Milas Çizgi Gazetesi

AVUKATLAR: “CAN ATALAY MECLİSE”

AVUKATLAR: “CAN ATALAY MECLİSE”
Süt Birliği
Okundu
23 Haziran 2023 - 17:54
Süt Birliği

Bodrumlu avukatlar bugün adliye önünde yaptığı basın açıklaması ile “Can Atalay Meclis’e” dedi. Muğla Baro Başkanı Levent Akgün “Can Atalay’ın yeri cezaevi değil meclistir, meslektaşımıza Anayasal hakkı acilen verilmelidir” dedi.

 

Muğla’nın Bodrum Adliyesi önünde toplanan avukatlar Can Atalay’ın yeri meclistir diyerek basın açıklaması yaptı. CHP Muğla Milletvekilleri Cumhur Uzun, Süreyya Öneş Derici, Muğla Baro Başkanı Levent Akgün ve Bodrum Baro Temsilcisi Onursal Özbek’in de destek verdiği açıklamada avukatlar Hatay Milletvekili Can Atalay’ın acilen serbest bırakılarak meclise görevine gönderilmesini istedi.

YARGIYI YÖNETENLER GÜÇ SOPASI OLARAK KULLANIYOR

CHP Muğla Milletvekili Avukat Cumhur Uzun Bodrum adliyesi önünde yaptığı konuşmada; “Bizi yönetenlerin yargıyı siyasallaştırarak kendilerinin güç sopası haline getirmesinde bu davranışların çok büyük önemi var. Yargıya yapılan bu tür müdahaleler eninde sonunda bunu yapanlar da dahil olmak üzere zarar görecekleri bir ortam zemin hazırlamaktadır. Hatay Milletvekili Can Atalay’ın bulunması gereken yer 14 Mayıs’tan sonra TBMM’dir. Aladağ yangınında, Soma işçi katliamında, Çorlu tren faciasında ve birçok  davada mücadele eden Can Atalay’ın Meclise neler katabileceğini biliyoruz. Can Atalay’ın Hatay Milletvekilliği adaylığı sırasında hukuksuzluk tespit edilmemiştir. Atalay seçimlere girmiş ve Hatay halkının oyları ile milletvekili seçilmiştir. Atalay’ın milletvekilliği görevini yapmasında hiçbir engel yoktur. Anayasamızın 83’üncü maddesi çok açık olarak tutuklu bir şahsın milletvekili seçilmesi halinde derhal salıverileceği hükmüne amirdir. Ne yazık ki Adalet Bakanının, tutukluluk yerine sanki hükümlüymüş gibi teknik bir durumun ayrımına varmaksızın ki en başta kendisinin varması gerekirken hükümlülere ilişkin bir prosedür işletilmesi gerekiyormuş ve o prosedür bekletiliyormuş gibi bir umarsızlık içinde olduğunu, kendi beyanları ile gördük. Oysa şu anda Yargıtay’ın bir dakika bile gecikmeksizin, Can Atalay’ı diğer sanıklardan ayırdığı bir yargılama, inceleme aşamasına geçerek, millet iradesinin tam olarak icra edebilmesi için serbest bırakması gerekiyor” dedi.

MUĞLA BAROSUNUN BASIN AÇIKLAMASI

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan seçimler sonucunda meslektaşımız Sayın Av. Can ATALAY milletvekili olarak seçilmiştir.

Yargılanmakta olduğu bir dava sebebiyle tutuklu bulunan meslektaşımız, avukatları aracılığıyla milletvekilliği mazbatasını almasına karşın Türkiye Büyük Millet Meclisindeki yemin törenine katılamamıştır.

Milletin iradesi ile milletvekili seçilen meslektaşımızın, Anayasamızın; “Yasama Dokunulmazlığı” başlıklı 83. Maddesi gereğince yasama faaliyetlerine katılması anayasal bir zorunluluktur.

Yine; Anayasa Mahkemesi kararları, Yargıtay içtihatları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları uyarınca meslektaşımızın, seçmenlerin iradesine uygun olarak yasama görevini yerine getirmesinin sağlanması gerekmektedir.

Bu sebeple; millet iradesinin tecelli edebilmesi açısından, milletvekili seçilen Sayın Av. Can ATALAY’ ın derhal tahliyesine karar verilmesi gerektiğini belirtiyor, meslektaşımızın salıverilmesi için gerekli işlemlerin yapılması konusunda yetkililere çağrıda bulunuyoruz.

Basın açıklaması avukatların alkışlı protestosu ile sona erdi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla