Milas Çizgi Gazetesi

BİZİM KÖYÜN HALLERİ…!

BİZİM KÖYÜN HALLERİ…!
Süt Birliği
Adnan BilekTÜM YAZILARI
Okundu
28 Mayıs 2024 - 12:23
Süt Birliği

Ekim ayında ayrıldığım ve yaşamımın bir yarısını geçirdiğim…

Boğaziçi Köyü (Mahalle kelimesi hala bana itici geldiğinden) kış dönemini yerel seçim faaliyetlerine ayırdığından…

Köyün temel sorunları ve çözümleri ile ilgilenilmemiş.

****

Köy mevzi imar durumunda belirlenen Okul inşaat alanı tapularının bir kısmı…

Birkaç köylünün üzerinde olması ve onlarında inşaat için muvafakat vermemesi nedeni ile hala projenin programa girmediğini, ödeneğinin belirlenmediğini…

Köy halkının kendisine ikinci 5 yıl için muhtarlık görevi verdiği Ferhat Karakoyun ile muhtarlık odasında yaptığım sohbet sırasında öğrendim.

****

Bu konunun uzun süredir devam etmesi ve Devletin zorunlu istimlakı uygulamaması ile okul inşaatına başlanılmaması…

Hem eğitimin daha rahat yapılamaması ve hem de mevcut okul alanının pazaryeri ve sosyal alan olarak değerlendirilememesi açısından önem taşımakta.

****

Okul arsasının çözümsüz kalması ve okulda acilen tadilata ihtiyaç duyulması nedeni ile…

Geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı ödeneği kullanılarak okulda tadilat yapıldı, çocukların rahat eğitimi için.

****

Boğaziçi’nin yerli halkı geçimini genellikle balıkçılık ve son yıllarda deniz gezileri ile karşıladığından;

Sene de iki kez teknelerini kıyıya çekip,

ÇEKEK adı verilen bu bakım alanında yaparlar işlemlerini.

Tekne bakımları bazı limanlarda daha modern ve elektronik sistemler kullanılarak yapılırken…

Köyümüz de maalesef hala iptidai olarak ve güç koşullarda yapılmakta bu işler.

Ayrıca; köyün pazar günleri kurulan (okulun tatil olduğu gün olarak) mahalli pazar alanı da çekek alanı içerisinde olduğundan…

Haliyle yaz aylarında pazarda sergi açacak esnaf ve alışveriş yapan vatandaşlar hareket alanı olarak sıkıntı çekmekte.

****

Bu konuyu sorduğumda Muhtar Ferhat Karakoyun, 5 yıldır aynı cümleleri kurmaktan çok sıkılmış olsa gerek ki şunları söyledi.

-Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik ve Liman İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nce…

Ben muhtarlık görevini aldığım ilk günde hazır olduğu bildirilen marina ve çekek alanı projesi bir türlü ihaleye çıkarılarak gerçekleştirilmedi.

Turistik bir belde de ben de bu tablodan üzüntü duyuyorum ama elimden bir şey gelmiyor sözleri ile yanıt verdi.

****

Köyün su sorununu çözmeye kararlı olan MUSKİ’nin çalışmalarının önünde de Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, yazışma prosedürleri ile engel yaratmakta dedi ve şu açıklamayı yaptı.

-Daha önce açılmış ve ihtiyacımıza bir nebze olsun cevap verecek debideki ova sahasında ki bir artezyeni faaliyete geçirme kararı alan MUSKİ…

Artezyen su hattının Milas-Bodrum karayolu altından geçirilerek köy deposuna akıtılmasını planladı ve önceki MUSKİ Genel Müdür Baki Ülgen imzası ile geçiş izni yazısı yazıldı Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğü’ne.

MUSKİ Genel Müdürü değişip Yılmaz Şengül atanınca, geçiş yazısı onayı için yeniden Yılmaz Bey’in imzası ile yazının yenilenmesi istenildi ve süreç uzamış oldu bürokratik prosedürler nedeni ile dedi Muhtar Ferhat Bey.

****

Yaz aylarında nüfusu 50-55 binlere ulaşan turizm merkezi konumunda ki Boğaziçi Köyü’nde ki hastalar…

Sağlık sorunlarını çözmek için hala 7 Km. mesafede ki komşu köy Dörttepe’de ki sağlık ocağına gitmekte köyde aile hekimi olmadığı için.

Bu konuda da dertli olan Sayın Karakoyun;

Bir hayırsever vatandaşın armağan ettiği ova sahasında ki arsaya yıllardır sağlık ocağı yapılması için tüm çalışmalar yerine getirilmesine rağmen hala beklemedeyiz. Geleceğe yatırım amaçlı, özveri ile bir eczane de açıldı köyümüze sözleri, adeta isyankarlığını ifade ediyordu Sayın Karakoyun’un.

****

Köyün, üstü kapalı, modern bir pazaryerine de şiddetle ihtiyacı olduğunu, muhtarlığı döneminde defalarca önceki Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a belirtmesine rağmen sonuç alamadığını söyleyen ve…

Köy seçmeninin kendisine oy olarak destek verdikleri yeni Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz’dan bu ihtiyacın yerine getirileceğinden umutlu olduğunu şu sözlerle dile getirdi.

Köyümüzün Gümüşkum ve köy merkezine ulaşım sağlayan yol kavşağında, tapusu köyümüz sınırları içerisinde ki Zergül Sitesi’ne ait 5 dekar arsa pazaryeri için ideal. Bu arsa, Milas Belediyesi’nin köyümüzdeki tapulu arsalardan birisi ile takas yapılması önerisine site yöneticileri anlayış gösterirse, köyün ihtiyacı olan kapalı pazaryeri projesi gerçekleşebilir. Fevzi Başkanım ile bu konuyu detaylı olarak görüşerek kendisini ikna etmeye çalışacağım diyerek önemli bir konuyu da paylaşmış oldu benimle.

****

Görüldüğü gibi; bazıları bürokratik, bazıları kişisel ve bazıları da devletin ekonomik engelleri nedeni gerçekleşemeyen köyümüz sorunlarının…

Muhtar Ferhat Karakoyun’un çabaları ve benim de gelişmeleri her fırsatta siz okurlarım ile paylaşmam sonucunda dilerim başarırız…!

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla