Milas Çizgi Gazetesi

BAKAN FİDAN MUĞLA’DA

BAKAN FİDAN MUĞLA’DA
Süt Birliği
101 okundu Okundu
02 Ekim 2023 - 17:59
Süt Birliği

‘2023 Şehir Buluşmaları’ kapsamında Muğla’ya gelen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, AK Parti Muğla İl Başkanlığında yaptığı açıklamada, “Muğla’nın kendi yerel ihtiyaçlarına uygun ama evrensel kalkınma kriterlerini de gerektiren her türlü çalışma yapılmaya devam edecek.” diye konuştu.

 

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘2023 Şehir Buluşmaları’ kapsamında Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Muğla’ya geldi. Bakan Fidan, Muğla Valiliği ziyaretinin ardından AK Parti Muğla İl Başkanlığında açıklamalarda bulundu.

AK Parti hükümetlerinin izlediği politikalarla özellikle Muğla ve sahil ilçeleri başta olmak üzere bütün ilçelerine çok ciddi yatırımlar yapıldığını kaydeden Bakan Fidan, “Kabine üyeleri olarak illerimizi ziyaret ediyoruz. Görevlerimizden bağımsız her kabine üyesi illerimizi ziyaret ederek oradaki yatırımlarımızı, vatandaşlarımızın sorunlarını yerinde görmek, yapılan projelerin ilerleme durumunu yerinde kontrol etme gibi fonksiyonlarımız oluyor. Geçen ay Erzurum’daydım bu ay Muğla’dayız. Muğla’da çok büyük bir misafirperverlik ve coşkuyla karşılandık. Bunun için bütün Muğlalılara çok teşekkür ediyorum. Valiliğimizde belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, yerel yöneticilerimiz vardı. Onlarda ilimizin genel durumu yapılan yatırımlar hakkında ayrıntılı görüşmelerde bulunduk. Bu bilgilerin bir kısmı Ankara’da kabine toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz edeceğiz. Zaten merkez ve il arasında çok düzenli yürüyen bir iş var. Bizde bize iletilen konuları şüphesiz Ankara’ya taşıyacağız. Muğla’nın tarihte, turizmde ve tarımda eşsiz bir yer olması ilimize ve ilçemize çok ayrıcalıklı bir yer kazandırmakta. Son 20 yıldan fazladır Ak Parti hükümetlerinin izlediği politikalarla özellikle Muğla ve sahil ilçeleri başta olmak üzere bütün ilçelerine çok ciddi yatırımlar yapıldığını biliyoruz” dedi.

“KOORDİNASYON VE YATIRIMLARIMIZ KESİNTİSİZ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDECEK”

Nüfus büyüdükçe altyapı ihtiyaçlarının arttığını söyleyen Bakan Fidan, “Buranın doğal potansiyeli olan turizm, tarım ve tarih üstüne sağlık, ulaştırma, eğitim konularında da çok ciddi altyapı çalışmaları yapılmış durumda. Fakat bölgeye yatırım yaptıkça bölge geliştikçe turisti ve yatırımcıyı çekmekte. Daha fazla altyapıyı da kesintisiz yapma ihtiyacı ortaya çıkmakta. Bu bir hizmet yarışına dönüyor. Çünkü yatırımı bir kere yapmanız yetmiyor. Onu daha sonra daha da büyütmek ve genişletmek gerekiyor. Çünkü nüfus büyüyor. İş hacmi büyüyor. Ekonomi büyüyor ve gelen turist sayısı artıyor. Dolayısıyla bu koordinasyon ve yatırımlarımız kesintisiz bir şekilde devam edecek. Geçtiğimiz ocak ayında Sayın Cumhurbaşkanımız buradaydı. Kendileri ciddi yatırımlarımızın açılışlarını yaptılar. Bu yatırımlar yapılmaya devam edecek. Muğla’nın kendi yerel ihtiyaçlarına uygun ama evrensel kalkınma kriterlerini de gerektiren her türlü çalışma yapılmaya devam edecek” diye konuştu.

“TÜRKİYE BAŞ DÖNDÜRÜCÜ BİR DİPLOMASİ TRAFİĞİNİN TAM ORTASINDA”

“Dostlarımızın sayısını arttırıp, düşmanlarımızın sayısını azaltmaktayız” açıklamasında bulunan Bakan Fidan, “Dış politika çalışmalarımız büyük bir hızla devam etmekte. Türkiye baş döndürücü bir diplomasi trafiğinin tam ortasında. Tabii ki bunda Sayın Cumhurbaşkanımızın uzun yıllardır ortaya koyduğu liderliği ve biz artık kendisini yürüttüğü liderlik diplomasisini de büyük bir rolü olmakta. Bunun etrafında çok fazla ortaya çıkan fırsatlar var. Diplomasimizi yürütürken iki eksende yürütüyoruz. Bir taraftan tehditleri bertaraf etme, sıkıntıları öteleme. İkincisi fırsatlardan istifade etme. Bunu yaparken ilgili kurum ve kuruluşlarımıza da çok ciddi bir işbirliği içerisindeyiz. Dostlarımızın sayısını arttırıp, düşmanlarımızın sayısını azaltmaktayız. Bu diplomasimizin bir numaralı görevi. Aynı zamanda modern diplomasi anlayışında özellikle yatırımcılarımızla birlikte çalışmak, ekonomimizi büyütmek, ticari hacmimizi arttırmak, sadece Türkiye’de değil Türkiye’ye bağlı hisseden ciddi derecede ihtiyaç duyan bölge ülkeleri de ekonomik sistemleri üzerinde olumlu katkıda bulunmak için çok ciddi bir çalışmalarımız var. Özellikle ekonomi, ticari konusunu modern diplomasimizin ayrılmaz bir parçası haline getirdik. Tıpkı yıllardır süre gelen terörle mücadele nasıl ayrılmaz parçasıydı bugün içinde bu konular diplomasimizin ayrılmaz parçası. Bütün diplomatlarımız, dış misyonlarımız özellikle iş adamlarımıza yardımcı olmada, onlarla birlikte çalışmada talimatlandırılmış durumdalar” dedi.

“SAVAŞI DURDURMAK BİR NUMARALI ÖNCELİĞİMİZ”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Karadeniz’deki tahıl koridoru girişimi için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Bakan Fidan ayrıca Karabağ’da Azerbaycan’ın yürüttüğü antiterör operasyonu ve devamında yaşanan sürece dair mesajlar verdi.

Bakan Fidan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’nin ortaya koyduğu ekonomik dinamizm, kalkınma ve refah bütün bölge için çok fazla ihtiyaç duyulan bir husus. Sadece biz istifade etmiyoruz bu durumdan. Türkiye kalkındığı zaman güneyimizdeki, doğumuzdaki, kuzeyimizdeki bütün ülkeler istifade ediyor. Bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız ile beraber New York’taydık. Özellikle Cumhurbaşkanımızın merkezinde olduğu yoğun bir diplomasi trafiği oldu. Burada da bölgemizi, ülkemizi ve dünyayı ilgilendiren yerel ve stratejik konularla ilgili çok ciddi görüşmeler gerçekleştirildi. Bunların başında devam etmekte olan Karadeniz’deki ticareti engellemekte olan Ukrayna’daki savaş. Rusya – Ukrayna arasında devam eden bu savaşın bir şekilde durdurulması veya savaş devam ederken insanlık adına yapılabilecek bir takım hizmetlerin yapılabilmesi konusunda başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimiz, devletimiz büyük bir çaba içerisinde. Savaşı durdurmak bir numaralı önceliğimiz. Çünkü bölgeye ve dünyaya büyük bir zarar vermekte ama devam ederken başta takas olmak üzere birçok konuda da girişimlerimiz devam etmekte. Bunların başında Karadeniz tahıl girişimimiz gelmekte. Bu konu sadece bölgemizi değil özellikle başta Afrika olmak üzere insanlığın tamamını ilgilendiren bir sorun. Şu anda sofralarımızda ekmek var. Her gün sofralarımıza gelen ekmek bizim için olağanüstü bir durum arz etmiyor olabilir ama yokluğunu gördüğümüz zaman şüphesiz orda alarm zilleri çalmaya başlayacak. Şu anda bu alarm zilleri birçok ülke için çalma durumunda. Bunu engellemenin bir yolunu bulmak gerekiyordu. Geçen yıl itibariyle Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde yürütülen müzakerelerde bu sorun aşılmıştı. Bu sene tekrar bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. New York’taki görüşmelerde bu yine bir numaralı gündemdi.

“BİRÇOK ÜLKEYLE BU KONUYU YÖNETMEMİZ GEREKİYOR”

Diğer taraftan New York’taki görüşmelerimize denk gelen Karabağ’da Azerbaycanlı kardeşlerimizin kendi yürüttüğü egemenliklerini alma yönünde atılan büyük antiterör operasyonuydu. Operasyonun ilk günü olduğu için ne kadar büyük bir alanı kapsadığı, hedefinin ne olduğu konusunda çok ciddi soru işaretleri vardı. Bazıların kasıtlı endişeleri vardı, bazılarının kasıtlı Azerbaycan düşmanlığı yapıyorlardı. Bizde burada operasyonun aslında çok odaklı olduğu Azerbaycan’ın kendi egemenliğini sağlamak konusunda attığı adımlar olduğu Ermeni etnik nüfusu kesinlikle hedef almadığı tam tersine onlar için daha güvenli bir ortam oluşturma ve belirsizliği ortadan tamamen kaldırma yönünde atılan bir adım olduğunu anlattık. Bölgede Kasım 2020’de varılan ateşkes mutabakatından sonra Azerbaycanlı kardeşlerimiz büyük bir sabırla beklediler. Kendilerine yapılan bütün görüşme davetlerine gittiler. Her yerde konuştular. Fakat bu konuda bir adım atılmadı. Bu görüşmelerin sonuç almak için değil oyalamak için yapıldığını anladılar. Onlarda özellikle egemenliğin önündeki en büyük engel olan silahlı unsurların tasfiyesi konusunu öncelik haline getirdiler. Burada herhangi bir sivil kaybına neden olmadan bunu yaptılar. Şuanda geldiğimiz nokta itibariyle bölgedeki sözde Ermeni siyasi oluşum kendi kendine lav etmiş durumda ve Ermeni etnik kökenli kişilerin Azerbaycan nüfusu altında yaşamlarını sürdürmelerini entegre edilmiş durumda. Bu biraz zor bir süreç ama herhangi bir insan kaybı olmadan tamamlanacağına inanıyoruz. Bunun gibi devam eden birçok konu var. Irak’ta devam eden operasyonlar var, konular, kalkınma yolu var, terörle mücadele var. Suriye’deki konularla ilgili yoğun çalışmalarımız var. Gerek terörle mücadele olsun gerek BM güvenlik konseyleri çerçevesinde Suriye’deki normalleşmenin yeniden hayata geçirilmesi olsun. Bu tabii birkaç ülkeyle yapılan diplomasi trafiği değil. Birçok ülkeyle bu konuyu yönetmemiz gerekiyor.”

AK Parti Muğla İl Başkanlığı ziyareti ardından Bakan Fidan, Cuma namazını Kurşunlu camisinde kıldı.

Cuma namazının ardından Bakan Fidan vatandaşlarla sohbet etti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla