Milas Çizgi Gazetesi

Büyükşehir Meclisinde Tartışma: Meclis Üyeleri Salonu Terk Etti

Büyükşehir Meclisinde Tartışma: Meclis Üyeleri Salonu Terk Etti
Süt Birliği
234 okundu Okundu
13 Haziran 2021 - 11:30
Süt Birliği

***Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Haziran ayı meclis toplantısında CHP Grup Başkan Vekili Nevzat Sarıçoban’ın Ayasofya Camisinde düzenlenen programda İmam Mustafa Demirkan’ın Mustafa Kemal Atatürk’ü kastederek kullandığı ifadelerle ilgili kınama bildirisinin okumasının ardından toplantı salonunda kaos yaşandı.

***Bildiri de Bakara Suresini kınadıklarını dile getiren Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, “Bakara Suresinin 114’üncü ayetini kınarsak eleştirirsek Allah’ın bir ayetini inkâr etmiş oluruz. Eğer bilinçsiz olarak Bakara Suresinin 114. Ayetini arkadaşlar eleştiriyorsa ben Mehmet Demir olarak karşısındayım” diyerek tepki gösterdi. Demir, “Meclisin işi bu değil. Herkesin işi var, çöpler atılıyor, su sorunu var. Biz bunlarla mı uğraşıyoruz bırakın bu işleri. İşimize dönelim” dedi.

***AK Parti Muğla İl Başkanlığı Belediye Başkanları ve Meclis Üyelerinin ortak imzasıyla kamuoyu açıklaması yaptı. Açıklamada, “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ortak değeridir. Siyasal emellere alet edilemez” denildi..

Muğla Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Meclis toplantısı yapıldı. Meclis toplantısında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, gündem konuşmasına geçmeden önce Ayasofya Camisinde düzenlenen programda İmam Mustafa Demirkan’ın Mustafa Kemal Atatürk’ü kastederek kullandığı ifadeleri kınama metninin okunacağını ifade ederek, “Ayasofya Camisinde düzenlenen devlet erkanının da bulunduğu programda İmam Mustafa Demirkan’ın Mustafa Kemal Atatürk’ü kastederek kullandığı ifadeleri ile ilgili kınama metnini meclisimizin grup başkan vekillerine ilettik. Gruplarımız değerlendirdi ve şimdi Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Nevzat Bey konuyla ilgili açıklamayı ve katılımlarla ilgili bilgiyi sunacak” dedi.

Bildiriyi okumak için kürsüye çıkan CHP Grup Başkan Vekili Nevzat Sarıçoban : “Bu bildiri şu cümleler nedeniyle gerekli görülmüştür, ‘Allah’ın mescitlerinde onun adının anılmasına engel olunan ve onların harap olması için çalışandan daha zalim kim olabilir. Aslında bunların oralara ancak korka korka girmeleri gerekir. Böyleleri için dünya da rezillik var ahirette de büyük azap vardır’. Millet ittifakı grubumuz Kurtuluş Savaşının başkomutanı cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarihi ve kurucu şahsiyetine yönelik özellikle son dönemde artan saldırıları üzüntü, öfke ve milli birliğimiz açısından endişeyle takip ediyoruz. Bu kapsamda 8 Mayıs 2021 Cuma Günü Ayasofya Camisinde düzenlenen devlet erkânının da bulunduğu programda İmam Mustafa Demirkan’ın Mustafa Kemal Atatürk’ü kastederek kullandığı ifadeleri şiddetle kınıyoruz. Bu zihniyeti ve onun savunucularına şunu hatırlatmak isteriz. Ayasofya’nın bulunduğu İstanbul’u 6 Ekim 1923’te düşman işgalinden kurtaranda Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kuranda cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’tür. Tarihimizde İstanbul işgal altındayken milli mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal ve arkadaşlarına ‘katli vaciptir’ diye fetva veren işbirlikçi çıkmışsa da ‘bu zihniyetin karşısında duran her kim ki Mustafa Kemal ve Kuvayi Milliye aleyhine fetva verip düşmanlık yapar, bilin ki onların damarlarında kafir kanı akar’ diyen sütçü imamlar var. Atatürk’e yönelik saldırıları gerçekleştirerek kendi tarihlerine ihanet ederler ulusal değerlerimizi hedef almaktadır. Bu mesnetsiz saldırıların en büyük zararı inancımız görmektedir. Muğla Büyükşehir Belediyesi Millet İttifakı meclis üyeleri olarak Atatürk’e yönelik bu saldırıları bir kez daha kınıyor, ortak tarihimize ve değerlerimize karşı ihanet içinde olan bu zihniyetin temsilcilerine karşı hukuki olarak gerekenin yapılması talep ediyoruz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından duruma tepki gösteren Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, “Bakara suresinin 114’üncü ayetini kınarsak eleştirirsek Allah’ın bir ayetini inkar etmiş oluruz. Ayasofya Cami imamını savunmak için söz almış değilim. Ama bilinçsiz olarak arkadaşlar buna destek veriyorsa ben bunu vebal olarak düşünürüm. Eğer bilinçsiz olarak bakara suresinin 114. ayetini arkadaşlar eleştiriyorsa ben Mehmet Demir olarak karşısındayım” diye konuştu.

Meclis gündeminde olmayan kınama bildirisinin oylamaya sunulmasının yanlış olduğunu belirten Demir, “Meclis gündeminde olmayan bir şeyi yasa dışı olarak oylamaya sundular. Gürün başkanımız, gündem için oylama yokken gündem maddesi gibi iki parti grubunun bildirisini sadece okutup geçirmesi lazımdı. Ama meclisin yetkisinde ve yasalarda yönetmeliklerde olmamasına rağmen oylamayı gündeme aldı. Orada usul hatası yapıldı” dedi.

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir sözlerine devam ederken meclis üyelerinden bir kişinin Demir’in sözlerini keserek Mehmet Demir’den sözlerini geri almasını söyledi. Bu söylem sonrasında meclis toplantısında ortalık karıştı.

“Şiddetle kınıyorum”

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Şahsen bu konuya katılmıyorum. Ben yanlış yerden yorum yapıldığıyla ilgiliyim. Orada imamın söylediği sözlere şiddetle karşıyım ve burada alınan kararda bununla ilgilidir. Yoksa dinin herhangi bir olay değildir. Şiddetle kınıyorum. Burada dini bir tartışma ya da bir ayetin tartışmasını yapmıyoruz. Orada söylenen söze karşı bir tepki var. Siz katılmadınız bunu böyle yorumluyorsunuz amenna katılan arkadaşlarımız var ve ona göre de karar alınmıştır” dedi.

“Meclisin işi bu değil”

Mehmet Demir, Başkan Gürün’ün sözlerinin ardından, “Meclisin işi bu değil. Herkesin işi var, çöpler atılıyor, su sorunu var. Biz bunlarla mı uğraşıyoruz bırakın bu işleri. İşimize dönelim” dedikten sonra Başkan Gürün Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir’e “Sende bırak bu işleri” dedi.

Osman Gürün’ün oylamaya katılanları görelim dedikten sonra meclis üyeleri “Neye katılıyoruz başkan” diyerek tepki gösterdi.

Meclis oylaması sırasında toplantı salonunda kaos yaşandı.

Osman Gürün oylamayı bitirdikten sonra meclis üyelerinden biri, “Mecliste siyaset yapılamaz. Cami’de siyaset yapılır mı?” diye tepki gösterdi.

İki meclis üyesi arasında çıkan tartışmada, “Benim hassasiyetim ülkeyi koruyan insana karşıdır, siyaset yapmıyorum” sözleri duyuldu.

“BAŞKA İŞLERE BURNUMUZU SOKMAYALIM”

Meclis toplantısına katılan MHP Grubu, Başkan Gürün’den söz alarak, “Atatürk savunulacaksa bunu Milliyetçi Hareket Partisi’nden başka hiç kimse doğru dürüst yapamaz. Burada işi siyasete çevirirseniz İstanbul İl Başkanınızın Atatürk düşmanlarıyla beraber yaptığı hareketleri getiririz. Her zaman biz bunları söylemeye çalışırız. Biz Muğla’yı yönetmeye kalkalım başka işlere fazla burnumuzu sokmayalım” dedi.

Başkan Söz Vermedi

Söz isteyen meclis üyelerine Başkan Gürün’den sert cevap, “Hayır vermiyorum.”

Başkan Gürün’ün oylamayı kabul ettiğini duyurduktan sonra meclis üyeleri, “Neyi oyladık. Neye göre oyladık” diye tepki gösterdiler.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, “Burada bir arkadaşımız konuşuyor, doğrudur ya da yanlıştır. Oradan bir arkadaşımız müdahale ediyor. Buraya bir öneri verilmiş bunun oylaması yapılmaz başkanım” dedi.

Üyeler Salonu Terketti

Meclis üyelerinden yaklaşık 25 kişi toplantı salonunu terketti.

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir’in meclis toplantısı sonrası sosyal medya hesabından paylaştığı açıklama dikkat çekti.

Mehmet Demir’in paylaştığı açıklama şöyle:

“Eyy. Sahte Atatürkçüler. Atatürk ismini vermeyi red ettiğiniz binada yalancıktan Atatürkçülük oynamayı bırakın artık. AK Parti ve MHP gruplarımızın isminin Atatürk Kültür Merkezi olması yönünde önerge vermesine rağmen Atatürk Kültür Merkezi isminin verilmesine red oyu vererek engel olan sahte Atatürkçü Osman Gürün ve ekibinin Atatürk ismini vermeyi red ettikleri binada bugün yapılan Muğla büyükşehir belediyesinin Haziran ayı olağan meclis toplantısında meclis gündeminde olmayan… Haziran ayı meclis toplantı gündemine alınmayan korsan gündem maddesi ile Allah’ın ayetlerini yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak büyükşehir belediye meclisinde yetkisiz olarak oylatan büyükşehir belediye başkanına kınıyorum.”

Öte yandan Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesi üzerinden yayınlanan meclis toplantı kaydının olay sonrasında siteden kaldırıldığı görüldü.

AK Parti’den Ortak Açıklama

AK Parti Muğla İl Başkanlığı tarafından konuyla ilgili Belediye Başkanları ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin ortak imzasıyla kamuoyu açıklaması yapıldı. Açıklamada Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün olayı provoke etmek adına böyle yaptığı ifade edilirken, “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ortak değeridir. Siyasal emellere alet edilemez” denildi.

Açıklamada, “10.06.2021 tarihli Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında millet ittifakı olarak hazırlanan, meclis gündeminde olmayan bir bildiri okunmuştur. Toplantı öncesi dağıtımı yapılan bildiri metninde olmayan bakara suresinin 114. ayeti “Allah’ın mescitlerinde, o’nun adının anılmasını engelleyen ve onların harap olmasına çalışan kimseden daha zalim kim olabilir? Buralara, ancak Allah’a karşı gelmekten korkularak girilebilir. Onlar için dünyada aşağılanma, ahirette de büyük bir azap vardır.” meali bildirinin başına getirilerek bildiri metnine eklenmiştir. Ayetin eklenmiş haliyle meclise sunulmasının ve bunun tartışmaya açılmasının Kur’an-ı Kerim’i inkârı anlamına geleceği Kavaklıdere belediye başkanımız Mehmet Demir tarafından ikaz edilip çıkarılması istenmiştir.

Buna karşın büyükşehir belediye başkanı Osman Gürün, olayı provoke ederek bildiriyi oylamaya sunmuştur. Gündemde olmayan ve gündeme de alınmayan bir siyasi bildirinin mecliste oylanamayacağı hususu cumhur ittifakınca uyarılmasına karşın Osman Gürün oylama yapmakta diretmiş ve kanunsuz bir oylama gerçekleşmiştir. Cumhur ittifakı meclis üyeleri bu kanunsuz oylamaya katılmamış ve meclisi terk etmiştir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ortak değeridir. Siyasal emellere alet edilemez. Bizlerin asıl görevi Atatürk’ün işaret ettiği başakşehir escort muasır medeniyetler seviyesine ulaşmada durmaksızın çalışmaya devam etmektir.

Unutulmamalıdır ki meclis toplantılarının da gerçekleştiği Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nin ismi belirlenirken Cumhur florya escort İttifakı’nca Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi ismi verilmesi önerilmiş fakat CHP oylarıyla bu reddedilmiştir.

Başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere cumhuriyetimizin tüm kurucu kadrolarını rahmet ve şükranla anıyor, onlara yapılmış olan her türlü hakareti her kağıthane escort zaman en şiddetli şekilde kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla