Milas Çizgi Gazetesi

BİZ..(?)

BİZ..(?)
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
86 okundu Okundu
15 Ağustos 2023 - 10:31
Süt Birliği

Anayasa’nın başlangıç bölümünde; “Her Türk vatandaşının bu Anayasadaki temel hak ve hürriyetlerden eşitlik ve sosyal adalet gereklerince yararlanarak milli kültür, medeniyet ve hukuk düzeni içinde onurlu bir hayat sürdürme ve maddi ve manevi varlığını bu yönde geliştirme hak ve yetkisine doğuştan sahip olduğu belirtilmiştir.

Anayasa’nın 2. Maddesinde; “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.” Hükmü yer almaktadır.

Anayasa’nın “Devletin temel amaç ve görevleri” başlıklı 5. Maddesi; “Devletin temel amaç ve görevleri, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.” Şeklindedir.

Anayasa’nın “Kanun önünde eşitlik” başlıklı 10. Maddesi ise; “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar

Egemenlik başlıklı Madde 6’da egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamayacağı belirtilmiş ve hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamayacağı düzenlenmiştir.

Bir ülkede gelir dengesizliği varsa; o ülkenin memurunda rüşvet, memur olmayanın da ise dilencilik yaygın olur. Rüşvet ve dilencilik gelir dengesiyle ters orantılıdır.

İşsizlik her ülkenin sorunudur. Ülkede genç nüfusun çok olması işsizlikte önemli etken olsa da sanayi ve üretime dayalı bir ekonominiz yoksa bu işsizlik oranı daha fazladır. Yurdumuzda milletvekillerinin 2021 yılında maaşı 25 bin lira olarak belirlendi. 2022 yılının ilk yarısında milletvekili maaşı 40 bin liraya yükseltilirken yılın ikinci yarısında 56 bin liraya yükseltildi. Milletvekillerinin 2023 yılında aldıkları aylık maaş 73 bin 379 lira olarak belirlendi. Bugün itibariyle Milletvekillerinin 2 yıl vekillik görevi yapmaları emeklilik hakkına sahip olmaları için yeterlidir. 25 yıllık bir çalışma hayatı ve yaş sınırını sağlayan milletvekilleri de hem milletvekili maaşı hem de emekli aylığı alabilmektedirler.

Milletvekillerine bunların yanında başka ayrıcalıklar da sunulmaktadır.

5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 13. maddesi gereğince milletvekilleri ile eş ve çocuklarına “Diplomatik Pasaport” verilmektedir.

Giderleri devlet tarafından karşılanmak üzere sekreter, danışman ve yardımcı personel sağlanmaktadır. (6253 Sayılı Yasa md 30/3 Kapsamında)

Mecliste sunulan sosyal imkanlardan (lokanta, berber, sağlık merkezi gibi) yararlandıkları gibi meclis dışında da kamu kurum ve kuruluşların tüm sosyal imkanlarından yararlanabilmektedirler.

İletişim ve ulaşım konusunda belli miktara kadar ücretsiz hizmet olanaklarından faydalanmaktadırlar.

Bu ayrıcalık ve imtiyazlar sonucunda eski ve yeni milletvekilleri tüm toplum içerisinde ayrıcalıklı bir grup halini almaktadırlar. Ömür boyu sürecek hatta öldükten sonra varislerinin de kullanacağı imtiyazlarla kısa bir dönem yaptıkları görev tüm yurttaşlar için bir yüke dönüşmektedir.

Bütün bunların yanı sıra, başımızda bulunan siyasi partinin hem başkanı hem de yurdumuzun Cumhurbaşkanı sıfatını taşıyan kişinin durumu nasıl olmaktadır.? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maaşı, 2022 yılında olduğu gibi aylık 100 bin 750 lira oldu. TBMM’ye sunulan Cumhurbaşkanlığı’na ait 2023 yılı bütçe teklifine göre, “Cumhurbaşkanı ödeneği” artmadı. 2023 yılı için ayrılan Cumhurbaşkanı ödeneği, 2022 yılında olduğu gibi 1 milyon 209 bin olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maaşı, 2022 yılında olduğu gibi aylık 100 bin 750 lira oldu. TBMM’ye sunulan Cumhurbaşkanlığı’na ait 2023 yılı bütçe teklifine göre, “Cumhurbaşkanı ödeneği” artmadı. 2023 yılı için ayrılan Cumhurbaşkanı ödeneği, 2022 yılında olduğu gibi 1 milyon 209 bin olarak belirlendi.

Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin 2021 yılı denetim raporu yayınlandı. Raporda yer alan mali tablolara göre Cumhurbaşkanlığı’nın 2020 yılında 2 milyar 896 milyon lira olan toplam gideri geçtiğimiz yıl 3 milyar 710 milyon liraya çıkarken, geliri ise 96 milyon lirada kaldı. Cumhurbaşkanlığı’nın günlük gideri 10 milyon lirayı aştı. Cumhurbaşkanlığı’nın “Beslenme, gıda amaçlı ve mutfakta kullanılan tüketim malzemeleri” için yaptığı harcama 2020’de 3 milyon lirayken 2021’de 4 milyon liraya yükseldi.

Saray’ın temizlik ekipmanları gideri 7 milyon liradan 8.2 milyon liraya çıktı. Koronavirüs nedeniyle maske, dezenfektan, test kiti alımları artan Cumhurbaşkanlığı’nın tıbbi malzeme ve laboratuvar sarf malzemeleri giderleri 2 kattan fazla artarak 51 milyon liradan 113 milyon liraya yükseldi. Saray’ın kırtasiye masrafları 4.1 milyon liradan 3.9 milyon liraya gerilirken bitki ve ağaçlar için yapılan zirai madde harcaması ise 9 milyon liradan 46 milyar liraya yükseldi.

Bakım onarım harcamaları ise 32 milyon liraya çıktı. Cumhurbaşkanlığı’na ait araçların lastikleri için ise 1 milyon 829 bin lira harcandı.

2021 yılında mal ve hizmet alımları için 2 milyar 97 milyon lira, ilk madde ve malzeme için toplam gider 229 milyon lira, personel için ise 412 milyon lira harcandı.

Bütün bunlar sadece bir kısmı olan cumhurbaşkanımızın masrafları inanılmaz ölçülere ulaşmaktadır. Yurdumuzun birçok güzide yerlerinde cumhurbaşkanlığı adı ile çeşitli inşaatlar (saraylar) yapılmaktadır. Hiçbir ülkede rastlanılmayan gösteriş sadece bizim cumhurbaşkanımızda vardır.

2023 yılı itibarı ile dünya üzerinde ki devletlerin hiç birisinde yurdumuzda ki cumhurbaşkanlığı harcaması yoktur.

Ve bu ülke şimdi ekonomik kriz içerisindedir. Açlıkla, işsizlikle ve eğitimsizlikle savaşılmaktadır.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla