Milas Çizgi Gazetesi

BOĞA YOKUŞU VE AKILLI KAVŞAK İÇİN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI

Süt Birliği
08 Eylül 2023 - 13:38
BOĞA YOKUŞU VE AKILLI KAVŞAK İÇİN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
Süt Birliği

4 Eylül 2023 Pazartesi günü meydana gelen trafik kazası Milas akıllı kavşak ve Boğa Yokuşu’nun güvenliği konusunu bir kez daha gündeme getirerek tartışmaya açılmasının gerekliliğini gözler önüne serdi. Uzmanlar, bu bölgelerde battı-çıktı tünel kavşak ve kaçış rampası gibi önlemler alınması gerektiğini belirtiyorlar.

Muğla’nın Milas ilçesinde dün yaşanan ve kamyon şoförü Cafer Kaya’nın (37) hayatını kaybettiği feci kaza, özellikle akıllı kavşak ve Boğa Yokuşu’nun güvenliği konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Akıllı Kavşak Yerine Tünel Kavşak

Bodrum istikametinden Muğla yönüne giden araçlar ile Milas’tan bu kavşağa çıkan araçların kaza riski her geçen gün artıyor. Uzmanlar, bu soruna kalıcı bir çözüm olarak battı-çıktı tünel kavşak yönteminin uygulanabileceğini belirtiyor. Bu sayede, farklı yönlerden gelen araçlar kavşakta karşılaşmadan güvenli bir şekilde yoluna devam edebilecek.

Boğa Yokuşu’na Kaçış Rampası Şart

Geçmiş yıllarda da özellikle Boğa Yokuşu’ndan inerken freni patlayan kamyonlar birçok ölümlü kazaya sebep olmuştu. Uzmanlar, eğimi fazla olan bu yokuşa bir kaçış rampası yapılmasının zorunlu olduğunu belirtiyorlar.

2014 Yılında Balataları yanan TIR işyerine girmişti…
Muğla’nın Milas İlçesi’nde, Boğa yokuşundan inerken balataları yanan kireç yüklü TIR, önce kırmızı ışıkta bekleyen 3 araca ardından da bir işyerine çarparak alev almış, yaşanabilecek bu tür faciaların ne kadar korkunç olabileceğini gözler önüne sermişti.

Milas’ta feci kaza! Tüp yüklü kamyon uçuruma yuvarlandı
Muğla’nın Milas ilçesinde Boğa yokuşunda yaşanan bir başka ölümlü trafik kazasında ise Milas istikametine seyir halinde olan tüp yüklü kamyonun freni patlamış, uçuruma yuvarlanan araçtan canını kurtarmak için atlayan sürücü olay yerinde hayatını kaybetmişti.

Bütün bu yaşananlar ışığında, Boğa Yokuşu’nun yalnızca bir trafik problemi olmadığı, aynı zamanda can kaybına yol açan acil bir güvenlik meselesi olduğu anlaşılıyor. Yıllardır devam eden bu trajediler, yetkililerin hızla etkili önlemler alması gerektiğinin somut bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Başkasına Zarar Gelmesin Diye Kendi Hayatını Feda Etti…

Milas’ta dün yaşanan trajik kaza, bölgedeki trafik güvenliği açısından acil önlemlerin alınmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Kamyon şoförü Cafer Kaya’nın yaşamını yitirdiği bu elim olay, özellikle Milas akıllı kavşak ve Boğa Yokuşu bölgelerinin risk faktörlerini ciddiyetle ele alınması gerektiğini vurguluyor.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, Cafer Kaya, Boğa Yokuşu’ndan inerken aracının frenlerinin patladığını fark ettiği andan itibaren büyük bir mücadele verdi. Son ana kadar uzun uzun kornalar çalarak, yolda bulunan diğer sürücüleri ve yayaları uyardı. En büyük çabası, başka bir canlıya veya araca zarar vermeden bu durumu idare etmekti. En sonunda, ne yazık ki üst geçide çarparak hayatını kaybetti, ancak direksiyonu hiçbir şekilde bırakmadı. Yapılan ilk incelemeler, Cafer Kaya’nın aslında kendi hayatını, başkalarına zarar gelmemesi için feda ettiğini gösteriyor.

Bu yürek burkan olay, uzmanlar ve yerel halkın battı-çıktı tünel kavşak ve kaçış rampası gibi acil çözüm önerilerinin ne kadar hayati olduğunu gözler önüne seriyor. Bölgede yaşanan kazalar ve olumsuzluklar, uygun ve etkin önlemlerle büyük oranda azaltılabilir. Yetkililer, yaşanan bu elim olayın ardından Milas akıllı kavşak ve Boğa Yokuşu’nun daha güvenli hale getirilmesi için ciddi adımlar atmaya davet ediliyor.

Olayda hayatını kaybeden Cafer Kaya’nın ailesine başsağlığı diliyoruz.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla