Milas Çizgi Gazetesi

24 TEMMUZ BULUŞMASINA AKBELEN VE SU KESİNTİLERİ DAMGA VURDU

24 TEMMUZ BULUŞMASINA AKBELEN VE SU KESİNTİLERİ DAMGA VURDU
Süt Birliği
Okundu
25 Temmuz 2023 - 10:24
Süt Birliği

Türk Basınında Sansürün Kaldırılışının 115’nci yıldönümü nedeniyle Muğla Gazeteciler Cemiyeti Milas Temsilciliği tarafından ilçedeki basın mensupları kahvaltı etkinliğinde buluştu. Sabah saatlerinde Akbelen ormanına yönelik jandarmanın müdahalesiyle oradaki direnişi sonlandırma, kahvaltıdaki basın mensubu sayısını azaltırken, temsilciliğin daveti üzerine basın mensuplarıyla bir araya gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, son günlerde yaşanan elektrik ve su kesintileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Melih Kaşkar’ın öncülüğünde cemiyetin Milas Temsilciliği tarafından Şehir Parkı içindeki kafeteryada gerçekleşen etkinliğe, Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın yanı sıra Özel Kalem Müdürü Arda Varol, belediye basın birimi görevlileri ve cemiyet üyesi gazeteciler katıldı.

“BUGÜN ASLINDA BİR DAYANIŞMA GÜNÜDÜR”

Cemiyet Yönetim Kurulu Üyesi Melih Kaşkar, basında sansürün kaldırılışının 115’nci yıldönümü olduğunu ancak bugün ülkede yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasal sıkıntı ve gelişmeler nedeniyle günün anlam değiştirdiğine dikkat çekerek; “Bu nedenle 24 Temmuz’u bir dayanışma günü olarak görüyoruz. Her ne kadar Milas’ta, ülke genelindeki baskılar yok denecek kadar az olsa da, yaşadığımız ekonomik sıkıntılar bu alanda hepimizi zorlamakta ve süreci atlatmak için çare aramaya itmektedir. Aslında bugün basında sansürün kaldırılışının yıldönümü ancak yıllardır söylediğimiz gibi sansürün kalktığı falan yok. Aksine daha da arttığını görüyoruz.

Tüm olumsuzluklara rağmen toplumun hızlı ve doğru bir şekilde haber almasını sağlama adına görevini en iyi şekilde yapmaya gayret eden tüm basın çalışanlarının dayanışma gününü kutluyor, çalışma koşullarının iyileştiği, mesleği severek yapacağımız günlere kavuşma dileğimizi yeniliyoruz.

Bildiğiniz gibi bugün güne hepimizi üzen bir gelişme ile başladık. Bildiğiniz gibi bugün erken saatlerde Akbelen Ormanı’nda devam eden direnişi sonlandırma adına jandarma girişimde bulundu. Şu an birçok gazeteci arkadaşımız orada. Hatta bu etkinliği iptal etmeyi bile düşündük ancak ilçede kalan arkadaşlarımızla birlikte bu etkinliği toparlayabileceğimizi düşündük” diyerek, cemiyet başkanı Süleyman Akbulut ve bir süredir ilçe dışında olan cemiyetin Milas Temsilcisi Oktay Çayırlı’nın selamlarını iletti.

“BASIN AHLAK İLKELERİNİN ÖNEMSENMESİ GEREKİYOR ”

Cemiyet Yönetim Kurulu Üyesi Kaşkar’ın ardından söz alan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise etkinliğe katılan basın mensupları başta olmak üzere meslek ahlakına uygun olarak görev yapan tüm basın çalışanlarının gününü kutlayarak söze başladı ve şöyle devam etti:

“Etkinliğinize bizleri de davet ederek aranıza aldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Öncelikle enteresan bir gün ve bu nedenle zamanınızı fazla almama adına sözlerimi kısa tutacağım.

Dayanışma ve özgürlük mücadelesi adına görevlerinizi layıkıyla yapabilme olanağınızı yaratma mücadelesi adına bu günü anlamlı buluyorum. Onun ötesinde kutlanacak ayrı bir bayram veya başka bir şey göremiyorum.

Bizim basına ve basın mensuplarına bakışımız son derece pozitif ve her zaman iyi duygular ve yardımlaşma içerisinde çalışma esasına dayanır. Her konuşmamda ifade ettiğim gibi bir kere basın meslek ilkelerinin çok önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca toplumun doğru bilgilenme hakkına saygı gösterilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Gazetecilik görevini en iyi şekilde idrak etmiş, bu konuda yeterli bilgi ve donanıma sahip, gerçekten işin hakkını veren ehil insanlar tarafından yapılması gerektiği kanaatindeyim.

Bu esaslar içerisinde basına karşı her türlü kısıtlamaya karşıyım. Başta ekonomik sıkıntı ve baskılar, sansür ve bunun yanında sanırım dünyada içeride en fazla gazetecinin olduğu ülke konumundayız. Dolayısıyla özgürlük skalasında dünyanın neresinde olduğumuzu gösterme açısından da çok önemli bir veri olduğunu söylememiz mümkün.

Bu vesileyle ülkemizin gittikçe daha totaliter bir sisteme, yarını göremeyen, gittikçe çöken bir ekonomik ve refah sistemine yönelmesi karşısında kaygılarımızı her zaman ifade ediyoruz. Toplumla, siyasi kimliğimiz ve hem de bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak hesabıyla bunları paylaşma gayreti içerisindeyiz.

Bu gerçeklerle toplumu doğru bilgilendirme adına haber yapma görevini yerine getirme gayreti içerisinde olan tüm basın mensubu arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Onlara gerçekten saygı duyuyorum ama genel çerçeveyle baktığımız zaman şu anda ülkede egemen basın-yayın anlayışının bu temelden yani basın ahlak ilkelerinden uzak olduğunu ifade etmek istiyorum. Bir an önce en iyi koşullarda en güzel ve gerçekten hakkını vererek gazetecilik yapabileceğiniz günlerin gelmesi dileğiyle bugüne kadar bu alanda çalışmış ancak kaybettiğimiz ya da basın şehidi olmuş tüm gazetecilerimizi saygıyla anıyorum. Sizlere de hem çalışmalarınızda, hem de sosyal yaşamınızda başarılar diliyorum.”

“YAŞANAN SIKINTILARIN DOĞRUDAN BİZİMLE BİR İLGİSİ YOK”

Yaptığı açıklamanın ardından Başkan Tokat’a, “Son günlerde ilçe genelinde yaşanan elektrik ve su kesintileriyle ilgili neler söylemek istersiniz. Çünkü vatandaş sosyal medyada veya sokakta bu konuda doğrudan Milas Belediyesini sorumlu tutuyor” şeklinde yönelttiğimiz bir soru üzerine başkandan şu yanıt geldi:

“Aslında bu konunun doğrudan bizimle bir ilgisi yok. Çünkü elektrik ve su işlerinden farklı kurumlar sorumlu. Biri ADM, diğer MUSKİ… Milas Belediyesi olarak bizim görev ve sorumluluklarımız farklı. Hatta bazı vatandaşlar ‘sizin tuzunuz kuru’ diyor. Oysa ben de Cumhuriyet Mahallesi’nde bir apartmanın 4’ncü katında oturuyorum. Yani elektrik ve su kesintisi nedeniyle ben de mağduriyet yaşıyorum.

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki, bu sene Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımını alan ADM, ilçe genelindeki çalışmalarını sürdürüyor. Belediye olarak hem ADM, hem de MUSKİ ile sürekli istişare halindeyiz. Ancak ADM tarafından yapılan bir açıklama aslında her şeyi anlatıyor. Normalde 155 bin nüfusla bir ilçeyiz ancak içinde bulunduğumuz dönemde bu nüfusun 4-5 katına hizmet vermeye çalışıyoruz. Öte yandan yapılan açıklamada çok ilginç bir tespit var. Son günlerde artan sıcaklar nedeniyle elektrik tüketiminde bir rekor kırılmış durumda. Dolayısıyla fazla yüklenme sebebiyle ya trafolar arıza veriyor, ya da patlama meydana geliyor.

Bazen bu arızalar kısa bir zamanda gideriliyor, bazen de saatler sürüyor. Her şeye rağmen bir saatlik bir zamanda bile elektrik arızası giderilmiş olsa da, o süre içinde boşalan kuyuları tekrar doldurmak ve şebeke vermek 4-5 saati buluyor. Vatandaş elektrik geldi ama su gelmedi diye bizi suçluyor. Doğrudur elektrik geldi ama kuyuları doldurmak ve şebekeye vermek zaman alıyor. Kısaca yaşanan sıkıntının Milas Belediyesi ile doğrudan bir ilgisi yok.”

‘Her hangi bir arıza ve patlama sonrası jeneratörle bu eksiklik giderilemez mi’ şeklinde yönelttiğimiz bir soruya ise Başkan Tokat; “Bu konuda yatırım yapması gereken kurum biz değiliz ancak her iki kurumun da ortak bir çalışma yürüttüğünü biliyorum” dedi.

‘Su kuyularında yeterli su bulunmadığı da iddia ediliyor” diye sorduğumuz da ise Başkan Tokat; “Bu iddia doğru değil. Bizim Dımdım Mevkii’nde 9 adet kuyumuz var. Elbette dönemsel olarak yeraltı su kaynaklarında azalmalar olur, suyun debisi düşer. Genellikle de sıcak yaz aylarında bunlar yaşanır. Ancak belediye olarak elbette bizler de yeni su kuyuları açma gayreti içindeyiz” dedi.

‘Labranda şişe suyu ile ilgili de bazı şikayetler var. Örneğin hem piyasada azaldığı, hem de farklı fiyatlarla satıldığına yönelik şikayetler geliyor bizlere. Labranda şişe suyu üretiminde bir sıkıntı var mı? Fiyat konusunda yeteri kadar denetim yapılıyor mu?’ diye sorduğumuz bir soruyu ise Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat şöyle yanıtladı:

“Labranda tesisimizde üretimle ilgili bir sıkıntı yok ancak özellikle yaz aylarında artan bir talep olduğunu söyleyebilirim. Arkadaşlarımız da bu talebe cevap vermek için büyük bir gayret içindeler.

Öte yandan özellikle damacana satış fiyatı ile ilgili bizlere de bazı şikayetler iletiliyor. Bu konuda sizler aracılığıyla vatandaşlarımızdan böyle bir durumla karşılaşmaları halinde bizlere müracaat etmeleri ve şikayetlerini fiş-fatura gibi belgelerle desteklemelerini istiyoruz. Böyle bir durum tespit edildiğinde elbette gerekli inceleme yapılacak ve yasalar çerçevesinde gereken yapılacaktır.”

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Milas Temsilciliği tarafından düzenlenen etkinlik, yapılan açıklamaların ardından Milas özelindeki sohbet ile kısa bir süre daha devam etti. Ardından ilçe merkezinde meydana gelen bir yangın ve Akbelen’deki gelişme nedeniyle başkan ve gazeteciler etkinlikten ayrıldı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla