Milas Çizgi Gazetesi

 90 kadın üreticiye 900 koyun ve 36 koç dağıtıldı

 90 kadın üreticiye 900 koyun ve 36 koç dağıtıldı
Süt Birliği
141 okundu Okundu
22 Şubat 2022 - 7:05
Süt Birliği

İki yıllık projede Muğla genelinde bin kadına 10 bin koyun ve 400 koç dağıtılacak.   

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve yürütülen “Kadın Dayanışmasıyla Koyun Yetiştiriciliği” projesi dağıtım töreni gerçekleştirdi. Proje kapsamında Menteşe, Marmaris, Ula Yatağan ve Kavaklıdere İlçelerinden katılan 90 kadın üreticiye hayvanları yapılan törende dağıtıldı.

Törene Ak parti Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, siyasi parti temsilcileri, ziraat odaları  başkanları, birlik ve kooperatif başkanları, muhtarlar ve üreticilere katıldı.

Açılışta kadın üreticiler adına Menteşe İlçesi Gazeller Mahallesinden Zübeyde Kaplan konuştu.

Bugün 90 kadına 900 koyun, 36 koç, 2023 yılına kadar bin kadına 10 bin koyun, 400 koç dağıtacağız.

Ardından İl Müdürü Barış Saylak konuşmasında “Temmuz ayı sonunda başlayan 60 bin hektar alanın yandığı Muğla’da yangınlar esnasında mağdur olan ve hayvanları telef olan üreticilere desteklerimiz devam ediyor. 57 adet Entegre Tarımsal Kalkınma Projelerine 21 milyon liralık destek ile Cumhurbaşkanlığı İl Acil Destek ödeneğinden 17 milyon liralık destek üreticilerimize ulaştırdık. Yangınlardan bu yana üreticilere 100 bin fidan, 184 tona yakın arı yemi, 154 ton tohum, 18 bin doz aşı, 80 ton gübre, 860 kg aşı macunu, 1835 tona yakın yem dağıtımının yanı sıra 45 adet makine ekipman desteği ile 4.222 adet zeytin kasası dağıttık. Dağıtmaktan yorulmadınız mı? diye soranlara cevabımız dağıtmaya ve desteğe devam edeceğiz şeklinde olacaktır. Şimdi de yangın mağdurları başta olmak üzere olmak üzere “Kadın Dayanışmasıyla Koyun Yetiştiriciliği” projesi kapsamında bin kadın üreticiye 10 bin koyun ve 400 koç dağıtacağız.

Projenin toplam bütçesi 22 Milyon TL olup, 74 milyon TL gelir eldilmesi etmesi hedeflendi.

“Projemizin toplam bütçesi 22 Milyon TL’dir. Projenin 1. Etabı kapsamında 13 ilçemizde belirlenen her gurupta 10 kadın yetiştiricinin birlikte olduğu 27 gurup (270 kadın yetiştirici) oluşturduk. Bu gurupların her birine 100 koyun ve 4 koç vererek hedefimiz 5 yılın sonunda dağıttığımız 10 bin anaç hayvan sayısını 30 bine çıkarmak. Kadın üreticilerimizin bundan 74 milyon liralık gelir elde etmesini sağlamaktır. Bu anlamda 5 yıl boyunca ilgili teknik arkadaşlarımızda sahada bu işin takipçisi ve destekçisi olacağız. İlkini Milas’ta yaptığımız dağıtımda 80 Bodrum ve Milas’tan kadın üreticimize 800 koyun ve 32 koç dağıttık Bugün burada önümüzdeki günlerde de Dalaman, Köyceğiz, Ortaca, Fethiye ve Seydikemer İlçelerimizde de dağıtımları yaparak ilk etabı tamamlayacağız. Kadının olduğu yerde başarı da kaçınılmaz. Yüzler binler olacak eminim. Hayırlı olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli törene telefonla bağlanarak, üreticilere seslendi.

Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli’yi üreticilere seslenmesi için telefonla arayarak  bağladı.  Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli üreticilere telefonla seslenerek çalışmalarının ve projenin hayırlı olmasını diledi. Milletvekili Mehmet Yavuz Demir  emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başladı. Ardından “Devlet başta yangın mağduru vatandaşımıza tam destek göstermiştir. Projeler ve desteklerle her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz. Kadın üreticilerimiz bir işin içindeyse sonuç mutlaka başarıyla tamamlanıyor. Bu hayvanların çoğalarak üretime ve gelire dönmesini diliyor, hayırlı olsun diyorum. “ diyerek sözlerini tamamladı.

Törende Menteşe, Kavaklıdere, Yatağan, Ula, Marmaris ve Datça ilçelerinden 90 kadın üreticiye toplam 900 koyun ve 36 koç dağıtımını Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, İl Müdürü Barış Saylak, siyasi parti temsilcileri, kooperatif ve birlik başkanları, ziraat odası başkanları tarafından gerçekleştirildi.

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla