Milas Çizgi Gazetesi

Babacan Hükümete Milas’tan Yüklendi; ‘Mirasyediler kâr açıklıyor’

Babacan Hükümete Milas’tan Yüklendi; ‘Mirasyediler kâr açıklıyor’
Süt Birliği
271 okundu Okundu
08 Mart 2021 - 15:41
Süt Birliği

“DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Milas İlçe Teşkilatının 1. Olağan Kongresi’ne katılmak üzere ilçemize geldi. Kent merkezinde, partiye ait otobüsle bir süre dolaşan ve Milaslıları selamlayan Genel Başkan Babacan, şehir turunun ardından kongre salonuna alkışlarla girdi. Babacan, yaptığı konuşmada hükümete Merkez Bankası rezervi, işsizlik ve enflasyon üzerinden yüklendi.

Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleşen 1. Olağan Kongre, Divan Kurulu’nun oluşmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. İlçe Teşkilatının Faaliyet ve Mali raporunun okunması ve ibra edilmesinin ardından kongrenin açılış konuşmasını yapan Kurucu İlçe Başkanı ve yeniden ilçe başkanlığına aday olan Süleyman Demirtaş Bitlis’teki helikopter kazasında şehit olan askerleri anarak sözlerine başladı. Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Genel merkez tarafından kurucu ilçe başkanı olarak atanmamın ardından hızlı bir şekilde ilçe yönetim kurulunu oluşturdum ve hemen ardından arkadaşlarımla birlikte parti binası arayışına başladık. Önce binayı bulduk, tadilat işlerinin ardından partimize yakışır bir şekilde hazırlayarak Milaslıların hizmetine istanbul escorts sunduk. Bugün de Sayın genel başkanımızın resmi açılışını yaparak tam anlamıyla işlevsel hale getireceğiz. İlçe yönetimi olarak yeni bir ses, siyasete farklı bir anlayış ve renk getireceğiz. Üslubumuz ve siyaset anlayışımızla Milas’a umut kapısı olacağız. Bu süreçte bizlerin her konuda yanında olan ve desteklerini esirgemeyen aileme ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Bundan sonraki süreçte durmadan, yorulmadan, azim ve kararlılıkla çalışmalarımız devam edecektir. Esnafımızın, çitçimizin, emeklimizin ve emekçimizin sesi olacağız. Buradan seslenmek istiyorum: Artık hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Ezenin değil, ezilenin yanında olacağız. Belki de bu yüzden bazı karar çevreleri karşımızda olacaktır. Varsın olsunlar… Bizim gençlerimiz, kadınlarımız var. Türkiye’yi yönetmeye hazır dinamik, inançlı ve tecrübeli kadrolarımız var. Türkiye’nin artık DEVA’sı var. Bundan sonra Milas konuşacak, Muğla konuşacak Türkiye kazanacak.”

İlçe Başkanı Süleyman Demirtaş’ın ardından konuşmasını yamak üzere kürsüye gelen partinin Muğla il başkanı Tolga Keskin geldi.

İl Başkanı Keskin de konuşmasına meydana gelen elim kazada şehit düşen 11 askerimize rahmet ve bütün Türkiye’ye başsağlığı dileyerek başladı ve şunları söyledi:

“Milas; tarihi, halısı ve zeytiniyle bizlere rehberlik yapıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse benim için çok arklı bir yer. Doğduğum, tarih kokan sokaklarında büyüdüğüm, şimdi de çocuklarımı büyüttüğüm bir kent… Bu şehir en az 5 bin yıllık tarihiyle aynı zamanda bir kültür kentidir. Geçmişin birçok noktasında yıllarca çeşitli uygarlıklara başkentlik yapmıştır. Nitekim bu kadim şehrin her hangi bir yeri kazılsa, oradan tarih fışkırır. Ancak bu şehrin tarih kültüründeki yerinin bu kadar az olması bizleri çok üzmektedir.

Öte yandan zeytininin çeşit çeşit yapıldığı, yağının ise her türlü kullanıma uygun olmasına rağmen maalesef ki zeytinciliği taze tutmaya bunlar yetmemiş. Keza motifleriyle bütün dünyada tanınan, okullarda ders olarak gösterilen Milas halısı da aynı durumda… Bize büyüklerimizden yadigâr olma yolundadır. Ancak gençler üzülmesin, karamsar olmasın. Milasımızın sorunlarını tek tek çıkaracağız. Sorunları belirlemekle kalmayıp onlara çözüm de üreteceğiz. Çünkü bu kadrolar Milas’a ve Muğla’ya hizmet etmek için buradalar. Milas’ın ve Muğla’nın DEVA’sı hazır…”

Genel Kurul’da son konuşmayı DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan yaptı. Babacan, hükümeti ekonomi üzerinden sert bir dille eleştirdi. Genel Başkan Babacan konuşmasında şunları söyledi:

Babacan‘dan hükûmete Merkez Bankası çıkışı: ‘Mirasyediler kâr açıklıyor’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Muğla’da partisinin 1. Olağan Milas İlçe Kongresi’nde konuştu. Bitlis’teki helikopter kazasında şehit olan askerleri anarak sözlerine başlayan Babacan’ın gündeminde ekonomi vardı. Babacan şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası çok para basmış, onu anlıyoruz”

“Merkez Bankası’nın kâr ettiğini süsleyip duruyorlar. Ziya Paşa’nın dediği gibi, ‘Sen herkesi kör, alemi sersem mi sanırsın?”. Merkez Bankası nereden kâr eder? Merkez Bankası’na kâr ettirdik diye övündükleri; bastıkları para, vatandaşın sırtından aldıkları faiz ve mirasyedi parasıdır. Birincisi, Merkez Bankası para basar. Kâğıt paranın maliyeti yaklaşık 50 kuruş. Üzerine 200 lira yazıp, 200 liraya verir. O 50 kuruş ile 200 lira arasındaki fark kârıdır. Demek ki Merkez Bankası çok para basmış, onu anlıyoruz. İkincisi, Merkez Bankası piyasaya borç verir ve karşılığında faiz alır. Merkez Bankası’nın ettiği kâr, vatandaşın ödediği faizdir. Vatandaştan çok faiz aldık diyorlar.

“’Merkez Bankası’na kâr ettirdik’ dedikleri para mirasyedi parasıdır’

“Asıl konu, Merkez Bankası’nın elindeki dövizi sattığında muhasebede görünen kârdır. Bizim bu milletin alın teriyle, üretimiyle, ihracatıyla damla damla biriktirdiğimiz rezervi bunlar iki yılda çarçur etti. O dövizin alış fiyatı da eski alış fiyatıydı, Merkez Bankası bunu 1,5 liradan, 2 liradan, 2 buçuk liradan aldı. Kaça sattıklarını açıklamıyorlar ama günü geldi 5-6 liraya sattılar. Kâr ettik diye övünüyorlar. Bu neye benzer? Bir çocuğa babasından miras kalır. Diyelim ki değerli gayrimenkulü satar, der ki “ben para kazandım”. Onu sen kazanmadın ki. Baban kazandı, sen sattın ve şimdi yiyorsun.

“Para basan kurumu bile borca soktular”

“Devletin başına hiç gelmeyen bir iş geldi. Para basan kurum borçlu olur mu ya? Bunu da yaptılar. Merkez Bankası’nın 140 milyar dolar döviz borcu var. Bu borcun önemli bir kısmı bankalardan zorunlu karşılık adı altında borç aldığı döviz. Diğer önemli kısmı da swap anlaşmalarıyla piyasadan ve diğer ülkelerden borç aldığı döviz. Doğmamış çocuklarımıza kadar memleketi borçlandırdılar.

“Döviz müdahalelerini neden piyasadan gizlediniz?”

“Hükümete soruyorum. Merkez Bankası’na neden hukuk dışı müdahalede bulundunuz? Merkez Bankası’nın döviz müdahalelerini piyasadan neden gizlediniz? Merkez Bankası’nın resmî sitesinde en son döviz müdahalesi 23 Ocak 2014’te gözüküyor. Bu nasıl oluyor? Hani, nerede bu kayıtlar? Bu satılan dövizleri ne zaman, kime, hangi kurdan, hangi yöntemle sattınız? Bu babanızdan miras kalan bir şey değil. Döviz rezervi, bu milletin alın teriyle kazandığı döviz. Biz yıllarca kara günler için biriktirdik.

“Cevap vermezlerse, iktidar olduğumuzda kayıtları açıp açıklayacağız”

“Açık ve net cevaplar bekliyoruz, siz hesap verme makamındasınız. 130 milyar dolar nerede? Öyle akraba bakanı ortadan kaybedelim, olanları unutturalım diyemezsiniz. Millet buna kanmaz. Bunu unutturmayız. İstedikleri kadar gizlemeye çalışsınlar, DEVA Partisi buna müsaade etmeyecek. Cevabımızı alana kadar soracağız. Bugün alamazsak, yarın iktidar olduğumuzda kayıtları açıp bakacağız ve açıklayacağız.

“Hem çalışan sayısı hem çalışılan saat azaldı, bu nasıl büyüme?”

“Diyorlar ki ‘Türkiye ekonomisi büyüdü’. Algıları Ayarlama Enstitüsü’nün yeni oyuncağı da bu. Bu nasıl bir büyüme? Kendi açıkladıkları rakamlara göre hem çalışan sayısı hem de çalışılan saat azaldı. Hayali bir tablo çizecekseniz bari rakamları tutarlı hale getirin. Kimsenin geliri artmıyor da milli gelir nasıl artıyor?

“Esnafın işi değil, borcu büyüdü”

“İzah etsinler, esnafın işi büyümüyorsa ekonomi nasıl büyüyor? Türkiye’de bütçe açığı büyüdü. Hazinenin borcu büyüdü. Esnafın borcu büyüdü. Küçük işletmecinin borcu büyüdü. Cari açık büyüdü. Gelir dağımı arasındaki uçurum büyüdü. Çarşı pazar enflasyonu büyüdü. İşsizlik büyüdü.

“G-20 arasında vatandaşına destekte sondan ikinci ülke Türkiye”

“G-20 ülkeleriyle karşılaştırıyorlar. G-20 ülkeleri arasında Türkiye enflasyonda kaçıncı, hayat pahalılığında kaçıncı? Salgında vatandaşa doğrudan destek verme noktasında kaçıncı? Türkiye vatandaşına doğrudan destek veren sondan ikinci ülke. Gelişmiş devletler bu dönemde vatandaşının önce sağlığına odaklandı, sonra ekonomik yükünü hafifletti. Bizde devlet ortadan kayboldu. Başından beri ‘vatandaşa doğrudan destek verin’ dedik. Onlar vatandaşı daha çok borçlandırdı. Kredi üstüne kredi verip, üstüne de faiz eklediler. Siftah yapamayan esnafa kredi vermenin ne faydası var? Şimdi de borcu önceki taksitleri de ekleyerek erteliyorlar.

“DEVA ekonomisi, büyümenin eğitim ve sağlık hizmeti olarak yansımasıdır”

“Türkiye’nin önce sağlam bir hukuk zeminine kavuşmasını ve ‘DEVA ekonomisi’ ile büyümesini hedefliyoruz. DEVA ekonomisi; adil rekabete, fırsat eşitliğine, özel sektör öncülüğüne ve verimliliğe dayalı bir ekonomik sistem demek. Kaliteli ve kapsayıcı bir büyüme demek. DEVA ekonomisi; büyümenin nimetlerinin daha iyi eğitim ve sağlık hizmeti olarak vatandaşa yansıması demektir. Her vatandaşımızın insan onuruna yaraşır iş, gelir ve refah içinde olması demek. Önce güveni tesis edip ardından topyekûn zenginleşeceğiz, kimsenin şüphesi olmasın.”

Yapılan konuşmaların 29 delegenin 26’sı oy kullanırken, 3 delege de mazereti nedeniyle kongreye katılamadı. Kongre salonundan ayrılan genel başkan Babacan e beraberindekiler önce parti hizmet binasının açılışını gerçekleştirdiler, ardından da ilçe merkezindeki bazı caddelerde dolaşarak esnafları ziyaret ederek esnafla sohbet ettiler. Genel Başkan Babacan e beraberindekiler daha sonra ilçemizden ayrılarak Bodrum ilçe kongresine katılmak üzere ilçemizden ayrıldılar.

DEVA Partisi Milas İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri şu isimlerden oluştu:

Süleyman Demirtaş, Ali Nazmi Yükselen, Bülent Kaya, Dilek Yaşar Akkaya, Habibe Çetin, Halil Kölemen, Hüseyin Tarla, İsa Çoban, İzzet Birol, Kadir Şahin, Koray Duman, Mesut Vural, Metin İlkan, Nasibe Ataseven ve Zehra Aksu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla