Milas Çizgi Gazetesi

BELEDİYE İŞÇİLERİNDEN HÜKÜMETE KADRO EYLEMİ

BELEDİYE İŞÇİLERİNDEN HÜKÜMETE KADRO EYLEMİ
Süt Birliği
78 okundu Okundu
11 Temmuz 2023 - 12:35
Süt Birliği

DİSK/Genel İş’e bağlı iş yerlerinde belediye işçileri hükümete kadro çağrısında bulunarak 2 saat iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel İş) üyeleri Türkiye genelinde olduğu gibi Muğla’da da 2 saat iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. DİSK Genel İş Muğla 2 Nolu şube yönetimi ve belediye çalışanları tüm belediye işçilerinin kadroya alınmasıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklaması şöyle;

HÜKÜMET BELEDİYE İŞÇİLERİNİN YARARLANABİLECEĞİ YASAL DÜZENLEMELERİ DERHAL YAPMALIDIR.

BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİNE YAPILAN AYRIMCILIK SON BULMALIDIR!

İLAVE TEDİYE VE KADRO HAKKI DERHAL VERİLMELİDİR!

Ülkemizdeki ekonomik kriz derinleşerek devam ediyor. İşçilerin ve emekçilerin geçim sorunları ise buna bağlı olarak gün geçtikçe büyüyor.

“Dövizi kontrol altına aldık”, “Enflasyon düşüyor” söylemlerinin boş bir laftan ibaret olduğunu hep birlikte yaşayarak görüyoruz. Döviz tarihi rekorlar kırarken, enflasyon ise yalnızca TÜİK sepetinde düşüyor. Çarşıda, pazarda, markette ise zamlar hız kesmeden devam ediyor. Hayat pahalılığı artıyor, alım gücümüz her geçen gün düşüyor. İşçiler ve emekçiler sebebi olmadıkları bir krizin tüm yükünü çekmeye mecbur bırakılıyor.

İktidar, ekonomi yönetiminde “rasyonel politikalara” dönmek adına yine finans ve sermaye çevrelerini önceleyen bir politikayı hayata geçirmeye koyuluyor. İşçi sınıfı ve emekçilerin temel talepleri olan gelir dağılımdaki adaletinin sağlanması, vergide adaletin gerçekleşmesi, insanca yaşanabilir bir ücretin sağlanması, sendikal hak ve özgürlüklerin genişletilmesi gibi konularda ne yazık ki bir adım atılmıyor.

Ücretlerdeki erime ise her geçen gün artıyor. Toplu iş sözleşmeleri ile elde edilen ücret artışları, artan hayat pahalılığı karşısında zaman içinde eriyor. İşverenler bu sefer de ekonomik ve siyasal belirsizlikleri ileri sürerek toplu sözleşmelerde işçi ücretlerini baskılamaya çalışıyor. Ülke genelinde sendikalı ve toplu iş sözleşmeli işçi sayısının %10’u bulmadığı bir ortam içerisinde ücretler yasal asgari ücret düzeyine sıkışıyor. Tüm sektörlerde yaygın temel ücret haline dönen yasal asgari ücret sendikalı işyerlerini de kuşatıyor.

Geçmiş yıllarda yasal asgari ücretin birkaç katı ücret alan kadrolu işçilerimiz bile bugün yasal asgari ücret civarına yaklaşmış durumdadır. Ayrıca toplu sözleşmeler ile kazanılan sosyal haklar dışında bırakıldığında belediyelerdeki tüm işçilerin ücretleri asgari ücret düzeyine sıkışmaktadır. Biz sendika olarak yerel yönetimler ile sürekli ücret artışı ve iyileştirmeler için çaba sarf ediyoruz. İnanıyoruz ki karşılıklı olarak bu çıkmaza bir son verip emekçinin hakkını almasını sağlayacak iktidarın göstermiş olduğun ekonomik beceriksizliği yerel yönetimler ile aşacağız.

Merkezi idareye bağlı kamu kurum ve kuruluşlarında en düşük işçi ücretinin net 20 bin TL’nin üzerine çıktığı, en düşük memur maaşının ise net 22 bin TL seviyesine geldiği bir ortamda tüm belediye işçilerinin ücretlerinde iyileştirme yapılması artık kaçınılmazdır ve bunun için gerekli çalışmaları yürütüyoruz.

Bugünden itibaren örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde insanca yaşayacak bir ücret için mücadelemizi yükselteceğimizi herkese ilan ediyoruz.

Tüm belediye işverenlerine çağrı yapıyoruz!

Belediye yönetimleri hükümetin oluşturduğu belirsiz ve yetersiz ekonomik ortama rağmen belediye çalışanlarının refahını arttıracak tedbirler almalıdır. Biz de başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel yönetimlerle gerekli adımları atmak işçilerimizin daha yüksek ücret ve yeni haklara sahip olması için ek protokol çalışmalarına devam ediyoruz. İyileştirmeler olsa da bunların daha da ilerletilmesini amaçlıyoruz. Ekonomik kriz ve düşük ücret kıskacında çalışan yüzbinlerce işçinin sesine kulak verin. Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam eden işyerlerinde işçilerin taleplerini karşılayacak insanca yaşayacak bir ücret düzeyi için gereken adımları atın.

Siyasal iktidara ve Meclisteki tüm siyasi parti gruplarına çağrı yapıyoruz!

696 sayılı KHK ile belediye işçilerine yapılan ayrımcılık derhal kaldırılmalıdır. Belediye şirket işçileri de kadroya geçirilmeli, yıllardır mahrum bırakılan 52 günlük ilave tediye hakkı bir an evvel verilmelidir.

Belediyelerin önemli bir bölümünde var olan ekonomik zorlukları ortadan kaldırmak için belediye gelirlerinin arttırılması, İller Bankası paylarında kesinti yapılmaması, merkezi bütçeden belediyelere işçi ücretlerine ilişkin pay aktarılması, personel giderlerine ilişkin getirilen bütçe sınırlamalarının kaldırılması gibi bir dizi düzenlemeler bir an evvel hayata geçirilmelidir.

Ayrıca kıdem tazminat tavanı uygulaması, işçilerin mağduriyetine neden olmaktadır. Son memur maaş uygulamasından doğacak, düşük kıdem tazminatı tavanına ilişkin mağduriyetlerin giderilmesini talep ediyoruz.

Yüz binlerce belediye işçisine çağrı yapıyoruz!

Talebimiz eşitlik ve insanca yaşayacak bir ücrettir. Bu talep sadece üyelerimizin değil yüz binlerce belediye işçisinin talebidir. Tüm belediye işçilerini 4 ana talebimiz etrafında mücadele etmeye çağırıyoruz.

  • İnsanca yaşayacak bir ücret için tüm ücretler iyileştirilmelidir!
  • Belediye şirket işçilerine uygulanan ayrımcılık son bulmalıdır!
  • Kadro ve ilave tediye haklarımız derhal verilmelidir!
  • Vergide adalet sağlanmalı ücretlerdeki gelir vergisi kesintisi düşürülmelidir!

YAŞASIN DİSK YAŞASIN GENEL-İŞ”

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla