Milas Çizgi Gazetesi

“Bafa Söz Konusuysa, Gerisi Teferruattır!”

“Bafa Söz Konusuysa, Gerisi Teferruattır!”
Süt Birliği
Okundu
13 Haziran 2021 - 13:55
Süt Birliği

Bafa ve Çevre Mahalleler Koruma, Geliştirme ve Dayanışma Derneği 1.Olağan Genel Kurul Toplantısını Bafa’da yaptı. “Bafa söz konusuysa gerisi teferruattır!” sloganıyla bir araya gelen Bafa Der Yönetim Kurulunun güven tazelediği toplantıda BAFA-DER’in 41 Maddelik Çalışma Planı belirlenerek açıklandı… Dernek çalışmalarını etkin sürdürdüğü takdirde Bafa yeni bir yaşam şekli ve yeni yüzüyle daha da güzel bir hal alacak…

Bafa ve Çevre Mahalleler Koruma, Geliştirme ve Dayanışma Derneğinin (BAFADER) I. Olağan Genel Kurul Toplantısı 04 Haziran 2021 Cuma günü saat 14.00’de Milas-Bafa Mahallesi Park Kahvesi Salonu’nda gerçekleştirildi. Milas İYİ Parti ve CHP meclis üyeleri destek amacıyla katıldığı toplantıya oy hakkı bulunan 22 üyeden 17’si katılım istanbul escort sağladı.

Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimiz adına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan Genel Kurul Divan Kurulunun seçilmesinin ardından dernek başkanı Abdullah Gürgün’ün derneğin faaliyetleri ile gelir-gider tablosu hakkında bilgi vermesi ile devam etti.

Yönetim ve Denetim Kurullarının seçimleri ile tek adaylı genel kurulda liste oybirliği ile kabul edildi ve Abdullah Gürgün yeniden dernek başkanlığına seçildi. Buna göre yönetim ve denetim kurullar ise şu isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu Asil Üyelikleri;  Abdullah Gürgün, Sevilay Göçer, Yücel Akçaal, Fatma Senem Özkan, Yüksel Alpkaya

Yönetim Kurulu Yedek Üyelikleri;  Malik Bircan,  Hasan Güner, Orhan Serçin, Görsev Özenler Ve Ethem Karagöz

Denetim Kurulu Asil Üyelikleri; Ünal Bircan, Muhammet Gürgün, Şevket Aktaş

Denetim Kurulu Yedek Üyelikleri; Hasan Ertuğrul Özbaşlı, Mehmet Erkan Sert ve Mehmet Ateş

Genel Kurulun son maddesi olan dilek ve temennilerde ise Bafa’nın en büyük sorunu arasında yeralan Ilbıra Dağı Maden sorunu ele alındı.

Genel Kurula katılan İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Kasım Özkan, Ilbıra Dağı’nda yürütülen madencilik faaliyetleri ve yapılan ağaç katliamına ilişkin TBMM’nde verdikleri soru önergesi hakkında bilgi verdi ve olayın takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi. Ardından söz alan CHP meclis üyeleri de Ilbıra Dağı konusunda halkın yanında olmaya devam edeceklerini ve desteklerini sürdüreceklerini belirtti.

Derneğin daha aktif çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan lokalin temini için Milas Belediye Başkanının ziyaret edileceği açıklanan toplantıda ayrıca 41 maddeden oluşan “BAFA-DER ÇALIŞMA PLANI” da açıklandı.

Dernek Başkanı Abdullah Gürgün tarafından açıklanan ve kısa sürede çözümü için çalışmaların başlanacağı ifade edilen aslında Bafa’nın sorunlarının maddeler halinde sıralandığı çalışma planı şöyle; “1-Dernek üyelerinin buluşmaları, toplanmaları ve etkinliklerini yapabilmeleri için dernek lokali bulunmalı.

2- Bafa’nın içinden geçen Bodrum – Söke karayolu yolu düzenlenmeli, ağaçlandırılmalı, çiçeklendirilmeli ve albenili hale getirilmeli.

3- Yol kenarındaki evler, duvarlar bakımlı hale getirilmeli. Eski karayolları binasına, kuracağımız Bafa yöresel ürünlerinin bulunduğu halk pazarında, ürünlerimiz hak ettiği şekilde pazarlanmalı.

4-Bunun için Ocak – Şubat aylarında yol kıyısında evi, işyeri olanlara zakkum, zeytin ya da uygun görülecek çiçek/fidan dağıtılmalı. Toplu olarak fidan dikim şenliği yapılmalı…

5- Milas yönünden gelirken, ana yoldan BAFA içine girip konuk evleri, okul, park, kooperatif, oradan aşağıya anayola inen yol ağaçlandırılmalı, engeller konularak araba ve motosikletlerin aşırı hız ve kaza yapmaları engellenmeli ve insanların – özellikle yaşlı ve küçük çocuklar- bu caddede korkmadan huzur ve rahatlık içinde gezebilmeli. Buralarda açılacak dükkânlardan Bafa’nın zeytin, zeytinyağı, sabun ve diğer ürünlerini alabilmeli.

6- Eski çarşı ve yukarısının yeniden eski havasına uygun olarak düzenlenmeli.

7- Bafa Pazaryeri düzenlenerek, sürekli açık hale getirilmeli (Burada bir ikinci el pazarı da kurulabilir/kurulmalıdır). Milas Belediyesi, bu konuyu gündemine almıştır. Yakında ihalesi yapılacaktır.

8- Bafa giriş ve çıkışlarındaki göbekler güzel, dikkat çekici hale getirilmeli. Örneğin buralara zeytin ağaçları ve Beşparmak Dağlarındaki mağaralarda görülen ilk aile resimlerinden esinlenerek heykeller yerleştirilmeli ya da yarışmalar düzenlenerek güzel öneriler hem buralar hem de diğer meydanlar için değerlendirilmeli. Yolun üstüne Bafa’ya Hoşgeldiniz/Welcome To Bafa, GüleGüle/Good By yazılmalı. Köy içini işaret eden Merkez/Centrum tabelaları konulmalı…

9- Sokaklar, eskisine uygun Arnavut kaldırımı yapılmalı; tüm evlerin kapı önleri, duvar kıyıları ve meydanlar gönüllü sanatçılar tarafından sanat eserleri, heykel, çiçek ve ağaçlarla süslenmeli. Örneğin Sevgi Yolu’nun iki tarafı duvardır. Bu duvarlar boydan boya sanatçıların resimleriyle süslenip derenin de temizlenmesiyle adına uygun bir yürüyüş yolu durumuna getirilebilir.

10- Semt aralarından geçen dereler belediye tarafından temizlenmiştir. Bunlar ıslah edilmeli ve kıyılarında yürüyüş yolları yapılmalıdır.

11- Köy içindeki sokaklardaki evlerimizin öncelikle dışları restore ve tamir edilmeli. Taş binaların çoğu yarıya kadar düzensiz bir şekilde kireçle boyanmış durumda. Bunlar temiz, albenili hale getirilmeli. Bazıları eski asıl boyasının üzeri yine beyaz kireçle çirkin bir şekilde boyanmıştır. Birçoğunun asıl ahşap pencereleri ve bacaları kırık döküktür. Bunlar aslına uygun tamir edilebilmeli. Sağlam Koca kapılar, iyice azaldı. Hasarlı olanlar tamir edilip verniklenmelidir. Bu çalışmalar için destekleyici şirketler, kurum ve kuruluşlar bulunarak kurtarılmalıdır. Durumu müsait olanların evlerini, eskisine uygun restore, tamir ve bakımlarını yaptırmaları teşvik edilmelidir. Tescilli olup, yıkılmaya yüz tutmuş az sayıdaki ev kurtarılmalıdır. Buralar kültür evleri halinde sergilenmeli, uygun olanlar kafe, lokanta, pansiyon yapılabilmelidir. Bunların birçoğu basit tadilatla düzeltilebilir durumdadır.

12- Bazı evlerin önü çiçeklendirilmiş, ağaçlandırılmıştır. Tüm hemşerilerimizin kendi evinin önüne birkaç çiçek, ağaç dikmesi ve sokaklarımızın güzel hale gelmesi teşvik edilmeli.

13- En güzel balkon, kapı önü, sokak, meydan yarışmaları düzenlenmeli. Her mahalle kendi bölgesinde yarışa hazırlanmalı.

14- Bölgemizin tüm eski eserleri, eşyaları, giysileri, kilimler, halılar, küpler, ev tavanları vb. eskiciler hurdacılar tarafından yok pahasına alınıp götürülmektedir. Fotoğraflar, tablolar kaybolup gitmektedir. Bunlar bir ya da birkaç müzede toplanabilir. Fotoğraf Müzesi, etnografya müzesi ve zeytin müzesi kurulabilir. Eski zeytinyağı fabrikaları bu amaç için kullanılabilir.

15- Bafa bölgesi ve coğrafyası ilk görenleri şaşkına çeviren bir güzelliktedir. Bölgedeki dağlarda, dereler kıyılarında ve gölün etrafında, değişik uzunluk ve zorluklarda pek çok yürüyüş ve bisiklet yolları, kuş seyretme kulübeleri, kuleleri ve konaklama yerleri yapılmalıdır. Bu konuda yalnız yetkili kurum ve kuruluşlar değil; destekleyici, şirket, kurum ve kuruluşlardan da yardım alınabilir, yatırımcılar teşvik edilebilir.

16- Bafa’da artık bir dağcılık kulübümüz vardır. Ayrıca gençlerimize rehberlik, yabancı dil dersleri verilerek, doğadan geçimlerini sağlama olanakları da yaratılmalıdır. Görüştüğümüz Halk Eğitim Merkezi yönetimi, belli sayıda katılımcı sağlanırsa, her türlü kursun düzenleneceğini açıklamaktadır.

16- En fazla dile getirilen sorunlardan birisi de asbestli su borularının değiştirilmesi, fabrikalara filtre takılması ve bunların sağlığa uygun hale getirilmesidir. Bunun için uygun girişimlerde bulunulabilir.17- Bu bölgede eskiden beri var olan deve güreşi, boğa güreşi, 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim tarihlerinde ulusal bayramlarla dini Kurban ve Şeker Bayramları geleneksel hale getirilmeli ve sürekli tanıtımı yapılmalıdır. Kapıkırı’nda yapılan ot festivali büyük ilgi görmüş ama park yeri büyük sorun olmuştu. Bu festival de Bafa’ya kaydırılmalıdır. Ayrıca zeytin festivali de yapılmalı. Zeytinlikten zeytinyağına giden yol konuklara gösterilerek anlatılmalı, zeytinyağı ve yararları konusunda konferanslar düzenlenmeli, zeytinyağlı yemekler tanıtılmalıdır.

18- Öte yandan geleneksel düğünlerimiz kaybolmaktadır. Zaman zaman bu tür düğünler de yapılabilir…

19- Bölgede turizmin canlandırılması ev pansiyonculuğunun geliştirilmesi için koşullar uygundur. Bu konuda çalışacak, önderlik edecek deneyimli hemşerilerimiz vardır.

20- Girişimcilerimiz ve belediyemiz tarafından konaklanacak yerler, tuvaletler, lokanta, pastane, kahvehane, ailece gidilebilecek mekânlar inşa edilmelidir.

21- Bölgemiz huzur, temizlik, sessizlik, sakinlik açısından örnek olmalıdır… Özellikle emeklileri ve yabancıları çekebilmek için gürültüden uzak olmak, rahatsız edilmemek önemli.

22- Bafa’ya mutlaka bir tarım lisesi ve zeytincilik enstitüsü kurulmasının yolu bulunmalıdır. Budanan, köklenen zeytin ağaçları şu anda sadece yakacak olarak kullanılmaktadır. Oysa bu ağaçtan yapılan süs eşyaları, yontular vb. değerlidir. Gerek zeytin ağacını gerekse bölgede bol bulunan, çam, dut vb. ağaçlardan değerli eşyalar yapılabilmesi için kurslar düzenlenebilir.

23- Kadınlarımızın gidebileceği bir yer yok. Bugün artık pek çok işletmemizde kadın erkek birlikte çalışıyor. Hemen yakınımızda Milas’ta kadın erkek birlikte oturuyor. İnceleme gezileri yaptığımız Bademler, Şirince, Doğanbey gibi birçok mahallede kadın erkek ayrımcılığı artık yok. Geçmişte bir kadın belediye başkanı seçmiş, bir kadın muhtar adayı çıkarmış olan Bafa’da da kadınlar dışlanmamalı.

24- Koro, zeybek grubu, yerel oyunlar (çelik çomak, uzuneşek, kazık, batarya ateş, sek sek, uçurtma vb. unutulmakta olan oyunlar yeniden canlandırılmalı. Bu alanlarda düzenlenecek yarışmalarla Bafa’nın tanıtımı yapılmalı.

25- Zeytinspor Kulübü ayağa kaldırılmalı. Futbolun yanısıra voleybol, basket, masa tenisi, güreş, savunma sanatları gibi diğer spor dallarına da el atmalı. Esas olarak amatör spor teşvik edilmeli. Çocuklarımız küçük yaştan itibaren teşvik edilmeli, spor olanaklarına kavuşturulmalı, minikler, gençler, yetişkinler ve orta yaşlılar ve yaşlılar takımlarının oluşturulmasına çalışılmalıdır. Dama, satranç, biriç, bilardo gibi oyunlar da gözardı edilmemelidir.

26- Gerek Bafa içinde, gerekse çevresinde temizliğe, doğaya, çevreye, ekosisteme önem vermek, bölgemizi yaşama daha uygun hale getirmek için çaba gösterilmelidir.

27- Ilbıra Dağları, Beşparmak Dağları talan ve tahrip edilmektedir. Bafa Gölü sürekli kirlenmektedir. Bunun önlenmesi için çalışılacaktır.

28- Milas Kaymakamlığı birkaç yıl önce temiz hava projesi başlatmıştı. Buna destek olmalı ve çalışmayı kendi bölgemize de taşımalıyız.

29- Bölgemizde esas olarak tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Bunların atıklarının ve ayrıca Bafa Gölü’ndeki balçığın, alglerin, çöplerin biogaz, gübre ve diğer kullanılabilir şeylere dönüştürülmesi için bir tesisin yapılmasıyla hem çevre korunabilir hem de gelir sağlanabilir. Bu konuda da başta belediye olmak üzere değişik kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimde bulunulabilir. Hatta İsveç’te bu konuda uzmanlaşmış bir belediye ile işbirliği olanaklarını da arayabiliriz.

30- Bafa Yardımlaşma Fonu oluşturularak gereksinimi olanlarımızla dayanışma sağlayabiliriz. Okula gitmede ekonomik zorluk yaşayan çocuklarımıza burs sağlayabilmeliyiz.

31- Bafa ve çevresini tanıtmak, yapılan etkinlikleri duyurmak için basın bildirileri, fotoğraflar, videolar, belgeseller, broşürler, kitaplar ve hatta Bafa’da geçen, Bafa konulu ve Bafa’da çevrilen kurgu film(ler) hazırlanmalı.

32- Gazeteci, filmci, fotoğrafçı, ressam, sanatçı, oyuncu hemşerilerimizle oluşturacağımız bir medya grubu kurulabilir.

34- Dışarıdan sanat, kültür, edebiyat, müzik insanlarını Bafa’ya çekmek için, sanat okulları, sanat evleri, sanatçı bursları vb. yollar düşünülebilir.

35-Hemşerilerimizin avukat tutama olanağı bulunmuyor. Gönüllü avukat dostlarımızdan yardım alabilmeliyiz.

36- Bafa Ortaokulunun LGS’de en sonuncu olması eğitim konusunu öne plana çıkarmıştır.

37-Öğretmen-öğrenci veli işbirliğiyle durumu düzelteceğimize eminiz. Dernek olarak eğitime destek olacağız.

38- O nedenle uzun zamandır kapalı bulunan kütüphanemiz bir an önce işler hale getirilmelidir. Kütüphane Bafa Muhtarı ve eşi tarafından temizlenmiş, muhtar Kerim Tekin’e başvurulduğu takdirde kitap ödünç alınacak hale getirilmiştir. Sırada kütüphaneyi düzenli olarak açmak ve burada etkinlikler yapmak vardır. Konu Milas Belediye Başkanı Sayın Muhammet Tokat ile görüşülmüştü. Başkan konuya çok olumlu yaklaşmıştı. Pazaryerinin yeniden düzenlenmesiyle birlikte belediye ek binası da düzenlenecek ve Kütüphane eski yerinde değil, belediye binasında açılacaktır ve bir personel verilecektir. Başkanın bu olumlu yaklaşımı sayesinde, yakın zamanda kütüphanemizi daha etkin bir şekle getirebileceğimizi umut ediyoruz. Kitap sorunumuz yoktur. Kütüphanede epeyce kitap olduğu gibi, pek çok kitapsever dostumuz kitaplarını armağan etmeye hazırdır, etmektedir.

39- Bu kütüphane etrafında kültürel etkinlikler, yazarlarla okuma günleri, söyleşiler, imza günleri, şiir günleri, kurslar, münazaralar, bilgi yarışmaları, kültür akşamları, piyesler, resim-heykel sergileri, sinema akşamları vb. düzenlenmeli, çocuklarımıza okuma, yazma, araştırma sanat, kültür sevdirilmelidir. Atatürk’ün “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” gençlerinin yetişmesi için çalışılmalıdır.

40- Bu konuda gerek Milas Halk Eğitim Merkezi’yle gerekse diğer eğitim kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapmalıyız. Ağaç işleme, marangozluk, demircilik, dil, işletmecilik, ev pansiyonculuğu, gıda, lokanta vb. pek çok konuda kurslar açılabilir.

41- Tüm bu önerilerin yaşama geçirilmesi için kuşkusuz başta muhtarlık, belediye, büyükşehir belediyesi, kaymakamlık, valilik, karayolları, orman dairesi gibi yetkili kurum ve kuruluşlarla yakın ilişki ve işbirliği içinde olunmalıdır. Ayrıca hem dernek olarak girişimcilik etkinliklerinde bulunma hem de özel sektör ile de görüşme yolları denenmelidir. Burada ilk adımı kendimizin atması, kendimizin elimizi taşın altına koyması önemlidir. Abdullah Gürgün yaptığı konuşmada başta, asil – yedek, tüm yönetim ve denetim kurulu üyeleri başta olmak üzere tüm üyelerimizin bu çalışmaların gerçekleştirilebilmesi için halkımızla beraber el ele kol kola ve omuz omuza çalışması gerektiğini dile getirdi. Konuşmacılar özellikle Ilbıra Dağı’nın korunması, Milas – Söke anayolu ile Bafa içinden geçen Park Caddesinin güzelleştirilmesi ve dernek lokali sorununun bir an önce çözülmesi üzerinde durdular. Derneğimiz bir partiye, kurum ve kuruluşa bağlı değildir. Hangi partiden, takımdan, etnik gruptan, din ve mezhepten olursa olsun Tüm Bafa ve çevre mahallelerden olan hemşerilerimizi Derneğimize üye olmaya davet ediyoruz.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla