Milas Çizgi Gazetesi

AKSAKAL’A MİLAS’TAN İTİRAZ!

AKSAKAL’A MİLAS’TAN İTİRAZ!
Süt Birliği
294 okundu Okundu
11 Nisan 2023 - 20:41
Süt Birliği

Geçtiğimiz günlerde DSP İlçe Başkanı Gürsel Doğan’ın Cumhur İttifakını desteklemeyeceklerini Cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıklamasının ardından bugün de DSP Parti Meclisi Üyesi Mehmet Salih Ayas’ın Muğla İl Seçim Kurulu’na verdiği dilekçe gündeme bomba gibi düştü.

 

DSP Parti Meclisi Üyesi Mehmet Salih Ayas, Muğla İl Seçim Kurulu’na vermiş olduğu dilekçede Genel Başkan Önder Aksakal’a sadece ittifak için görüşme yetkisi verildiğini, verilen yetkinin partiyi seçime sokmamak ve kendisine ya da bir iki arkadaşına başka bir partinin listesinden seçime sokmak olmadığını belirterek başkaca bir partiden aday olabilmeleri için muvafakat almayan Mehmet Önder Aksakal, Hasan Erçelebi ve Ejder Onursal’ın milletvekili adaylıklarının düşürülmesini talep etti.

DSP Parti Meclisi Üyesi Mehmet Salih Ayas’ın İl Seçim Kuruluna vermiş olduğu dilekçe şu şekildedir;

“Milletvekilliği genel seçimleri için milletvekillği aday listeleri partiler veya bağımsız adaylar tarafından 09 Nisan 2023 tarihinde saat 17.00 itibarı ile Kurulunuza teslim edildiği basın aracılığı ile öğrenilmiştir.

2839 sayılı Milletvekili Seçim Kanunu’nun “Siyasi Partilerin Adayları” başlıklı 16’ncı maddesine, 13 Mart 2018 tarih ve 7102 sayılı Kanunun 16’ncı maddesine eklenen hüküm gereği;

“Seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partinin seçime katılmaması halinde, bu partinin üyesi, kendisinin ve üyesi olduğu siyasi partinin yazılı muvafakati alınarak, başka bir siyasi parti tarafından aday gösterilebilir.”

11 Mart 2023 tarihinde toplanan Parti Meclisinde, Genel Başkan Önder AKSAKAL’a yalnızca ittifak için “Görüşme Yetkisi” verilmiş, ayrıca ittifak durumunda, kendileri parti meclisini toplayacağına ve onay alacağına dair söz vermiştir. Söz konusu toplantıda ayrıca, DSP’nin 14 Mayıs 2023’te yapılacak seçimlere katılmasına oy birliği ile karar verilmiştir. 31 Mart 2023 tarihi itibariyle ise YSK’nın açıkladığı seçim takvimi çerçevesinde ittifaklara katılmanın süresi sona ermiştir. Yani Genel Başkan’ın sözüne güvenerek verilen hukuki yetkinin kapsamıda sonlanmıştır. Parti Meclisi tarafından Genel Başkan’a verilen yetki içerisinde; “Partiyi seçime sokmamak ve kendisine ya da bir iki arkadaşına başka bir partinin listesinden seçime sokmak” yoktur! Kaldı ki, Parti Meclisi, hangi Cumhurbaşkanı adayının destekleneceği konusunda bir karar da almamıştır. Hal böyleyken, Genel Başkan Mehmet Önder AKSAKAL, 07 Nisan 2023 saat 14.00’da Başkanlar Kurulu üyelerine; AKP listelerinden milletvekili adayı olunması ve partinin seçime sokulmaması konusunda bilgi vermiştir. Bu konuda karar alma yetkisi yalnızca Parti Meclisi’ne aittir. Genel Başkan, bu bilgilendirmesi akabinde, sanki Parti Meclisi’nin bir kararı varmışcasına Cumhur İttifakı ile işbirliği yapmış ve Parti Meclisi’nin iradesi olmaksızın Demokratik Sol Parti’nin seçime girmeyeceğini açıklamıştır. Bu çerçevede, herhangi bir yetki olmaksızın, YSK’nın oy pusulasındaki sıra için yaptığı kura çekimine katılım sağlanmamış ve DSP’nin seçimden çekildiğine dair dilekçe sunulmuştur.

Bu kapsamda seçimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ejder ONURSAL tarafından milletvekili aday dosya ve listeleri Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilmeyerek partiyi seçime sokmama iradesi ortaya koyulmuştur. Buna mukabil DSP Tüzüğünün 25’nci maddesine göre parti suçu işleyerek Genel Başkan Mehmet Önder AKSAKAL, Genel Başkan Yardımcısı Hasan ERÇELEBİ ve Genel Başkan Yardımcısı Ejder ONURSAL başka bir parti olan AK Parti listelerinden milletvekili adayı olarak gösterilmişlerdir.

2839 sayılı Milletvekili Seçim Kanunu’nun 16’ncı hükmü gereği, partilerinden istifa etmeyen ve partinin yetkili organı olan Parti Meclisi’nden başkaca bir partiden aday olabilmeleri için muvafakat almayan Mehmet Önder AKSAKAL, Hasan ERÇELEBİ ve Ejder ONURSAL’in milletvekili adaylıklarının düşürülmesini arz ve talep ederim.

Saygılarımla.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla