Milas Çizgi Gazetesi

AKBELEN ORMANLARI İÇİN BİRARAYA GELDİLER

Süt Birliği
09 Ağustos 2023 - 11:55
AKBELEN ORMANLARI İÇİN BİRARAYA GELDİLER
Süt Birliği

Milas’a bağlı İkizköy Mahallesi Akbelen Ormanı’nda Limak Holding ve IC Holding’in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen ve Yeniköy-Kemerköy Termik Santralı’nin kömür sahasını genişletmek için başlayan ağaç kesimine karşı direniş devam ederken dün, yüzlerce kişi bölgede bir araya geldi.

 

Alana, sadece Milas ve çevresinden değil, yurdun dört bir tarafından gelen katılımcılar da yapılanların bir doğa katliamı olduğunu vurguladılar. Öte yandan Meclisteki muhalefet partilerin ortak imzasıyla TBMM Meclis Başkanlığı’na Akbelen için araştırma komisyonu kurulması ve yaşananların bir de mecliste görüşülmesi talebinde bulunuldu. Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, milletvekillerini yarın için toplantıya çağırdı. Çoğunluğun sağlanması durumunda meclis, Akbelen gündemi ile toplanacak.

Akbelen Buluşması adı altında dün, başta bölge halkı olmak üzere yurdun dört bir tarafından İkizköy Akbelen bölgesine gelenler, orda bulunanlar tarafından termik santrali işleten şirketler ve iktidar aleyhine sloganlar ile karşılandı. Eski Dönem Muğla Milletvekili ve Sanatı Tolga Çandar, sinema ve dizi oyuncuları; Mert Fırat, Kerem Fırtına ve Levent Üzümcü de alana gelerek Akbelen’deki mücadeleye destek verdiler.

Akbelen Ormanı’nın bulunduğu Milas-Ören karayolu üzerinde güvenlik güçleri tarafından kurulan arama noktaları nedeniyle uzun kuyruklar oluşurken, sanatçı Tolga Çandar’ın çalıp söylediği türküler eşliğinde İkizköylülerin zeybek oynadığı anlar ise gündem oldu.

İkizköy Çevre Komitesi’nden Necla Işık; “14 gündür burada büyük bir katliam var ama burada oluşunuzla Akbelen yeniden doğuyor. Burayı madene vermeyeceğiz. 4 senedir bağırıyoruz. Madene verecek toprağımız, bir tane dalımız yok. Bu uğurda dedik ki İkizköylü kadınlar olarak boynumuz kıldan ince. Ormanımız için öleceksek bu uğurda öleceğiz, mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Akbelen için gelen yüreklere sağlık. Burayı yeniden ağaçlandıracağız” diyerek katılımcılara teşekkür etti.

ATP GENEL BAŞKANI MICHAEL JAMES AŞKAR: “ATATÜRK CUMHURİYETİ ORMANLARINI KORUYACAĞIZ.”

Dün, Milas Türkü Dostları Kültür ve Sanat Derneği Genel Başkanı Kenan Demir, Genel Sekreter Gürsoy Doğan ve Yönetim Kurulu üyesi Filiz Oğuzhan ile birlikte Akbelen’deki direnişe destek veren Adil Türkiye Partisi (ATP) Genel Başkanı Michael James Aşkar, Atatürk milliyetçilerinden oluşan bir ekip olarak, Cumhuriyetin her bir karış toprağının korunmasının gerekliliğini vurguladı.

“Cumhuriyetimizin bir karış toprağını dahi katil rantçılara peşkeş çektirmeyeceğiz” diyen Aşkar, Türkiye’deki tüm ormanların korunması gerektiğine işaret etti.

‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ sloganını yineleyen Aşkar, Akbelen ormanlarının korunması gerektiğini söyledi ve ‘Yaşasın Atatürk Cumhuriyet Ormanları, yaşasın Ne Mutlu Türküm Diyen Atatürk milliyetçileri’ şeklinde konuştu.

Aşkar, bu tür doğa katliamlarının gelecek nesillere bırakılacak en önemli miraslardan biri olan doğanın yok edilmesi anlamına geldiğini belirtti. ATP’nin, doğa ve çevre konusundaki duyarlılığını sürdürmeye devam edeceğini ifade etti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla