkemizin akciğerleri katlediliyor. Sırf bir avuç güruhu memnun etmek için…”

Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer’in ardından söz alan PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek söz alarak şunları söyledi:

“İKTİDAR, GENEL SEÇİM SONUCUNA BAKARAK MUĞLALILARI CEZALANDIRIYOR”

“Ben 3 yıl önce Akbelen’e gelmiştim. O zaman benzer girişimler henüz başlamıştı. Bugün neden Akbelen’de ağaçlar kesiliyor? Çünkü enerji ve taşıma maliyetleri çok yükseldi. Bu nedenle fosil yakıtlarla elde edilen enerjinin azaltılması konusunda çalışma yapan iktidar, bir anda tekrar geleneksel yönteme döndü ve termik santrallerinde kapasite arttırma, yeraltı kaynaklarını yani düşük kalorili linyitin ortaya çıkarılması konusunda bir çabanın içine girdi.

Bölgedeki yüklenici firmayı biz nereden biliyoruz? Türkiye’nin kamu kaynaklarını en fazla soyan 5’li çeteden bir tanesi… Sırtını saraya dayamış, her isteğini yaptırma gücüne sahip…

Yeni seçilen İçişleri Bakanına sesleniyorum: Sayın Bakan, buranın valisinin kimden yana olduğunu biliyoruz. Buranın valisinin halktan yana olan hiçbir projenin yanında olmadığını biliyoruz. Siz İstanbul’dan geldiniz ve yeni bir bakansınız. Buraya müfettişlerinizi gönderiniz ve sarayın yanlış enformasyonunu engelleyiniz. Hepimiz biliyoruz ki bu tür büyük ölçekli ekonomik kararların arkasında sarayın ve 5’li çetenin çıkarlarının egemen olduğu apaçık ortadadır.

Bu ülkede üç tane şehirde ikişer havalimanı var: Biri İstanbul, biri Antalya, diğeri de Muğla’dır. Bu iller Türkiye’nin turizmdeki destinasyonun en önemli bölgeleridir. Yani bu bölgeye gelen insanlar; tarih, turizm, arkeolojik kalıntılar ve doğal güzellikler ve yaşam kültürünü görmek için geliyor. Hangi yaşamı? Anadolu’nun Türk, Türkmen ve Yörük kültürünü de görmek için geliyor. Siz burada yeraltı kaynaklarını etkileyecek bir çalışma içindesiniz. Siz, doğrudan yeraltı kaynak sularına hücum ediyorsunuz. Muğla’nın ilçeleri arasında sahil şeridi en uzun olan Milas’ın doğal güzelliklerine hücum ediyorsunuz. Geçmiş yıllarda meydana gelen orman yangınlarıyla zaten bölgenin doğal güzellikleri tahrip olmuş, şimdi siz geri kalanını da yok etmek için uğraşıyorsunuz. Unutmayın ki kaybolan bu doğal güzelliklerin yeniden eski haline dönmesi uzun alacak.  Yapılan, önemli bir ormanlık alanın 5’li çeteden birine teslim edilmesidir. Açıkça iktidar, genel seçim sonuçları sonucuna bakarak, Muğlalıları tercihlerinden dolayı cezalandırıyor. Unutmayın ki önümüzde bir yerel seçim var. Bu halk da sizi cezalandıracak.”

PM Üyesi Zeybek’in ardından açıklamaya katılan Muğla Milletvekilleri¸ Cumhur Uzun, Gizem Özcan ve Süreyya Öneş Derici, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da yaptıkları açıklama ile yapılanların hukuk dışı bir uygulama olduğuna vurgu yaparak, desteklerinin süreceğini belirttiler.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla