Milas Çizgi Gazetesi

BU FAHİŞ ÜCRET MAKUL VE HAKKANİYETLİ MİDİR?

BU FAHİŞ ÜCRET MAKUL VE HAKKANİYETLİ MİDİR?
Süt Birliği
Okundu
16 Haziran 2023 - 10:07
Süt Birliği

Gelecek Partisi Muğla Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, araç sahiplerinin korkulu rüyası haline gelen araç muayene ücretlerini meclis gündemine taşıdı.

 

Gelecek Partisi Muğla Milletvekili Selçuk Özdağ’ın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

“Ülkemiz yurttaşları, hükümetin uyguladığı yanlış ekonomi yönetimi yüzünden büyük bir yaşam mücadelesi vermektedir. Vatandaşlarımız hızla yoksullaşmakta, çalışanlar dâhil gelir durumları gün gittikçe erimektedir. Hükümet tarafından vatandaşlarımıza getirilen vergi yükü ise adaletsizlik boyutlarına ulaşmıştır. Her yıl yılbaşında yeniden değerleme oranları adı altında yürürlüğe konulan vergi ve harçlar ise ayrı bir fecaat arz etmektedir. Zira açıklanan resmi enflasyon rakamlarının neredeyse 3 katı kadar vergi ve harç oranları belirlenmektedir.

Bu vesileyle:

1- Motorlu araç muayene ücretlerine bu yılbaşında, resmi enflasyon rakamlarının çok üstünde olacak şekilde, yaklaşık yüzde 130 oranında zam niçin yapılmıştır?

2- Geçen yıl normal bir binek araç muayenesi 507 TL. iken bugün yaklaşık 1.130 Türk lirasına çıkarılmış olmasının gerekçesi nedir?

3- Daha önceleri devlet tarafından yapılmakta iken Türk ve yabancılardan oluşan bir firmaya özelleştirilmek suretiyle verilmesi sırasında, rekabet unsurları ve devletin çıkarları korunmuş mudur?

4- Türkiye’de yaklaşık 27 milyon motorlu araç var ve bu araçların mutlaka muayene edilmesi gerekiyor. Tek bir firmaya bu yetkinin verilmesi ile bir tekelleşme meydana geldiği, bilinmektedir. Söz konusu durum hakkında rekabet unsurlarının da devreye sokulacağı yeni bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

5- Özelleştirmeden kasıt: devletin daha fazla gelir elde etmesi ve atıl durumda olan kurumların halkımıza daha iyi ve ucuza hizmet vermesi iken, öncesinde de zaten gelir getiren ve iyi işleyen söz konusu araç muayene hizmetlerinin tekelleşmesinin önünün açılmasında nasıl bir kamu yararı vardır?

6- Vatandaşları bezdiren bir randevu sisteminin ardından yaklaşık 10 dakika süren ve sadece kontrolden ibaret olan bir işlem için alınan bu fahiş ücret makul ve hakkaniyetli midir?

7- Araç muayenesi adı altında, vatandaşlarımızın tanımladığı şekliyle: “soyulmalarına” dur diyecek bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla