Milas Çizgi Gazetesi

7 BİN KESTANE VE TRABZON HURMASI FİDANI DAĞITILDI

7 BİN KESTANE VE TRABZON HURMASI FİDANI DAĞITILDI
Süt Birliği
61 okundu Okundu
08 Aralık 2023 - 15:19
Süt Birliği

Tarım ve Orman Bakanlığının Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projeleri (TAKEP) kapsamında Muğla’da 7 bin fidan dağıtıldı.

 

Projeyle ildeki boş, nadasa bırakılan, atıl durumdaki alanlar ile işlemeli tarıma uygun olmayan yerlerde farklı üretim teknikleri kullanılarak bitkisel üretimin artırılması hedefleniyor.

TAKEP kapsamında Alçak ve Yüksek Rakımlara Toleranslı Kestane Sahalarının Arttırılması Projesi ile Muğla’da bin 500 adet kestane fidanı,  Trabzon Hurması Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesiyle ise 5 bin 500 adet Trabzon hurması fidan dağıtımı gerçekleştirildi. Menteşe İlçesi Bayır Mahallesinde yapılan dağıtım törenine İl Müdürü Vekili Muhammed Sevinç, İl ve İlçe Müdürlüğü yetkilileri ile üreticiler katıldı.  Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile İl Müdürlüğü yetkilileri konu hakkında bilgi verdi.  Dağıtımın ardından üretici Duran Övmen bahçesine üreticilerle birlikte dikim yapıldı.

Üreticimizin her zaman yanındayız ve destekçisiyiz

İl Müdürü Muhammed Sevinç yaptığı açıklamada “ Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında bin 500 kestane ve 5 bin  500 Trabzon hurması dağıtıyoruz.  Bugün birçok projemizden faydalanan Duran Övmen üreticimizin bahçesinde dikimi hep birlikte gerçekleştirdik. Üreticimizin her zaman yanındayız ve destekçisiyiz. Burada Ege Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü tarafından üretilen fidanları tercih ediyor, bilgilerinden de faydalanıyoruz. Üretimi yaparken bölgemize uyumlu ürünleri tercih ederken katma değeri yüksek ürün olmasına özen gösteriyoruz. Üretimi, sanayi ve işleme ile desteklediğimiz sürece kazanç sağlayacaktır. Son zamanlarda kestane ve Trabzon hurmasının çok yaygınlaştığını görüyoruz. Hem yaş hem de işlenmiş olarak besin değeri açısından önemli ürünler olan kestane ve Trabzon hurmasını ilimizde birçok üreticimizle buluşturduk. Burada da önder çiftçimiz Duran Övmen’in bahçesindeyiz. Arkadaşlarımız her konuda teknik desteklerini sağlamaya ve takibe devam edecekler. Üreticilerimize Duran abimizin nezdinde teşekkür ediyor,üretimin bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

Üretici Duran Övmen ise Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün birçok projesinde yer aldığını başarılı çalışmalar olduğuna dikkat çekerek, bu projeden de faydalanmaktan duyduğu sevinci paylaştı, emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuyla ilgili olarak Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü meyvecilik uzmanı Ziraat Mühendisi Fatih Çağır ile İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Süreyya Can üreticilere bilgi verdi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla