Milas Çizgi Gazetesi

“Adli makamlar gereğini yapacaktır”

“Adli makamlar gereğini yapacaktır”
Süt Birliği
Okundu
25 Şubat 2021 - 20:34
Süt Birliği

Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, Milas Belediyesi’nde görev yapan bazı personellere yönelik cumhuriyet savcılığınca başlatılan soruşturma ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Tokat, personeller hakkında suç duyurusunun kendileri tarafından yapıldığını ifade etti.

Milas Belediyesi Yapı Denetim biriminde çalışan bazı çalışanların usulsüz yapıları görmezden geldikleri ve rüşvet aldıkları iddiası ile Milas Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri tarafından gözaltına alınmasının ardından Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, basın mensuplarıyla bir araya gelerek konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sürecin yaklaşık bir yıl önce başladığını ifade eden Başkan Tokat, “1 yıl kadar önce o zamanki belediye başkan yardımcımıza bir şikayet geliyor. Bu şikayette belediye ile ilgisi olmayan bir kişinin vatandaşların belediyemiz ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğündeki bazı işlerinin çözümlenmesi noktasında para talep ettiği belirtiliyor. Başkan yardımcımız konuyu bana iletti, bende şikayetçi konumdaki şahıs ile görüşmek istediğimi belirttim ve görüştüm. Şikayetçi şahısın anlattığına göre kendi işleriyle ilgili yürütülmesi gereken bölümü var. Bir de kriminal bölümü var. Yürütülecek işlerle ilgili yasal mevzuat neyse o yapılır. Ama kriminal noktasına kayıtsız kalmamız mümkün değildi.

Daha öncede bu şekilde belediyenin,  hatta bizim ismimizi kullanarak, para ve menfaat temin etmeye çalışan insanlar vardı. Bunlarla ilgili de gerekli şikayetlerimizi yaptık. Gerekli operasyonlar yapılıp şahıslar yakalamış ve tutuklanmalar olmuştu. Bu vesileyle biz Başkan Yardımcımız ve ilgili şikâyetçi durumdaki şahısla beraber başsavcılığımıza gittik. Oradan bir savcımız görevlendirildi. Biz belediyemizin kurumsal itibarını korumak ve belediyenin ismi kullanılarak, ya da başka kurumların ismi kullanılarak, bunun üzerinden menfaat teminini önlemek amacıyla böyle bir müracaatta bulunduk” dedi.

BİZİM SAVCILIĞA İNTİKAL ETTİRMEMİZ NETİCESİYLE ORTAYA ÇIKMIŞ BİR TAKİBAT VAR

Yapmış oldukları başvurunun ardından savcılıkça adım atıldığını belirten Başkan Tokat, “Bu süreç içerisinde nasıl bir işlem yapıldığı nasıl takibat yapıldığı ya da bugün gelinen noktada işlerin ne aşamada olduğu konusunda her hangi bir bilgimiz yok. Bir takibat olduğu anlaşılıyor. Bu takibat neticesinde de bizim yapı kayıt birimimizde çalışan 3 arkadaşımız da gözaltına alındı. Şu anda kendileriyle herhangi bir görüşme imkanı ya da dosyayla ilgili herhangi bir bilgi alma imkanı yok.

Konuşulanlardan ya da basında yazılanlardan belediyenin kurumsal kimliğini hedef alındığını görüyoruz. Yani belediyeye yapılan operasyon gibi bir şey yok. Özellikle bizim savcılığa intikal ettirdiğimiz konu neticesiyle ortaya çıkmış bir takibat var. Takibat hangi noktalara geldiğini tam olarak bilmemiz mümkün değil. Ama belediyemizin ismi kullanılarak, ya da belediye içerisinden herhangi bir suistimal ortaya çıkmış ise tabi ki kanuni çerçevede adli makamlar gereğini yapacaktır. Biz de kendi içimizde bu gelişmelere istinaden gerekli iç soruşturmalarımızı ve idari soruşturmalarımızı yapacağız. Bunu yaparken tabi ki savcılıktaki gelişmeleri de izlememiz gerekiyor” dedi.

BİZİM ÜSTÜMÜZDEN MENFAAT TEMİN ETMEYE BAŞLAMIŞLARSA

Operasyon ve gözaltılarla ilgili hassas olduklarını dile getiren Başkan Tokat, “Bu konudaki hassasiyetimizin özellikle toplum tarafından bilinmesini istiyoruz. Çünkü fırsat bekleyen bazı çevreler hemen bizim şahsımıza ve belediyenin kurumsal yapısına dönük olarak hemen farklı bir şey içerisine girdiler. Hukukçu kimliğimizle ve bu işlerdeki hassasiyetimiz gereğince ve izlenen süreç göz önüne alındığında belediyemizin kurumsal kimliğini bu şekilde hedef almamak gerektiği kanısındayım. Çünkü bu noktada eğer birileri bizim üstümüzden menfaat temin etmeye başlamışlarsa bu gayrete girmişse bunun önünü kesmek en başta bizim görevimizdir” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla