Milas Çizgi Gazetesi

BRICS DENGELEYİCİ OLABİLİR Mİ?

BRICS DENGELEYİCİ OLABİLİR Mİ?
Süt Birliği
Kazım KocaTÜM YAZILARI
Okundu
21 Haziran 2024 - 0:14
Süt Birliği

Çin’in önderliğinde doğuda yükselen akıl ve bilime dayalı yeni beraberlik BRICS batı emperyalizmine karşı çok hızlı taraftar bulmakta şimdilik üye sayısı dokuz olan ve müracaat edenlerle birlikte sayıları otuza çıkmıştır. İlk görüşte bu birliğe dahil olan büyük devletler kendi içinde adaleti ve ekonomiyi tam olarak sağlamamış olabilirler zaten benimde söylemek istediğim tamda budur. Ekonomiyi ve adaleti bu ülkelerde bozan batı ülkeleridir.  İşte onun içindir batılıların dışında akla bilime dayalı yeni bir birliğin tesis edilmesi gerekir. Tam da istenen bu olmalı. Bu birliğin içinde yer alanlar uluslararası sorunlarda küçük devletlerin de söz sahibi olmalarıdır.

Buradan yola çıkarak küresel anlamda çok kutupluluk uluslararası sistemi demokratikleştirme yolu ve çabası ise BRICS’i de küresel ekonomiyi biraz da olsa demokratikleştirmenin kurumlaşmasıdır ancak bununla sınırlı kalmamalı.

Çin bu iş birliğini tarif ederken BRICS’i yeni çok taraflı model iş birliği olarak tarif etmektedir. Nedeni ise ABD tarafından yazılan ve uygulamaya koyan kurallı yapı artık işlememektedir. Çünkü ABD’nin yazdığı kuralların birçoğuna kendisi dahi uymamaktadır. Bu durum tek taraflı ve düzensizliğe ya da ben yaptım oldu bittiye yol açmaktadır. Ardından haksız yere işgal ettiği ülkelerin petrolünü buğdayını ve arkeolojik tarih eserleri ve daha nice zenginliklerini çalmaktadır. Bu nedenle emperyalist zulme karşı BRICS demokratik ve eşit ekonomik ilişkiler kurabilmesinin mekanizması olabilir ve olmalı…

BRICS ilgi gösteren ülkelerden biri de Türkiye’dir. Çok yakın zamanda Rusya Devlet Başkanı Dışişleri Bakanı Hakan Fidan görüşmesinde şu sözleri önemlidir. Türkiye’nin BRICS çalışmalarına gösterdiği ilgiyi memnuniyetle karşılıyoruz ve birliğe üye ülkelerle birlikte olma arzusunu kesinlikle mümkün olan her şekilde destekliyoruz ifade etmekte.

Türkiye bu durumda denge politikaları yerine kendi öz varlığıyla üretmiş olduğu mal ve hizmetleriyle birlikte yerini alabilirse kıymetli olur aksi taktirde ATATÜRK dönemi hariç iki yüz yıldır batılıların kuyruğuna takıldığı gibi yine arkada nal toplamaktan başka hiçbir şey yapamaz durumda olur.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla