Milas Çizgi Gazetesi

32. BÖLGE MUĞLA ECZACI ODASI 18. DÖNEM SEÇİMLİ OLAĞAN KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ

32. BÖLGE MUĞLA ECZACI ODASI 18. DÖNEM SEÇİMLİ OLAĞAN KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ
Süt Birliği
Okundu
25 Eylül 2023 - 11:01
Süt Birliği

32. Bölge Muğla Eczacı Odası 18. Dönem Seçimli Olağan Kongresi 23 Eylül 2023 tarihinde oda hizmet binasında gerçekleştirildi.

 

Kongreye Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Burak MÜLAYİM, Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Turhan TOGAN, Menteşe Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Şadi BALLI, İl Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Elif KİTAPLI, Muğla Ticaret Odası Başkanı Bülent KARAKUŞ, Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serkan ALPÖZEN, SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Servet EVRAN, Muğla Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dt. Z. Doruk ALP , TESİŞ Başkanı Fatih ERÇELİK, Maden İş sendikası Başkanı Nurettin AKÇUL katıldılar.

Açılış öncesi konuşma yapan Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Burak MÜLAYİM “Kongrenize yaptığınız nazik davetinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Göreve geldiğimiz günden beri Başkanımız Ecz. Kadir Serkan TEKİN ve ekibi ile birlikte son derece uyumlu ve keyifli bir şekilde güzel bir süreç yaşadık. Bu bağlamda kendi şahsı nezdinde hepinize kurumum ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Bugün gerçekleşen kongre sonrası yapılacak seçimlerde bir değişim yaşanacak, yeni yönetim başarılar diliyorum “dedi

Daha Sonra kürsüye çıkan 17. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Kadir Serkan TEKİN “Çok Değerli konuklarımız, Değerli Üyelerimiz ve sevgili ailem Muğla Eczacı Odası Seçimli Olağan Kongresine hepiniz hoş geldiniz. 1989 yılında öğrencilik hayatımın başlaması ile birlikte mesleğimize ilk adımımı attım, 1997 yılında faal olarak mesleğe başladım. Meslek hayatımdaki 25 yılın 16 yılını bu meslek örgütümüzün içinde geçirdim. 2001 yılında örgütün içinde olmama vesilen olan sayman Ecz. Cem DEMİR, Ecz. Fikri Devrim MAVİOĞLU ve o dönemde genel sekreterlik yapan Ecz. İbrahim ERTÜRK ile birlikte bir yola çıktık ve 4 yıl göreve devam ettikten sonra ara verdik. 2011 yılında yeniden arkadaşlarımızın da takdiriyle yeniden göreve geldik. Bu 6 yıl sürecinde yönetim kurulu üyeliği, Genel Sekreterlik ve son olarak da Yönetim Kurulu Başkanlığında bulundum.  Bu sere içerisinde hep söylemiş olduğum bir söz var idi. 3 dönem görev yapar, 3. Dönem sonunda yeni arkadaşların önünü açarım demiştim. Bu benim 3. dönemimim sonu.  Bu 16 yıl sonunda bizler görevimizi en iyi şekilde layıkıyla yapmaya çalıştık. Yaptığımız tüm işleri sadece yönetim kurulu olarak değil siz üyelerimizden gelen güç ve destekle birlikte gerçekleştirdik. Kurumlarla, diğer meslek örgütlerimizle ilişkilerimiz her zaman yükselttik daha iyi duruma getirdik.  Ben sizlerden bu desteği hep gördüm İlimizdeki büyük yangında 200 den fazla üyemizle hep sahada idik. Biz bu birliktelikle bütün Türkiye’de ses getirdik. En son depremde de birlikteydik. Sadece ilaç desteği vermedik. Biz yanmaz ayakkabı getirdik, deprem bölgesine jeneratörler gönderdik.  Bunları hep birlikte gerçekleştirdik.

Bölgeler arası toplantı gerçekleştirdik. Daha önce yapılması planlanan Yaşadığımız deprem sürecinde dolayı daha ertelen toplantımız büyük otellerde yapılacakken 50 – 60 kişilik üyelerimizden oluşan çalışma grubumuzla Muğla merkezde bulunan 30 yataklı 20 yataklı otellerde de başarılabileceğini önce Muğla’ya sonra tüm Türkiye’ye gösterdiniz. Bunu yine hep beraber başardık hepinize çok teşekkür ederim, İyi ki varsınız iyi ki sizleri tanıdım iyi ki Eczacı oldum.

Bir teşekkürde burada bulunan bulunmayan tüm kurum amirlerime, oda başkanlarıma yapmak istiyorum. Bizlere verdiğiniz destek çok büyüktü. Bizlere verdiğiniz cesaretle çok işler gerçekleştirdi. Tüm meslektaşlarıma da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ama en büyük teşekkürü aileme Eczacı adayı kızım Ayşe Serra TEKİN’e, Oğlum Ali Mert TEKİN’e ve beni bu süreçte hiç yalnız bırakmayan hep yanımda olan ve destek veren, çocuklarıma yoklumu hiç hissettirmeyen  çok değerli eşim Özlem TEKİN’E ediyorum.

Sayın meslektaşlarım Eksik kalan yapamadığım bir şeyler var ise hepiniz hakkınızı helal edin. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi

Daha sonra Divan Kurulu seçimleri gerçekleştirildi. Genel Kurula sunulan önerge sonrası divan başkanı Ecz. Atilla TOTOŞ ve divan katip üyeleri Ecz. Kevser Eylül SARAN ve Ecz. Volkan Birgili oy birliği ile şeçildi.

Divan başkanı Ecz. Atilla TOTOŞ açılış konuşmasında ekip çalışmasının önemini vurguladı ve Ecz. Serkan TEKİN’in başarıyı tüm ekibine atfederek nasıl başarılı olduklarını anlatmış olduğunu söyledi. Biz Muğla eczacıları olarak iyi bir ekiple yol almanın ne kadar önemli olduğunu gördük, Muğla’nın geleceğe dair eczacı tanımlamasında farklı örneklerinin olduğu bir dönem yaşadık ve başarabileceğimizi ispatladık dedi. Türkiye’nin cenneti Muğla’nın kendisine göre en saygın meslek olan eczacılığın yapılabileceği en güzel yer olduğunu söyledi. Yönetim kurulunun bu güne kadarki tüm hizmetleri için teşekkür etti.  Yönetiminin çözüm odaklı olduğunu ve bizler için işleri kolaylaştırdıklarını kısacası bizim için çalışan bir yönetim kurulu olduklarını farkettiğini söyledi, bu eşsiz yönetimden dolayı oda yönetimine tekrar teşekkür etti.

Yönetim kurulu faaliyet raporu Eczacı Odası Genel Sekreteri Ecz. Saim KORKMAZ tarafından okundu.

Gelir gider hesap raporu eczacı odası saymanı Ecz. Ömer ÇETİNER tarafından okundu.

Denetleme kurulu raporu eczacı odası denetleme kurulu başkanı Ecz. Cem DEMİR tarafından okundu.

Okunan raporların her biri ayrı ayrı genel kurul tarafından oylanarak ibra edildi.

2023-2024 yılı Tahmini bütçe oy birliği ile kabul edildi ve dilek  temenniler bölümüne geçildi.

Söz alan Türk Eczacıları Birliği Yüksek Haysiyet Divanı üyesi Ecz. Burak SÖĞÜTLÜ “pandemi iklim değişikliği ABD-Çin ekonomik stresleri, Rusya-Ukrayna savaşı gibi durumların tüm dünyayı etkilediğini bununla birlikte ülkemizde geçtiğimiz yıllarda oluşan doğal afetlerin de bu sorunlara eklenerek Türkiye’yi etkilediğini söyledi. Mesleğimizde de çözülebilen sorunlar olduğu gibi hala çözülmemiş sorunların da olduğunu belirtti. Bu problemlerden ilkinin ilaç politikalarının eczane ekonomileri üzerine etkisi olduğunu geçtiğimiz yıllarda yapılmış olan sağlıkta dönüşüm reformu ile ilaç fiyatlandırmalarında kurun sabitlenmesi özellikle son yıllarda karlılıklarımızı oldukça düşürdüğünü söyledi. Bu durumların eylemlilik sürecimize neden olduğunu ve bu süreç sonunda ilaç fiyat kararnamesinin üç defa düzenlendiğini hatta ilk defa beş baremde de aynı anda değişiklik olduğunu vurguladı. Eylemlilik sürecinde başkan Ecz. Serkan TEKİN başta olmak üzere katkı sağlayan tüm meslektaşlarımıza teşekkürlerini sundu. Ancak bu değişikliklerin geçici olduğunu eczane karlılığının ilaç fiyatlarına bağlılığının değiştirilmesi lazım olduğunu, kutu başı fiyat belirlenmesi ya da meslek uzmanlığı hakkı üzerinden bir ücret verilmesi gerektiğini vurguladı. Avrupa’da hastaya verilen klinik hizmetler üzerinden ücretlendirmelerin olduğu bunun Türkiye’de uygulanabileceği nöbetlerde ekstra ücret verilebileceği, geri ödeme sırasında da reçete başı ödenecek bedellerin arttırılması gibi durumların meslek hakkı olarak değerlendirilebileceğini belirtti. Bir diğer problemin ise eczacılık eğitimi ve eczacılık istihdamı olduğunu şu anda açılmış olan 59 eczacılık fakültesi olduğunu bunlardan 55’inin şu anda aktif eğitim vermekte olduğunu bu fakültelerin eğitim kalitesinin sorgulanması gerektiğini söyledi. İstihdam konusunda da kamu ve özel sektörde eczacıların varlığının arttırılması gerektiğini söyledi. Yardımcı ve ikinci eczacı çalıştırma zorunluluğu ile bu problemin çözülmeye çalışıldığı ancak bu zorunluluğun eczacılara maddi yönden zorluğa neden olduğunu belirtti. 2011 yılından beri Muğla eczacı odasının bir üyesi olmaktan ve Odamızı Ankara’da temsil etmekten onur duyduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından son olarak 17. Dönem Muğla Eczacı Odası Genel Sekreteri Ecz. Saim KORKMAZ sözü aldı, önceki başkanlara, çalışma arkadaşlarına ve tüm meslektaşlarımıza teşekkürlerini sundu. Özellikle iki kişiye teşekkür etmek istediğini söyledi. Öncelikle odamızın parasını çok iyi yöneten ve odamızın en zor işi olan saymanlığı yapan Ecz. Ömer ÇETİNER’e teşekkür etti. Ardından ilk günden beri, üç dönem başkanlık yapıp ardından gençlere bu görevi bırakacağını söyleyen ve bu sözün ardında duran Ecz. Kadir Serkan TEKİN’e gençlere ışık olduğu, yol gösterdiği için büyük olgunluk ve anlayış çerçevesinde gençlere güvendiği için ve mesleğimize tüm katkıları için teşekkür etti. Kendilerinin de bundan sonra bu anlayış ile yollarına devam edeceklerini söyledi. Gençlere güvenmeyen ve geleceğe inanmayan hiçbir meslek örgütü başarılı olamaz dedi. Hiçbir zaman “ben” demeyeceğini hep “biz” diyeceklerini söyledi. Eğer yarın üyelerimiz teveccüh gösterirse çok çalışacaklarını söyledi. Oda tarihinde ilk defa dört kadın yönetim kurulu üyesi olacağını söyledi. Çalışmalarında liyakat ve ahde vefayı göz önünde tutacaklarını söyledi. Kararlarında üyelerine dayanacaklarını ve onlardan güç alarak istişare edileceğini söyledi. Üyelerini daha iyi dinleyebilmek için komisyonlar ve çalışma grupları oluşturacaklarını belirtti. On günde tüm Muğladaki eczanelere ziyarette bulunarak 500 den fazla eczacıya ulaştıklarını ve tüm bu eczacıların sorunlarını dinleme fırsatı bulduklarını söyledi. Genç bir grup olarak Muğladaki eczacının sorunlarını bildiklerini ve bu konuda ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını söyledi. İşlerinin kolay olmadığının farkında olduğunu söyledi. Odamızı kurumsal anlamda daha yukarı taşımak, mesleğimizi daha iyiye ve güncele taşımak için daha çok mücadele edeceklerinden emin olduğunu söyledi. Odamızın danışman eczacı eksiğinin ilk öncelikleri olduğunu ve bunu tamamlamak için çok çalışacaklarını söyledi. TEB ve ilgili kurumlar ile çözüm yolları aramak adına bilgi birikimine ve çözüm önerilerine her zaman sahip olduklarını belirtti. Meslektaşlarımızdan yarınki seçimlerde mutlaka oy kullanmalarını istedi. Şu ana kadarki yönetime teşekkür etti ve seçim sonuçlarının hayırlı olmasını temenni etti.

Divan kuruluna 18. Dönem yönetim kurulu, büyük kongre, haysiyet divanı ve denetleme kuruluna seçilecek adaylar için listenin okunması ile sona erdi.

18. Dönem Seçimli olağan kongreye tek listeyle Ecz. Saim KORKMAZ ve ekibi giriyor. Oy kullanma işlemleri 24 Eylül 2023 Pazar günü saat 09:00 da açılan sandıklar ile başladı.

Açılan sandıklarda geçmiş yıllarda her zaman ilk oyu kullanan merhum Ecz. M. Niyazi KALELİ’nin torunu Kemal KALELİ, 17. Dönem Yönetim Kurulu Başkanımız Ecz. Kadir Serkan TEKİN ve Ecz. Saim KORKMAZ birlikte kullandılar.

17:00 da sona eren oy kullanma işlemi sonrası 631  üyeden 301 üye oy kullandı. Kullanılan kesin olmayan sonuçlara göre oluşan yönetim kurulu Ecz. Saim KORKMAZ-Milas, Ecz. Begüm ÖCAL KURANOĞLU- Menteşe, Ecz. Övünç ÖZTÜRK-Bodrum, Ecz. Anıl GENÇTÜRK-Marmaris, Ecz. İlkay SEVER TAP- Kavaklıdere ve Ecz. Işıl BALABAN KARAZEYBEK-Fethiye oluşuyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla