Milas Çizgi Gazetesi

BAŞKANDAN ŞİKAYETLERE YANIT…

BAŞKANDAN ŞİKAYETLERE YANIT…
Süt Birliği
Okundu
13 Haziran 2023 - 12:48
Süt Birliği

Son zamanlarda ilçedeki bazı haber sitelerinde ve sosyal medyada gündeme getirilen, vatandaşların ve özellikle de engelli bireylerin şikayetçi olduğu konularda Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurol Paskal yazılı bir açıklama ile cevap verdi. Başkan paskal; “Yapılan yayınlarda ve sosyal medya hesaplarında toplu taşıma araçlarımızla ilgili yaşanan münferit olayların bilgi eksikliği sebebiyle gerçekleri yansıtmadığı Odamızca tespit edilmektedir. Bilindiği üzere uzun zamandan beri ülkemizde yaşanan olağan dışı olaylardan doğrudan etkilenmesine rağmen yaşadığı tüm zorlukları içine atıp taşıma görevini fedakarca yapan taşımacı esnafımıza haksızlık yapıldığını düşünüyoruz. Yapılan şikayetlerde şoförün bir kusuru tespit edildiğinde gerekli cezanın verildiğinin bilinmesini isteriz” dedi.

 

Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Nurol Paskal tarafından ilçedeki basın kuruluşlarına gönderilen açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere uzun zamandan beri ülkemizde yaşanan olağan dışı olaylardan doğrudan etkilenmesine rağmen yaşadığı tüm zorlukları içine atıp taşıma görevini fedakarca yapan taşımacı esnafımızın bu yorumları hak etmediğini düşünüyorum. Kaldı ki; toplu taşıma işi yapan esnafımız Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yetkili kurumlarının denetiminde ve koordinesinde çalışmaktadır. Bu kurumlara ve Odamıza gelen şikayetler anında değerlendirilmektedir.

‘Güllüklülerin dolmuş çilesi’ başlığı ile yapılan haberde bahsi geçen, kalkış Güllük – varış Milas 07:30 seferinde Güllük kooperatifi MBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda zaten halihazırda uzun bir süredir 3 aracı aynı anda kaldırmaktadır. Söz konusu seferde olumsuz bir durum söz konusu değildir. Yapılan haberde yanlış bir aktarım söz konusudur. Ayrıca bilindiği kadarıyla da haber yapılan güzergah ve saat ile ilgili Ulaşım Dairesine bir talep veya şikayet de ulaşmamıştır. Toplu taşıma ile ilgili gerek ÖTTA, gerek Ulaşım Dairesi yetkililerine yapılan şikayet ve talepler en hızlı şekilde ortak koordinasyonla çözüme ulaştırılmaya çalışılmaktadır.”

“SAYGISIZLIK YAPMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR”

‘Engelli vatandaşların toplu taşımaya alınmaması’ başlığı altında yapılan çeşitli haberler ve sosyal medya paylaşımları da gerçeği tam olarak aktarmamaktadır. Şöyle ki mevcut mevzuatlar gereği ilimiz geneli ÖTTA esnafımız tarafından yapılan toplu taşıma hizmetinde kullanılan araçlarımız “Engelli Erişimine” uygun olmak zorundadır. Bu hususun denetimi İlgili bakanlık ve MBB Ulaşım Dairesi tarafından yapılmaktadır. Fakat denetim yapan yetkililer ve ÖTTA esnafımızla yapılan görüşmeler sonrasında edinilen bilgiye göre araçlarımızda yaşanılan sıkıntı, vatandaşlarımız kendi ayaklarının altında sığacak yükten çok daha fazla eşya ile araçlarımıza binerek, engelli erişim olan araçlarımızda, engelli vatandaşlarımız için ayrılan alanlara bu eşyalarını koymak istemeleridir. Bu durum hem engelli taşımacılığı hem de Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne uygun değildir.

İlçemizde kırsal kesim çok olduğundan vatandaşlarımızın seyahat ederken eski yıllardan kalan alışkanlıklarla seyahat etmek isteği bu duruma sebep olmaktadır. Bu şekilde seyahat etmelerinin uygun olmadığı belirtilince şoför ve vatandaş arasında olumsuz diyaloglar oluşmaktadır. Vatandaşlarımız eski yıllardaki dolmuş sistemi gibi sınırsız eşya ile araçlara binmek istemektedirler.

Engelli vatandaşlara kötü muamele iddiasıyla yapılan haberde 10 Haziran 2023 günü olaya karışan şoför tespit edilip olay araştırılmıştır. Haberde geçen diyalog her ne kadar anlatıldığı gibi olmasa da, şoför 3 gün sıradan men cezası ile cezalandırılmış olup, tekrarında daha da ağır cezalar uygulanacaktır. Şunun net olarak bilinmesini isteriz ki, kimsenin bir başkasına saygısızlık yapma hakkı yoktur. Kaldı ki şoför esnafımız da vatandaşlarımızla olan diyaloglarında bu konuya özen göstermektedir. Kimi zaman bireysel hatalar da yapılmış olabilir. Bunu, tüm esnafa mal etmek doğru değildir.

Bu ve buna benzer şikayetlerin düzeltilmesi ve bir daha aksaklığa meydan verilmemesi için kanunun muhatapları olan taşıma kooperatif başkanları, oda yöneticileri ve ulaşım dairesi yetkililerine iletilerek gerekli doğru inceleme ile mümkün olacaktır. Taşıdığımız bütün vatandaşlarımız bizim için değerlidir. Onların yasal haklarını doğru biçimde kullanmaları en büyük arzumuzdur.

Kamu taşımacılığı diye adlandırılan toplu taşıma kamu yararına, vatandaşlarımızın haklarını sağlıklı bir şekilde kullanması için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Şoför esnafımızda bir vatandaştır. Onlarında sosyal ve ekonomik haklarını korumak hepimizin görevidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla