Milas Çizgi Gazetesi

BAKAN KİRİŞCİ MİLAS TARIM FUARI’NDA

BAKAN KİRİŞCİ MİLAS TARIM FUARI’NDA
Süt Birliği
197 okundu Okundu
02 Nisan 2023 - 0:19
Süt Birliği

Önceki Gün kapılarını 14. Kez ziyaretçilere açan Milas Güney Ege Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na bugün öğle saatlerinde sürpriz bir ziyaretçisi geldi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, beraberindeki heyetle birlikte fuar alanı gezerek, sergilenen ürünleri inceledi ve Muğla ile ilgili açıklamalarda bulundu. Milas Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar ve MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, bölgenin üretim kapasitesi ve çözüm bekleyen sorunlarına ilişkin hazırladıkları dosyaları Bakan Kirişci’ye iletirken, AK Parti Milas İlçe Başkanı Emin Çelik de Milaslı çiftçiler adına Bakana isteklerini iletti.

  1. kez konuklarına kapılarını açan Milas Güney Ege Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nı ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, fuar alanında yaptığı incelemenin ardından çeşitli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kirişci; “Muğla, sahip olduğu değerlerle sadece kendi insanımız, kendi ülkemiz için değil, tüm dünyaya örnek bir ildir. Cenabı Allah buraya her türlü nimeti fazlasıyla vermiş. Yeter ki bunları gerektiği gibi kendi insanımıza ve dünyaya tanıtalım” dedi.

“ÖNCELİKLE KENDİ İNSANIMIZ İÇİN ÜRETMELİYİZ”

Pandemi sürecinde tarımsal faaliyetlerin tüm dünyada diğer üretim çeşitlerine göre daha fazla öne çıktığını belirten Bakan Kirişci; “Öncelikle kendi insanımızın beslenme, barınma başta olmak üzere her alanda mutlaka üretim yapmalıyız.

Gazi Meclisimizden geçen bir yasal düzenleme var. Biz artık bizim için stratejik ürünün ne olduğunu biliyoruz. Yani kıtlık denildiğinde aklımıza ne geliyorsa hepsini biliyoruz. Un, yağ, şeker gibi ürünler, stratejik ürünlerdir. Şimdi biz bunlarla ilgili ne yapacağız? Üreticimizin pazarda arzuladığı fiyata ürününü satıp satmadığına bakacağız. Eğer fiyat, arzuladığı fiyatın altında kalmışsa aradaki farkı devlet olarak biz ödeyeceğiz. Çünkü tarım kanununun 19. Maddesi bunu emrediyor. Üretici, bir Kızılay veya Yeşilay değil. Üretici, ürettiğinden para kazanacak. Kendi iaşesini garanti altına aldıktan sonra kalanını satacak. Biz de ona diyeceğiz ki daha kalitelisini üret, daha fazla kazan. İşte bunun prim olmuş olacak. Oysa bugüne kadar suyunu götürene de, testiyi kırana da aynı para ödendi. Bu doğru bir yöntem değil.

Bizim istediğimiz herkesin kaliteli ürün üretmesi. Nasıl olsa primi aynıdır diyerek işi ağırdan almasını istemiyoruz. Kanun bu şeklide yürürlüğe girdi. Mevzuat ve alt mevzuatlar için çalışmalar başladı.”

BAKAN KİRİŞCİ, KARAN BEBEK İÇİN BAŞLATILAN KAMPANYAYA KATILDI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, fuar alanında SMA Tip- 1 Hastası Karan Bebek için kurulan standı da ziyaret ederek, Karan bebeğin durumu ile ilgili bilgi aldı ve bağışta bulundu.

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, bu konuda farklı çalışmaların yapılabileceğini belirterek; “Örneğin başka il veya ilçelerde çok daha kısa zamanda belirtilen miktarlar toplanabiliyor. Milas olarak biz sanırım biraz geri kaldık” derken Bakan Kirişci de; “Aslında Sağlık Bakanlığımızın bu konuda bazı haklı olduğu çekinceler var. Ancak bu konuda etraflıca bir değerlendirme yapılıp problemi çözmek gerekiyor” dedi.

Bakan Kirişci’nin açıklamasını tamamlamasının üzerine Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak; “ayın Bakanım. Gördüğünüz gibi Milas Tarım Fuarı bölge için çok önemli bir fuar ancak acilen modern bir fuar alanına ihtiyacı var” dedi. Bunun üzerine Bakan Kirişci topu, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne attı.

Açıklamaların ardından Bakan Kirişci, partilileri ve vatandaşlarla fotoğraf çektirdikten sonra Muğla Valiliği’ne geçmek üzere Milas’tan ayrıldı. Bakan Kirişci gün içerisinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde, tarım sektörü temsilcileriyle toplantı yaparak, akşam saatlerinde Yatağan’daki iftar yemeğine katılacak. Bakan Kirişci akşam saatlerinde Milas-Bodrum Havalimanı’ndan Ankara’ya hareket edecek.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla