Milas Çizgi Gazetesi

BARO TEMSİLCİSİNDEN HAKİM VE SAVCILARA SİTEM!..

BARO TEMSİLCİSİNDEN HAKİM VE SAVCILARA SİTEM!..
Süt Birliği
69 okundu Okundu
01 Eylül 2022 - 14:18
Süt Birliği

Muğla Barosu Milas İlçe Temsilcisi Avukat Ozan Güngör, bugün başlayan adli yıl töreninde son yıllarda ülkemizde adalet duygusunun iyiden iyiye zayıfladığına vurgu yaparak; “Oysa hepimiz aynı gemideyiz ve geminin yol alması için gereken güç bellidir. Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı” dedi. Öte yandan adli yılın başlaması nedeniyle düzenlenen törene katılmayan hakim, savcı ve diğer adli personele de katılmadıkları için sitem etti.

Bugün başlayan yeni adli yıl için Atapark’ta tören düzenlendi. Baro Temsilcisi Av. Ozan Güngör ve ilçedeki avukatların katıldığı törende önce Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleşti, ardından saygı duruşu ve İstiklal arşımız seslendirildi.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapan Muğla Barosu Milas Temsilcisi Av. Ozan Güngör; “Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü; Benedictus de Spinoza barışı…

Barış, savaşın olmaması demek değildir. O, bir erdem, bir ruh hali, iyilikseverlilik eğilimi, güven ve asalettir. Sözleriyle açıklamıştır. Şüphesiz ki barış, kişinin kendisini güvende ve iyi hissetmesini sağlayacak ortamın hazırlanması ile mümkün olacaktır” diyerek söze başladı ve şöyle devam etti:

“Kişinin kendini güvende hissetmesini sağlayabilmek de cumhuriyet ile hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı ile sağlanabilecektir.

Bu adli yıl açılışında salt sorunlardan bahsetmek istemiyorum. Çünkü görüyorum ki adli yıl açılışı olmasına karşın yalnız avukat meslektaşlarımızla adli yıl açılışını gerçekleştiriyoruz.

Aynı sırayı paylaştığımız hakim, savcı meslektaşlarımız, adalet aranırken olmazsa olmazlarımız, daire müdürlerimiz, kalem müdürlerimiz, adliye ve infaz kurumu çalışanı, adalet emekçisi mesai arkadaşlarım olmadan, hepimizin sorunlarına değinmeden ne söylesem eksik kalacaktır. Oysa hepimiz aynı gemideyiz ve geminin yol alması için gereken güç bellidir. Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı…

Sözlerini tasvip etmesem de geçen hafta ülke gündemine meşgul eden bir tutuklama gerçekleşmiştir. İfade özgürlüğü çerçevesindeki terbiye sınırlarını aşan sözler neticesinde atılı suçlamaların yasal unsurları oluşmamıştır. Şarkıcının kaçma ve delilleri karartma şüphesi yoktur. Kaldı ki atılı suçtan ceza dahi alsa infaz aşamasında hakkında yakalama kararı çıkarılamayacak şahıs hakkında tutuklama kararı verilmesi hukuki güvenlik ilkesine aykırıdır. Tutuklama kararı ile hukuk standardı kalmamıştır. Bu ve benzeri kararlar halkın bağımsız yargıya ve hukuk devletine olan inancını zedelemektedir.

Vatandaşların kendilerini güvende hissettikleri ülkeleri diğerlerinden ayıran en temel etmen, bağımsız ve tarafsız bir yargının varlığıdır. Adaletin teminatı bağımsız ve tarafsız yargı, adil yargılanma hakkının teminatı ise bağımsız savunmadır. Yargı bağımsızlığının sorgulandığı, adaletin ya geç ya da hiç tecelli etmediği bir sistemin mülkün temeli olması imkansızdır. Hukukun üstünlüğünün sağlandığı, hak ve özgürlüklerin yaşama geçtiği, herkes için adil bir adli yıl istiyoruz.

Yargının şeffaflaşması, hak arama özgürlüğünün sağlanması ve adil yargılanma hakkının tesisi için önemli olanın dilek ve temenniler olmadığını belirtmiştim. Önemli olan Lekesiz, Tarafsız, Adil, hak ve hakkaniyete uygun kararlar verebilmek ve vatandaşa Türkiye’de hakimler var dedirtebilmektir.

Yeni yargı yılının, adaletin her ihtiyaç sahibine tam ve eksiksiz dağıtıldığı, devletin temeli olan adaletin ve adalete güven duygularının güçlendirildiği bir yıl olması dileklerimle, yeni adli yılımızı kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum.”

Yapılan konuşmanın ardından avukatlar, ellerindeki karanfilleri Atatürk Anıtı’na bıraktılar. Tören, günün anısına çekilen toplu fotoğrafla son buldu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla