Milas Çizgi Gazetesi

Başkan Kırkık Uyardı! ​​​​​​​“Ev Alacak Veya Kiralama Yapacak Vatandaşlarımız Lütfen Dolandırıcılara Dikkat Ediniz..!!!”

Başkan Kırkık Uyardı! ​​​​​​​“Ev Alacak Veya Kiralama Yapacak Vatandaşlarımız Lütfen Dolandırıcılara Dikkat Ediniz..!!!”
Süt Birliği
240 okundu Okundu
10 Şubat 2022 - 9:21
Süt Birliği

Milas Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Kırkık, yazılı bir basın açıklaması yaparak, ev almak ya da kiralamak isteyen vatandaşları, dolandırıcılara karşı uyardı. Başkan Kırkık; “Vatandaşlarımızın dolandırılmaması için Yetki Belgesini Almış Sorumlu Emlak Danışmanları ile alışveriş yapmalarını tavsiye ediyorum”

Son günlerde artan gayrimenkul fiyatlarının dolandırıcıların ekmeğine yağ sürdüğünü ifade eden Milas Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Kırkık vatandaşları uyararak, “Vatandaşlarımızın dolandırılmaması için Yetki Belgesini Almış Sorumlu Emlak Danışmanları ile alışveriş yapmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Kırkık’ın açıklaması şöyle:

“Son zamanlarda artan gayrimenkul fiyatları dolandırıcıların ekmeğine yağ sürüp vatandaşlarımızı zor durumda bırakmaktadır.

Milas Emlak Müşavirleri Derneği olarak bizlere ulaşan ihbar ve telefonlarla edindiğimiz bilgilere göre normalde fiyatı yüksek bir gayrimenkulü sahibi gibi ilana girip fiyatı makulmüş gibi göstererek, dikkat çekip, aslında öyle satılık bir yer olmamasına rağmen kaporaları alarak kayıplara karışan kişi ya da kişilerin maalesef vatandaşlarımızı maddi ve manevi olarak dolandırdıklarını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

Özellikle internet sitelerindeki ‘sahibinden’ ilanlara dikkat edilmesini önemle rica ediyorum.

Yani kapora vermeden önce tapunun sorgulanması gerekiyor.

İlan verenin emlakçı olması halinde taşınmaz ticareti yetki belgesinin olup olmadığını sorgulamalarını, satışa ya da kiraya bahse konu gayrimenkul için satış ya da kiralama yetkisi olup olmadığının mutlaka sorgulanması gerekmektedir.

Gelen ihbarlarda en fazla Sahibinden verilen ilanlara dikkat çekilmektedir.

Sanki mal sahibi gibi ilan girip artık ne koparırsa 50 bin yüz bin ondan sonra kayıplara karışıyorlar, bir daha izini bulmak mümkün olmuyor.

Aynı konu kiralık evler için de geçerlidir.

Vatandaşlarımızın dolandırılmaması için Yetki Belgesini Almış Sorumlu Emlak Danışmanları ile alışveriş yapmalarını tavsiye ediyorum. Satıcı mülk sahiplerinin yetki belgeli Emlakçı arkadaşlarımıza satış yetkisi vermelerini şiddetle ve önemle tavsiye ediyorum.

Kiralıklarda da aynı şekilde Emlakçıya yetki sözleşmesi aynı şekilde imzalayıp Sorumluluğu Emlakçı arkadaşlarımıza vermelerini öneriyorum. Bakanlıktan Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesini Almış Sorumlu Emlak Danışmanı arkadaşlarımızın hata yapma lüksü yoktur.

Yapan olursa da ttbs.gov.tr adresinden şikâyet edebilirsiniz.

Bölgemiz çok geniş alana sahip olduğu ve çok göç aldığı için alım satım ve kiralama işleri bir hayli hızlı ve hareketli durumdadır.

Tapu Müdürlüğü yetersiz memur ve bina olarak uygun olmayan şartlarda çalışmasına rağmen geçen yıl, 2021 yılı, bir önceki yıla göre 11.857 daha fazla yevmiye ile kapatılmıştır.

Milas Tapu Müdürlüğü’nde 2020 yılında 31.622 yevmiye 2021 yılında 43.479 yevmiye ile işlem yapılmıştır.

Eksik personelle böyle özverili çalışan Tapu Müdürlüğümüzü tebrik ederim.

Umarım daha fazla personelle daha iyi şartlar sağlanır hem çalışan personel hem de vatandaşlarımız işlemlerini günlük olarak bitirip sağlıklı bir şekilde alışverişlerini tamamlarlar.

Bir önemli konu da son dönemde biz Emlakçıların en büyük sıkıntısı artan fiyatlar sebebiyle Satılık Konut bulmakta zorlanıyor olmamızdır.

Bu günlerin de geçeceğini, bu fiyatların bir yerde oturacağını düşünüyoruz.

Tabi ki artan inşaat maliyetleri de bunun en büyük sebebi durumunda. Bunlara kısıtlı sayıda konut arsası olması, fiyatların 2-3 kat artmasına sebep oldu.

Sıfır konutta yaşanan bu sıkıntı ikinci el konutlara otomatik olarak yansıdı. Bununla eşdeğer olarak konut kredisi faiz oranlarının da yüksek olması piyasaları fazlasıyla etkileyerek piyasaların kilitlenmesine sebep olmuştur. Tapuda en fazla işlem gören işlemler arazi satışlarıdır. Küçük parsellerin alıp satılması, hobi bahçesi tarzı veya içinde yıkık bile olsa kargir ev olarak geçen mülkler çok hızlı bir şekilde alınıp satılmaktadır.

Şahsi kanaatim Konut satışları Nisan – Mayıs aylarında rakamların yerine oturacağı sıkışık piyasada fırsat satışlarının olabileceğini öngörüyorum.

Tabi bunlar bizim 16-17 yıllık tecrübeye dayalı tahminlerimiz; bekleyip göreceğiz.

Ama şu bir gerçek ki Gayrimenkul hiçbir dönemde hiçbir şekilde zarar ettirmeyip her zaman karlı bir yatırım aracı olmuştur.

Benim şahsi kanaatim döviz ve altından vazgeçip gayrimenkule yatırım yapanların her zaman karlı çıkacak olmalarıdır.

Artan Covit-19 vakaları sebebiyle vatandaşlarımızın dikkatli olmasını, sağlığın her şeyden önemli olduğunun bilinci ile davranarak 2022 yılında sorunsuz, sağlıklı, mutlu, bol kazançlı güzel bir yıl geçirmelerini diliyorum.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla