Milas Çizgi Gazetesi

ANAYASA VE DEMOKRASİ

ANAYASA VE DEMOKRASİ
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
Okundu
04 Ağustos 2023 - 0:43
Süt Birliği

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası bugüne kadar yirmi bir kez değişikliğe uğradı. Anayasanın ilk 4 maddesi ise değiştirilemez maddeler arasında yer alıyor. Devletin şekli, Cumhuriyetin niteliği, devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkentini ortaya koyan maddelerin değiştirilmesi ihtimalinin önüne dördüncü madde ile geçildi.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası veya 1982 Anayasası, 9 Kasım 1982’den bu yana geçerli olarak yürürlükte yer alıyor. Anayasa; Başlangıç, Genel Esaslar, Temel Haklar ve Ödevler, Cumhuriyetin Temel Organları, Mali ve Ekonomik Hükümler, Çeşitli Hükümler, Geçici Hükümler ve Son Hükümler olmak üzere toplam yedi bölümden oluşuyor. Anayasa’nın ilk 4 maddesi ise değiştirilemez.

ANAYASANIN İLK 4 MADDESİ NEDİR?

MADDE 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

MADDE 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır.

MADDE 4- Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Demokrasi nedir.? Hürriyet nedir?

Demokrasi köken itibariyle Yunanca bir kelimedir. Demokrasi kelimesi iki kelimenin birleşmesinden meydana gelir. Dimokratia yani yardım, bilgi anlamına gelen sözcük ve kratos yani halk, halk zümresi ve ahali anlamını taşıyan iki kelimenin birleşmesinden demokrasi kelimesi türetilmiştir.

Demokratik yönetim biçiminde esas olan halkın kendi kendini yönetmesidir. Belli bir dönem için seçimle gelen iktidarlar tarafından ülke yönetiminin sağlanması ve yine gücün halkın elinde olmasıdır. Halkın seçme ve seçilme hakkını tam olarak kullanması ile demokratik yönetim biçimi işlerlik kazanır. Demokrasinin Özellikleri ve İlkeleri Nelerdir?

Demokrasinin özellikleri ve temel ilkeleri şunlardır:

*Egemenlik halktadır.

*Her yurttaşın seçme ve seçilme hakkı bulunmaktadır.

*Hükumetler önceden belirlenmiş olan süreler için seçilerek gelirler.

*Yargı yetkisi bağımsız mahkemeler tarafından kullanılır.

*Yasama yetkisi halkın temsilcileri olan milletvekilleri tarafından kullanılır.

*Demokrasilerde muhalefete iktidara gelebilmek için yasal olanaklar tanınmıştır.

*Demokrasilerde yurttaşların hak ve özgürlükleri güvence altına alınmıştır.

Bütün bunların ışığında akla bir başka konu daha gelmektedir; Egemenlik.

Egemenlik nedir?

Milli egemenlik veya milli hâkimiyet, iç görünüşü itibariyle, milletin kendi kendini idare etmesi, kendine hükümet edecek heyeti seçmesi, anlamına gelir. Milli egemenlik demokratik rejimi yani, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu ifade eder.

Hürriyet nedir?

Hürriyet kelimesinin sözlükteki anlamı özgürlük demektir. Özgürlük anlamına gelen hürriyet kelimesi ile hem bireysel hem de toplumsal özgürlükten bahsetmek mümkündür.

Bireyler her istediğini yapabilme özgürlüğüne sahiptir. Ancak, bireyin kendi özgürlüğünün de bir sınırı vardır. Demokrasilerde bu özgürlüğün sınırı, başkalarının özgürlük sınırına tecavüz etmemekle oluşur. Başkalarının özgürlük sınırına tecavüz edilmesi halinde ortaya kanunlarımızın varlığı yani hukuk başlar.

Özgürlükler kanunlarla sınırlandırılmıştır. Kanunların aksine yapılacak olan davranışlar Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde görüşülerek, Türkiye Cumhuriyeti hakimleri tarafından “Türk milleti” adına karar verilir.

Bütün bunların geçerli olmadığı ortamlarda faşizm idaresi başlamış olur. Bu idare de diktatörlüktür.

İşte o zaman o ülkede ne demokrasiden, ne hürriyetten, ne özgürlükten ne de Anayasa’dan söz etmek gereksiz olur.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla