Milas Çizgi Gazetesi

ADD MİLAS ŞUBESİ’NDEN 100. YIL KUTLAMALARI

ADD MİLAS ŞUBESİ’NDEN 100. YIL KUTLAMALARI
Süt Birliği
Okundu
28 Ekim 2023 - 22:55
Süt Birliği

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Milas Şubesi, büyük bir coşku ve gururla kutladığımız Cumhuriyetimizin 100. Yılı için bir kutlama programı düzenledi.

 

‘Cumhuriyet Balosu’ adı altında düzenlenen etkinliğin en renkli görüntüsü ise Atatürk’e benzerliğiyle bilinen Nejdet Bardak’ın ‘Vals’ ve ‘Sarı Zeybek’ gösterisi oldu.

Havuzbaşı Kır Düğün Bahçesi’nde gerçekleşen etkinlik, ADD Milas Şube Başkanı Veysel Özalp ve yönetim kurulunun ev sahipliğinde gerçekleşirken, geceye; Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, önceki dönem CHP Muğla Milletvekilleri Suat Özcan, Fevzi Topuz ve Fahrettin Üstün, Milas Belediye Meclis Üyeleri, CHP Milas İlçe Başkanı Av. Tüze Çetinkaya, İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Av. Gürsel İnce, DSP Milas İlçe Başkanı Gürsel Doğan, ADD Muğla Şube Başkanı Cahit Yaka, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu, Oda ve dernek temsilcilerinin yanı sıra seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan etkinlik, ADD Milas Şube Başkanı Veysel Özalp’ın konuşmasıyla devam etti. Şube Başkanı Özalp; “Atatürk ilkelerini özümsemiş Milas’ın Aydın Cumhuriyetçileri… Cumhuriyetimizin yüzüncü yıl balosuna hoş geldiniz” diyerek söze başladı ve şöyle devam etti:

“Tam 100 yıl önce o büyük insan; 1911’de Trablusgarp’ta, 1915’te Anafartalar’da, 1921 Sakarya Meydan Savaşı’nda kanlarıyla, canlarıyla bu mücadeleler verilmeseydi bizler bugün cumhuriyetimizin 100 yılını kutlayamazdık. Tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Onlara olan borcumuzu cumhuriyete sahip çıkarak ödemeye çalışıyoruz.

Çanakkale Anzak askerlerinin anılarında ‘sabaha kadar pırasa doğrar gibi doğradık ama bitmedi’ diye yazılmıştır. Ya Sakarya Meydan Savaşı’nda yabancı askerlerin sivil halka yaptığı işkenceleri bizim kuşak canlı şahitlerinden dinlemiştir. Yani bu günleri görmenin bedeli çok ağır oldu. Büyük şair o günleri çok güzel anlatmış:

Ayın altında kağnılar gidiyordu.

Akşehir üstünden Afyon’a doğru.

Toprak öyle bitip tükenmez,

Dağlar öyle uzakta

Sanki gidenler hiçbir zaman hiçbir menzile erişemeyeceklerdi.

Kağnılar yürüyordu yekpare meşeden tekerlekleriyle

Ve onlar ayın altında dönen ilk tekerleklerdi.

Ayın altında öküzler başka ve çok küçük bir dünyadan gelmiş gibi ufacık kısacıktılar ve pırıltılar vardı hasta kırık boynuzlarında ve ayakları altında akan toprak ve topraktı.

Gece aydınlık ve sıcak ve kağnılar da tahta yataklarında koyu mavi humbaralar çırılçıplaktı ve kadınlar birbirlerinden gizleyerek bakıyorlardı ayın altında geçmiş kafilelerden kalan öküz ve tekerlek ölülerine Ve kadınlar bizim kadınlarımız.

Korkunç ve mübarek elleri ince küçük çeneleri,

Kocaman gözleriyle anamız, avradımız, yarimiz

Ve sanki hiç yaşamamış gibi ölen ve sofralarımızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen

Ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız

Ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki

Ve karasabana koşulan

Ve ağıllarda

Işıltısında yere saplı bıçakların oynak ağır kalçaları ve zilleri ile bizim olan kadınlar bizim kadınlarımız.

Şimdi ayın altında kanunların ve hartuçların peşinde harman yerine başaklı sap çeker gibi aynı yürek ferahlığı

Aynı yorgun alışkanlık içindeydiler ve 15’lik şaraplenin çeliğinde ince boyunlu çocuklar uyuyordu

Ve ayın altında kağnılar yürüyordu

Akşehir üstünden Afyon’a doğru.

Evet dostlar Cumhuriyet kuruldu. Cumhuriyetle beraber kul olmaktan kurtulup birey olduk.

Fatih Rıfkı Atay’ın dediği gibi

Neyimiz varsa; bağımsız bir devlet kurmuşsak,

Hür vatandaşı olmuşsak,

Şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak,

Yurdumuzu Batı’nın

Vicdanımızı Doğu’nun pençesinden kurtarmışsak

Şu denizlere bizim diye bakıyor,

Bu topraklarda ana bağrının sıcağını duyuyorsak,

Belki nefes alıyorsak; hepsini, her şeyi 30 Ağustos Zaferi’ne borçluyuz.

Değerli Atatürkçüler. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin değerli üyeleri; Bu dernek Atatürk’ten geçinenler, Atatürk’ten beslenenler, Atatürk’le kendini yer arayanlar derneği değil…

Bu dernek aksaçlı bilgemiz Muammer Aksoy’u kurulduktan 7 ay sonra 2 kahpe kurşuna şehit vermiş bir dernek.

Bu dernek kurucu Bahriye Üçok’u dinci faşistlerin bombaları ile paramparça ettirilmesini acıyla yaşamış bir dernek.

Bu dernek genel başkan yardımcısı, Türkiye’nin centilmen devrimcisi Ahmet Taner Kışlalı’yı kundaktaki bebesini bırakıp öbür dünyaya göç etmek zorunda bırakan hainlerin kahrını çekmiş bir dernek.

En verimli çağında kalpaksız Kuvay-ı Milliyeci Uğur Mumcu’yu toprağa veren bir dernek.

Cumhuriyetimizin 100 yılında görevimiz, ulusumuzu Kemalizm’in namus sesiyle devlet yönetimimizi ahlak ve liyakatla buluşturarak yeniden Atatürk Cumhuriyeti’ne ulaşmaktır. Yurtta barış cihanda Barış şiarını benimsemiş Cumhuriyet sevdalıları, çok da bir şey istemiyoruz.

Memleket isterim şiirinde belirtildiği gibi,

Memleket isterim

Gök mavi dal yeşil tarla sarı olsun.

Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

Memleket isterim

Ne başta dert ne gönülde hasret olsun.

Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

Memleket isterim

Ne zengin ne fakir, ne sen ben farklı olsun

Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim

Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun.

Olursa bir şikayet ölümden olsun.

DAVET

Dört nala gelip uzak Asya’dan Akdeniz’e

Bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim.

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzeyen toprak.

Bu cehennem, bu cennet bizim.

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın yok edin insanın insana kulluğunu.

Bu davet bizim.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine…

Bu hasret bizim.

O yüzden bütün üyelerimize önemli görevler düşerken sorumluluklarımızı unutmadan yüzüncü yılımızda olduğu gibi cumhuriyetimizi hep beraber kutlamak dileğiyle;

Ne mutlu Türk’üm Diyene.

Ne mutlu Atatürk sevdalısı cumhuriyetçilere…”

Şube Başkanı Özalp’ın konuşmasının ardından geçtiğimiz yıl şube aracılığıyla öğrencilere burs verenlere teşekkür plaketi takdim edildi.

“DÜNYA YIKILSA BİLE CUMHURİYETİN 100. YILI YÜREKTEN VE COŞKU İLE KUTLANACAKTIR VE BUNU KİMSE ENGELLEYEMEZ”

Plaketini almak için sahneye gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da kısa bir konuşma yaptı. Başkan Tokat, gösterilen incelikten dolayı teşekkür ederek şunları söyledi:

“Derneğimizin en önemli amaçlarından bir tanesi gençlerimize, eğitim gören çocuklarımıza sahip çıkmak. Bu anlamda tüm dernek üyelerimizi, Milas’ımızdaki hali vakti iyi olan iş insanlarımızı bu konuda derneğimize destek olmaya, sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Bu sahiplenme ve destek sadece etkinliklerde değil; topluma karşı, gençlerimize karşı da sorumluluğumuz olduğunu da unutmadan yapılmalıdır.

Cumhuriyetimizin 100. Yılındayız… Bir asrı devirdik… İkinci yüzyıla girerken çağdaş insanlık ve uygarlık değerleriyle cumhuriyetimizin daha da gelişmesi ve dünyanın en cennet topraklarında bu halkı daha mutlu yaşatan bir sistem haline gelmesi için daha çok çalışmamız gerekiyor. Bu konuda hepimiz üzerimize düşeni en iyi şekilde yerine getirmeliyiz.

100.Yıl her zaman olan bir şey değil. Biz şanslı bir nesiliz. Belki cumhuriyetin kuruluşunu görmedik ama en azından yüzüncü Yılını kutlama onurunu hep birlikte yaşıyoruz.

Bu toplumun hak ettiği en büyük coşku ve en büyük heyecan, en büyük bayramlardan bir tanesi herhangi bir gerekçe ile herhangi bir şeye feda edilmeyecek bir haktır bizim için cumhuriyetin 100. Yılını kutlamak. Dünya yıkılsa bile cumhuriyetin 100. Yılı yürekten ve coşku ile kutlanacaktır ve bunu kimse engelleyemez. Varsınlar bazılarında cumhuriyetten ve Atatürk’ten bahsetmesinler. Varsınlar bayramlarda hasta olup yorgan döşek yatsınlar.

Varsınlar Hamas için mitingler düzenleyip cumhuriyet kutlamalarını erteleyip, yasaklasınlar. Bu halkın gönlünden cumhuriyet coşkusunu ve Atatürk sevgisini hiç kimse atamayacak. Atatürk ilkelerini daha iyi özümseme, daha iyi anlama, cumhuriyetin değerini daha iyi bilme noktasında belki bu yaşadığımız dönem bizim için bir sınav. Buradan da hepimiz gerekli ibretleri en iyi şekilde çıkartmak, Kuvayı Milliye ruhuna, cumhuriyet ve Atatürk devrimlerine ve Mustafa Kemal’in o büyük dehasına daha fazla sarılmak ve sahip çıkmak mecburiyetindeyiz.

Bu duygularla cumhuriyet bayramınızı ve cumhuriyetimizin yüzüncü yılını yürekten kutluyorum.”

Milas Türkü Dostları Kültür Derneği’nin Atatürk’ün sevdiği türküleri seslendirmesinin ardından gecenin en renkli görüntüsü yaşandı. Atatürk’e benzerliğiyle bilinen Nejdet Bardak ve partneri ‘vals’ gösterisi yaptı. Ardından tek başına ‘Sarı Zeybek’ türküsü eşliğinde zeybek oynayan Bardak, katılımcılardan büyük alkış aldı.

Gösterinin sonunda ADD Muğla Şube Başkanı Cahit Yaka tarafından Bardak’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Etkinlik gece geç saatlere kadar canlı müzik eşliğinde devam etti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla